Info1 lipca OÅ›rodek BadaÅ„ nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego spotka siÄ™ na Wzgórzu Zamkowym z mieszkaÅ„cami Kielc, aby zaprezentować projekt „Zapisy Terroru” – internetowÄ… bazÄ™ Å›wiadectw obywateli polskich, ofiar i Å›wiadków dwóch totalitaryzmów. W portalu opublikowano wÅ‚aÅ›nie 500 nowych relacji o osobistych przeżyciach mieszkaÅ„ców Kielc i Kielecczyzny pod okupacjÄ… niemieckÄ…. To druga część dwudniowego wydarzenia „Zapisy Terroru – Kielce”. Kielczanie bÄ™dÄ… mieli okazjÄ™ wraz z pracownikami OÅ›rodka odszukać relacje swoich bliskich z czasów okupacji niemieckiej oraz wzbogacić portal ZapisyTerroru.pl zdjÄ™ciami i pamiÄ…tkami rodzinnymi. OglÄ…danie nagraÅ„ relacji Å›wiadków na okularach VR (wirtualnej rzeczywistoÅ›ci), udziaÅ‚ w spacerach tematycznych Å›ladami niemieckiego terroru, projekcja filmów poÅ‚Ä…czonych z dyskusjÄ… o historii II wojny Å›wiatowej na Kielecczyźnie – to kolejne elementy sobotniego spotkania, które zakoÅ„czy koncert Anny Brody z zespoÅ‚em.
SzczegóÅ‚owy program wydarzenia
13:00-18:30 W namiocie Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego będzie można:
- zapoznać siÄ™ z projektem „Zapisy Terroru” i portalem ZapisyTerroru.pl;
- odszukać zeznania krewnych i znajomych z pomocÄ… pracowników OÅ›rodka;
- przekazać do skanowania zdjÄ™cia rodzinne, które wzbogacÄ… internetowÄ… bazÄ™ Å›wiadectw ZapisyTerroru.pl;
- obejrzeć nagrania wybranych relacji z portalu ZapisyTerroru.pl na okularach VR;
- wziąć udział w licznych atrakcjach dla najmłodszych.
13:30-16:45 Spacery tematyczne śladami niemieckiego terroru
- wyjścia o 13:30 (2,5 godz.), 15:00 (45 min.) i 16:00 (45 min.)
16:30-18:30 Pokaz filmów i dyskusja
„Urodzony do wolnoÅ›ci”, reż. Dorota Kosierkiewicz (2013)
„Polowanie na kata”, reż. Dorota Kosierkiewicz (2013)
„ZapamiÄ™taj mojÄ… twarz”, reż. Dorota Kosierkiewicz (2015)
18:30-20:00 koncert: Anna Broda z zespołem
„Zapisy Terroru – Kielce”
Kielce i Kielecczyzna sÄ… pierwszym miejscem poza WarszawÄ…, do którego OÅ›rodek BadaÅ„ nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego dociera ze swoim gÅ‚ównym projektem. „Zapisy Terroru” to internetowa, polsko-angielska baza Å›wiadectw, zawierajÄ…ca relacje obywateli polskich, którzy podczas II wojny Å›wiatowej doÅ›wiadczyli cierpienia ze strony dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego. Opublikowane wÅ‚aÅ›nie w portalu Å›wiadectwa z Kielc i Kielecczyzny byÅ‚y po wojnie skÅ‚adane przez Polaków przed GÅ‚ównÄ… KomisjÄ… Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce. Z relacji wyÅ‚ania siÄ™ poruszajÄ…cy obraz okupacji niemieckiej na Kielecczyźnie, zÅ‚ożony z indywidualnych historii ofiar i Å›wiadków nazistowskiego terroru.
Ten region to swoiste laboratorium niemieckiej polityki okupacyjnej w Polsce – miejsce, w którym różne aspekty bezwzglÄ™dnej ideologii i jej brutalnej realizacji wystÄ™powaÅ‚y równoczeÅ›nie i nakÅ‚adaÅ‚y siÄ™ na siebie. ZagÅ‚ada Å»ydów, eksterminacja polskich elit i inteligencji, pacyfikacja wsi, plan germanizacji i kolonizacji ziemi, walka z polskim podziemiem – zjawiska te rozpatruje siÄ™ czÄ™sto w oderwaniu od siebie, a skÅ‚adajÄ… siÄ™ one przecież na szerszy obraz niemieckiej polityki, wymierzonej w obywateli zniszczonej II Rzeczypospolitej – paÅ„stwa, po którym wszelki Å›lad miaÅ‚ zaginąć.
O projekcie „Zapisy Terroru”
DziÄ™ki „Zapisom Terroru” zeznania Polaków, dotychczas rozproszone i zamkniÄ™te w archiwach, docierajÄ… do szerokiego grona odbiorców: uczonych, dziennikarzy, ludzi kultury i wszystkich zainteresowanych. Pozwala to przywrócić pamięć o wydarzeniach pomijanych, mniej znanych lub przywoÅ‚ywanych hasÅ‚owo, wyÅ‚Ä…cznie przez pryzmat miejsc popeÅ‚nionych zbrodni i liczb ofiar.
Aby Å›wiadectwa, stanowiÄ…ce cenny i unikalny materiaÅ‚ źródÅ‚owy, dotarÅ‚y także za granicÄ™ – na uniwersytety, do bibliotek i oÅ›rodków badaÅ„ nad EuropÄ… Åšrodkowo-WschodniÄ… – publikowane sÄ… one w „Zapisach Terroru” także po angielsku. PoÅ‚owa relacji z Kielc i wsi kieleckiej już w dniu publikacji dostÄ™pna jest w naszym portalu w dwóch jÄ™zykach.
Choć pierwsze opublikowane w portalu Å›wiadectwa dotyczyÅ‚y Warszawy i okolic, „Zapisy Terroru sÄ… przedsiÄ™wziÄ™ciem o zasiÄ™gu ogólnopolskim. Spojrzenie mikrohistoryczne, skupienie uwagi na pojedynczych biografiach oraz na losach każdego miasta, miasteczka i wsi, jest podstawÄ… do wyciÄ…gania syntetycznych wniosków. CaÅ‚oÅ›ciowe ujÄ™cie podwójnej okupacji w Polsce musi uwzglÄ™dniać rozmaite doÅ›wiadczenia: wsi i miasta, Generalnego Gubernatorstwa, terenów wcielonych do III Rzeszy i zagarniÄ™tych przez ZwiÄ…zek Sowiecki, elit i caÅ‚ego spoÅ‚eczeÅ„stwa, etnicznych Polaków i etnicznych Å»ydów. Wówczas dopiero wyÅ‚ania siÄ™ z niego peÅ‚en obraz zbrodniczej polityki dwóch totalitaryzmów wobec Polski, także w jej wymiarze ludobójczym.
O Ośrodku
Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego służy interdyscyplinarnej refleksji nad polskim doświadczeniem konfrontacji z dwoma totalitaryzmami w XX wieku. Został powołany do życia jako instytucja kultury w 2016 roku. Naszym zadaniem jest włączać polskie doświadczenie historyczne w pamięć świata i budować pomost między nauką a kulturą.
Dokumentujemy zbrodnie totalitarne, gromadzÄ…c Å›wiadectwa ofiar, ich rodzin i bliskich. Wspieramy badania naukowe, udostÄ™pniamy teksty źródÅ‚owe i ich tÅ‚umaczenia oraz organizujemy miÄ™dzynarodowÄ… wymianÄ™ akademickÄ…. Prowadzimy dziaÅ‚alność wydawniczÄ… i edukacyjnÄ…. Inspirujemy i promujemy najciekawsze zjawiska w kulturze i sztuce, nawiÄ…zujÄ…ce do historii i doÅ›wiadczenia totalitaryzmu.
Partnerzy: Wzgórze Zamkowe w Kielcach, OÅ›rodek MyÅ›li Patriotycznej i Obywatelskiej.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Wojewoda Świętokrzyski, Prezydent Miasta Kielce, Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty.
Patronaty medialne: TVP 3 Kielce, Radio TOK FM, Echo dnia, Echodnia.eu.
Linkhttps://obnt.pl/pl/aktualnosci/1-lipca-zapisy-terroru-kielce/
Error connecting to mysql |
|