InfoAKADEMIA MELOMANA
KANON POLIHYMNII
GRZEGORZ CURYŁA waltornia
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JAN MIŁOSZ ZARZYCKI dyrygent (foto)
ANNA KUSTRA słowo o muzyce
E. GRIEG II Suita z muzyki do Peer Gynta op. 55
W. A. MOZART Koncert Es-dur nr 4 KV 495
A. DVORAK Tańce słowiańskie (wybór)
Pierwszy koncert w nowej siedzibie Filharmonii Świętokrzyskiej, na który zapraszamy serdecznie naszą publiczność, to Akademia Melomana. W programie trzy dzieła wielkich kompozytorów. Wieczór rozpoczniemy od II Suity z muzyki do Peer Gynta Edvarda Griega, muzyki, która swą popularnością absolutnie przyćmiła dramat Henryka Ibsena. Grieg stworzył dwie suity składające się z czterech utworów, przy czym II Suita dość ściśle trzyma się chronologii dziejów głównego bohatera. Pierwszy obraz to Porwanie narzeczonej. Skarga Ingridy przedstawiający dramatyczne wypadki z zaślubin panny młodej. Następny – Taniec Anitry – kontrastuje nastrojem z pełną bólu i lęku skargą Ingridy. Powrót Peer Gynta w rodzinne strony odbywa się w budzących grozę okolicznościach; na szczęście bohater ratuje się z tonącego statku. Finał Suity to niesłychanie wzruszająca Pieśń Solwejgi.
Koncert Es-dur KC 495 skomponował W. A. Mozart w 1786 specjalnie dla znakomitego waltornisty – Josepha Leutgeba. Dzieło, klasyczne w formie, eleganckie, świetnie podkreślające walory brzmieniowe rogu, usłyszymy w wykonaniu Grzegorza Curyły, artysty obecnie związanego kontraktem z BBC Philharmonic Orchestra oraz z RTÉ NS Dublin. Solista ma na koncie wiele nagród w prestiżowych konkursach, m.in. zdobył I nagrodę w konkursie Drummond Sharp (Londyn 2009), II nagrodę w konkursie Nicholas Blake (Londyn 2010), II nagrodę w konkursie John Solomon (Londyn 2008) oraz nagrodę specjalną w konkursie solistów Haverhill Sinfonia (2010).
Program zakończą Tańce słowiańskie Antonina Dworzaka, z którymi wiąże się zabawna anegdota. Otóż Tańce opublikował świetny wydawca – Fritz Simrock – który doskonale znał się na muzyce, ale też fenomenalnie wyczuwał koniunkturę i łatwy zarobek. Kiedy Dworzak komponował Tańce op. 46 – wielka sława była jeszcze przed nim, stąd honorarium dla twórcy było skromne, natomiast wydawca z radością liczył zyski. Kilka lat później powstała seria Tańców z op. 72, ale tym razem to Dworzak stawiał warunki...
Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Jan Miłosz Zarzycki – dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego w Łomży, często zapraszany do naszej Filharmonii, ale – po raz pierwszy zadyryguje na nowej estradzie. Natomiast w świat muzyki wprowadzi nas Anna Kustra. Prelegentka w trakcie koncertu zaprosi także młodą publiczność do udziału w kolejnym konkursie Filharmonii – multimedialnym.
GRZEGORZ CURYŁA
Naukę gry na waltorni rozpoczął w wieku 13 lat. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną we Wrocławiu (klasa R. Kurzaka) oraz Royal Academy of Music w Londynie, gdzie kształcił się u największych autorytetów waltorniowych jak: A. Allegrini, A. Clark, M. Thompson, R. Vlatković, R. Watkins. Jest stypendystą Fundacji Crescendum Est-Polonia, Royal Academy, Ministra Kultury RP, Rotary Club, Leverhulme Trust, Benjamin Dale oraz Vivian Dunn Award. Brał udział w wielu konkursach, a do swoich najważniejszych osiągnięć zalicza: I nagrodę w konkursie Drummond Sharp (Londyn 2009), II nagrodę w konkursie Nicholas Blake (Londyn 2010), II nagrodę w konkursie John Solomon (Londyn 2008) oraz nagrodę specjalną w konkursie solistów Haverhill Sinfonia (2010). Jako solista zadebiutował, mając 17 lat. Kolejne lata zaowocowały występami, m. in. z London Sinfoniettą, Watford Symphony Orchestra, Filharmonią Dolnośląską, Sudecką, Świętokrzyską, Orkiestrą Akademicką we Wrocławiu, RAM Harph Ensemble czy RAM Horn Ensemble. W latach 2010/11 artysta był 3. waltornistą London Philharmonic Orchestra oraz 1. waltornistą Bournemouth Symphony Orchestra (trial). Obecnie dostał się na pozycję 1/3 waltornii w BBC Philharmonic Orchestra, a także1. waltorni w RTÉ NS Dublin. Współpracował także z orkiestrami: BBC Symphony Orchestra, Royal Philharmonic Orchestra, London Sinfonietta, Orchestra of the Age of Enlightenment, Bilbao Orkestra Sinfonikoa, z którymi grał pod batutą dyrygentów, jak: Sir Colin Davies, Sir Charles Mackerras, Jiří Bělohlávek, Trevor Pinnock. Wielokrotnie występował na międzynarodowych festiwalach m. in. BBC Proms, Aldeburgh Music Festival czy Festival la Milanesiana. Dokonał wielu nagrań płytowych, brał także
udział w transmisjach live dla BBC TV 4, BBC Radio 3 oraz Lyric FM Dublin.
JAN MIŁOSZ ZARZYCKI
Jeden z najwybitniejszych dyrygentów polskich, finalista i laureat międzynarodowych konkursów muzycznych we Włoszech, Hiszpanii i na Węgrzech. Jest absolwentem wydziału instrumentalnego Akademii Muzycznej w Katowicach (jako skrzypek zdobywał nagrody na licznych konkursach skrzypcowych), uzyskał także dyplom z wyróżnieniem w klasie dyrygentury Marka Pijarowskiego we Wrocławiu. Studia dyrygenckie uzupełniał w Wiedniu i w Berlinie, gdzie miał okazję poznać sztukę dyrygencką takich mistrzów batuty, jak: S. Ozawa, K. Masur, C. Abbado. Współpracował z Państwową Operą we Wrocławiu, Sinfonią Varsovią, NOSPR-em, Warszawską Operą Kameralną, był dyrygentem i kierownikiem artystycznym Studenckiej Orkiestry Kameralnej Jeunesses Musicales przy Akademii Muzycznej w Katowicach. W 1994 zajął ex aequo I miejsce, a także otrzymał trzy nagrody pozaregulaminowe, w tym – nagrodę orkiestry – w I Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku. W 1997 otrzymał III nagrodę na VII Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. A. Toscaniniego w Parmie, co zaowocowało tournée koncertowym po Włoszech z Orkiestrą Symfoniczną Emilii Romanii im. A. Toscaniniego. Dyrygował większością polskich orkiestr filharmonicznych; koncertował w Niemczech, Francji, Austrii, Holandii, Czechach, Rosji, Włoszech, Ukrainie, Macedonii, USA i Belgii. Jest adiunktem i członkiem katedry dyrygentury Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie oraz profesorem Akademii Muzycznej w Łodzi, sprawuje artystyczne kierownictwo Międzynarodowych Młodzieżowych Warsztatów Muzycznych w Szczecinie. Obecnie obejmuje stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego w Łomży, a także jest I dyrygentem warszawskiej orkiestry kameralnej Concentus pro arte.
ANNA KUSTRA
Jest nauczycielką śpiewu, dykcji i recytacji w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Kielcach oraz wykładowcą w Instytucie Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jan Kochanowskiego w Kielcach. Od wielu lat prowadzi także z ramienia Filharmonii audycje muzyczne w szkołach województwa świętokrzyskiego, a także koncerty szkolne.
Źródło: FŚ
Error connecting to mysql |
|