Kielce v.0.8

Kino

  filmy  

7. Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs - Prawa człowieka w filmie



InfoKIELCE 17, 18, 19 LISTOPADA 2009 r.
Klub Studencki Pod Krechą , al. 1000-lecia PP 20
wstęp wolny
Organizatorzy: Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Społeczny Instytut Filmowy
Współorganizator: Studenckie Centrum Kultury Politechniki Świętokrzyskiej

PROGRAM
17 listopada (wtorek) godz. 18.00 – 22.00

godz. 18.00 Ballada o prawdziwym kłamstwie
Polska 2007 75’ reż. Andrzej Trzos-Rastawiecki
Sekwencje prostych pytań i odpowiedzi, które nadają rytm dokumentowi Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego, obnażają paradoksy PRL-u i pokazują rolę ówczesnej propagandy. To właśnie ona stanowiła główne narzędzie, za pomocą którego próbowano ukształtować społeczeństwo i skłonić je, w imię budowy socjalizmu, do bezwarunkowego posłuszeństwa. Propaganda była bronią, którą władze zwalczały warstwy społeczne niepasujące do reżimowej wizji państwa. Opowieść uzupełniają materiały archiwalne.

godz. 19.20 Kocham Polskę
Polska 2008 55', reż. Maria Zmarz-Koczanowicz, Joanna Sławińska
Młodzież Wszechpolska – od ulicznej bojówki do koalicji rządzącej
Realizatorki filmu przez dwa lata rejestrowały poczynania działaczy Młodzieży Wszechpolskiej. Ugrupowanie, nawiązujące do przedwojennego antysemickiego związku akademickiego o tej samej nazwie, stawia sobie za cel eliminację „relatywizmu, liberalizmu i tolerancjolizmu". Struktura organizacji ma charakter wodzowski, a podstawowym obowiązkiem każdego jej członka jest bezwzględna lojalność wobec kierownictwa. Dzięki sprzyjającej koniunkturze politycznej Młodzież Wszechpolska przeżyła w okresie rządów koalicji PiS - LPR (2005 - 2007) czas „burzy i naporu". Film ukazuje ludzi, którzy zaczynali od ulicznych zadym, a za sprawą odpowiedniego układu sił stali się poważnymi politykami, przyjmowanymi na salonach władzy. Jak to możliwe, że organizacja, której członkowie głosili rasistowskie i antydemokratyczne hasła stała się znaczącą siła polityczną we współczesnej Polsce? Kim są ludzie, którzy otwarcie wypowiadają się przeciwko demokracji, a mimo to zostali zaproszeni do udziału w rządzie wybranym w demokratycznych wyborach?

godz. 20.15 14 dni - prowokacja bydgoska
Polska 2008 54’ reż. Grzegorz Eberhardt, Jacek Petrycki
dwa tygodnie marca 1981 roku, które omal nie wstrząsnęły światem
19 marca 1981 roku w Bydgoszczy podczas sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej z udziałem wicepremiera doszło do pobicia członków delegacji „Solidarności". Stało się to początkiem ostrego kryzysu politycznego, który objął swoim zasięgiem cały kraj. Przez dwa tygodnie Krajowa Komisja Porozumiewawcza „Solidarności" rozważała ogłoszenie strajku generalnego, co groziłoby bardzo poważnymi konsekwencjami. Doszło wówczas do politycznego rozłamu w Związku i faktycznego przejęcia odpowiedzialności za jego działania przez Lecha Wałęsę. „14 dni. Prowokacja bydgoska" to film zmontowany z niepublikowanych dotąd materiałów, nakręconych w czasie owych pamiętnych dwóch tygodni przez Jacka Petryckiego i Grzegorza Eberhardta, którzy rejestrowali wówczas posiedzenia KKP. Ten bezcenny dokument, nakręcony na skrawkach „zorganizowanej" taśmy, przeleżał kilkanaście lat na półkach WFD w pudełkach z napisem „Budowa cukrowni". Dzięki temu możemy dziś wczuć się w atmosferę tamtych rewolucyjnych dni.

godz. 21.10 Oni
Polska 2007 26', reż. Artur Żmijewski
feministki kontra Młodzież Wszechpolska - wojna na niszczenie symboli
Artur Żmijewski znów drąży kwestie nietolerancji, radykalizmu i agresji w polskim społeczeństwie. „Oni" to autorski zapis kolejnego społecznego eksperymentu przeprowadzonego przez artystę, który tym razem postanowił skonfrontować ze sobą działaczy Młodzieży Wszechpolskiej, feministki, grupę młodych polskich Żydów i kilka starszych pań z kręgu sympatyków Radia Maryja. Każda z grup miała przy pomocy dostarczonych przez autora środków stworzyć wizerunek tego, co uważa za najważniejsze. Następnie uczestnicy projektu dostali szansę dowolnej modyfikacji „dzieł" stworzonych przez ideowych przeciwników. Film rejestruje szybką eskalację radykalizmu i przemocy symbolicznej. I choć takie zakończenie wydaje się oczywiste, zadziwia łatwość, z jaką uczestnicy eksperymentu poddają się czytelnej przecież manipulacji artysty, gotowość do symbolicznego wykluczenia myślących inaczej.


18 listopada (środa) godz. 17.00 – 22.00

17.00 Narzeczone pustyni
Izrael 2008 86’ reż. Ada Ushpiz
dwie strony poligamii
Żyjący na pustyni Negev izraelscy Beduini stanowią zamkniętą społeczność, niemal zupełnie izolowaną od reszty społeczeństwa. W tej kulturze poligamia jest powszechnie obowiązującym modelem rodziny, mimo że teoretycznie wielożeństwo jest w Izraelu zabronione. Ada Ushpiz próbuje w swoim filmie zbadać ten niejednoznaczny kulturowy fenomen. Stara się naświetlić go z różnych stron, ukazując historie kilkorga bohaterów, których losy splatają się podczas finałowej uroczystości ślubnej. W Europie poligamia budzi stanowczy sprzeciw. Kulturowo odmienne społeczeństwa arabskie, którym wielożeństwo nie jest obce, zupełnie inaczej rozumieją takie pojęcia jak "kochanka", "zdrada" czy "porzucenie". Autorka ukazuje przejmujące dramaty kobiet, zachowując przy tym obiektywny dystans. Walorem filmu są znakomite zdjęcia (docenione przez jury festiwalu DocAviv), dokumentujące m.in. arabskie obrzędy weselne w całym ich widowiskowym przepychu.
18.30 Czy się uśmiechnę
Izrael 2007 59’ reż. Tomar Yarom
co mówią kobiety po służbie wojskowej w izraelskiej armii
Sześć izraelskich kobiet opowiada o swoich doświadczeniach podczas pełnienia służby wojskowej na terytoriach okupowanych. Jak w wieku 18 lat poradzić sobie ze stresem, władzą i odpowiedzialnością, nienawiścią miejscowych, śmiercią bliskich i obcych? Bohaterki „Zobaczyć, czy się uśmiechnę" niewątpliwie przeżyły wiele traumatycznych zdarzeń, choć z prawdziwej wymowy niektórych zaczęły zdawać sobie sprawę dopiero po kilku latach. Trudne pytania o moralne uzasadnienie własnych zachowań potrafią dręczyć do końca życia. Debiutancki film Tamar Yarom to przede wszystkim świetnie zmontowane i znakomicie poprowadzone wywiady, dopełnione archiwaliami z niekończącej się wojny. Film pozostawia wrażenie skończonego dzieła, w którym nie ma nic zbędnego. Choć formalnie tradycyjne, „Zobaczyć, czy się uśmiechnę" pozostaje jednym z najwybitniejszych dokumentów sezonu 2008, z w pełni zasłużonym Srebrnym Wilkiem amsterdamskiego festiwalu IDFA.

19.30 Spotkanie z prof. Stanisławem Meduckim na temat konfliktu izraelsko – palestyńskiego.

20.30 Werbownik
USA 2008 86’ reż. Edet Belzberg
jak skutecznie sprzedać wojnę?
Najnowszy obraz Edet Belzberg, jest filmowym portretem sierżanta Claya Usie - jednego z najskuteczniejszych werbowników US Army. Film, czerpiący z najlepszych wzorów cinema verite, ukazuje dziwnie fascynującą postać bohatera, którego zadaniem jest znalezienie jak największej liczby chętnych włożyć mundur i wyruszyć na wojnę. Dlaczego młodzi ludzie decydują się wstąpić do armii wiedząc, że po krótkim przeszkoleniu niemal na pewno trafią na front? Motywacje są bardzo różne - jedni od zawsze szukali wyzwań, inni kontynuują rodzinne tradycje, jeszcze inni po prostu nie wiedzą co zrobić ze swoim życiem. Łączy ich jedno - wszyscy dali się uwieść niewątpliwemu urokowi pewnego sierżanta, który stał się ich najlepszym przyjacielem i najważniejszym wzorem osobowym. Zdecydowali się postawić na szali własne życie nie dla abstrakcyjnej idei czy z powodu rzeczywistego zagrożenia, ale ponieważ ulegli magicznej sile przekonywania marketingowych technik stosowanych przez tytułowego werbownika.


19 listopada (czwartek) godz. 17.00 - 22.10
17.00 Zabronione dzieci
Czechy, Wielka Brytania 2008 25’ reż. Michelle Coomber
co się może zdarzyć w środku Europy - przymusowa sterylizacja kobiet w Czechach
Kiedy dziewiętnastoletnia Helena rodziła w szpitalu pierwsze dziecko, podsunięto jej do podpisania jakiś dokument. Dopiero kilka tygodni później dowiedziała się, że wyraziła w ten sposób zgodę na własną sterylizację. Jedenaście lat wcześniej to samo przydarzyło się innej kobiecie - Elenie Gorolowej. Obie, mimo nacisków z różnych stron, postanowiły walczyć o swoje prawa. Helena w 2001 roku wygrała w sądzie sprawę przeciwko szpitalowi, który przeprowadził ten szokujący zabieg. Okazuje się, że praktyka przymusowej sterylizacji jest po dziś dzień stosowana w Czechach. W losach romskich kobiet wbrew ich woli pozbawionych możliwości rodzenia jak w soczewce skupiają się problemy romskiej mniejszości w Czechach. Niezrozumienie, wykluczenie i gettoizacja - te kwestie jak refren powtarzają się w kolejnych historiach. Film brytyjskiej reżyserki w bardzo wyważony sposób pokazuje zagadnienie, którego korzenie sięgają daleko w przeszłość.

17.30 Zostać ojcem
Kanada 2007 55’ reż. Julia Ivanova
czy każdy ma prawo mieć dzieci?
Kanada jest jednym z pięciu państw na świecie dopuszczających małżeństwa homoseksualne i adopcję przez nie dzieci. W dokumencie Julii Ivanovej poznajemy życie codzienne trzech rodzin. Steve razem z Coreen i Wendy wychowuje swoje dzieci na odizolowanej wyspie. Scottowi niedługo matka zastępcza urodzi bliźniaki. Randy i Drew adoptowali Jacka. Poznajemy też naturalną rodzinę małego Jacka, która zdecydowała się oddać dziecko dwóm tatom. Obrazu dopełniają zarejestrowane na ulicy opinie dotyczące adopcji dzieci przez pary gejowskie i lesbijskie. W filmie głos mają także dzieci wychowywane przez rodziców tej samej płci. „Fatherhood Dreams" to ciepły, miejscami wzruszający dokument o rodzinnym szczęściu, ale i o problemach społecznej akceptacji. Ważny głos w dyskusji.

19.30 Spotkanie z Sędzią Sądu Okręgowego w Kielcach – Wojciechem Arczyńskim na temat sytuacji prawnej homoseksualistów w Polsce.

20.30 Coming out po polsku
USA 2008 18’ reż. Sławomir Grunberg
życie osób homoseksualnych w Polsce
„Coming out po polsku" to film-pilot większej całości, którą mieszkający i pracujący na co dzień w Stanach Zjednoczonych reżyser chce zrealizować w Polsce. Troje bohaterów „Coming out..." opowiada do kamery o swoich doświadczeniach związanych z publicznym ujawnieniem własnej orientacji seksualnej. Znany dziennikarz, działaczka organizacji LGBT i jej partnerka, nauczycielka zwolniona z pracy ze względu na nieukrywanie swojej tożsamości, mówią nam szczerze, jaka była ich motywacja, jaka jest cena ich decyzji i jak zmieniło się ich życie po „wyjściu z szafy".

20.50 Zabierz mnie stąd
Polska 2008 46', reż. Igor Mołodecki
chłopiec z ADHD, skazany przez system na los kryminalisty
Pierwsze zdjęcia do filmu powstały, gdy jego bohater miał zaledwie dwanaście lat. Był wówczas zwykłym chłopcem, nieco nadpobudliwym, zaczynającym sprawiać problemy wychowawcze. Zaczęły się ucieczki ze szkoły, Tomek znikał też z domu. Kurator zadecydował o umieszczeniu go w placówce opiekuńczej. Od tej pory Tomek ogląda świat niemal wyłącznie przez zakratowane okna. Przerzucany z jednego zakładu do drugiego chłopak pojawia się w domu tylko na krótkich przepustkach. Rodzice, którzy nigdy nie zaprzestali walki o swoje ukochane dziecko, nie są w stanie mu pomóc. Autor filmu przez wiele lat odwiedzał z kamerą dom rodziców Tomka, obserwując stopniowe pogarszanie się sytuacji chłopca, który nieustannie popada w kłopoty. Film Igora Mołodeckiego jest oskarżeniem niewydolnego systemu, który nie potrafił poradzić sobie z nadpobudliwym dzieckiem i w rezultacie zrobił z niego kryminalistę.

Error connecting to mysql