InfoNa wystawÄ™ skÅ‚adajÄ… siÄ™ dwa cykle fotografii wykonanych na Ukrainie w maju tego roku: reportaż z Drohobycza i Lwowa oraz prezentacja reliktu epoki komunistycznej – przystanków autobusowych z rejonu samborskiego (zachodnia Ukraina).
Na reportaż skÅ‚adajÄ… siÄ™ zdjÄ™cia przypadkowo spotkanych ludzi na ulicy, targu, w czasie mszy czy pod szkoÅ‚Ä… podczas uroczystoÅ›ci zakoÅ„czenia roku szkolnego. To swoisty portret mieszkaÅ„ców Drohobycza - miasta Brunona Schulza oraz Lwowa.
MojÄ… intencjÄ… byÅ‚o pokazanie zwykÅ‚ego życia napotkanych osób, ich zwyczajów, kultury, formy spÄ™dzania czasu. MiaÅ‚am okazjÄ™ podpatrzeć zarówno wiernych podczas mszy w koÅ›ciele prawosÅ‚awnym, uczestniczÄ…cych w uroczystoÅ›ciach z wielkim namaszczeniem jak i rozeÅ›miane dzieci, które wÅ‚aÅ›nie otrzymaÅ‚y Å›wiadectwa na zakoÅ„czenie roku szkolnego. PodpatrywaÅ‚am handlarzy na miejskim targu, przedstawiajÄ…c folklor tego miejsca, oraz panujÄ…cÄ… tam specyficznÄ… atmosferÄ™. MuszÄ™ przyznać, że urzekÅ‚y mnie klimaty ukraiÅ„skich miast i miasteczek, gdzie życie pÅ‚ynie powoli swoim rytmem.
Drugi cykl to zdjÄ™cia reliktu przeszÅ‚oÅ›ci z epoki komunistycznej – ozdabianych przystanków autobusowych, które rozprzestrzeniajÄ… siÄ™ po terenie zachodniej Ukrainy. Unikatowe betonowe konstrukcje i ozdobione mozaikÄ… z ceramiki Å›ciany przystanków tworzÄ… swoiste dzieÅ‚a. Każdy przystanek posiada inny projekt architektoniczny i wzór dekoracji; na przykÅ‚ad jeden przedstawia scenkÄ™ z dożynek w stylu gruziÅ„skim, inny landszaft z naturÄ… w tle. Wszystkie te ilustracje miaÅ‚y zapewne na celu zachwalanie dobrobytu i osiÄ…gnięć gospodarczych wÅ‚adz ówczesnego ZwiÄ…zku Radzieckiego. Każdy przystanek jest zlokalizowany w innym otoczeniu, tak wiÄ™c tÅ‚o jednego z nich stanowi cmentarz z krzyżami każdy w dość osobliwym bÅ‚Ä™kitnym kolorze, zaÅ› inny ma w tle przepÅ‚ywajÄ…cÄ… rzekÄ™ Dniepr. Jeszcze inny przystanek chowa za sobÄ… sÅ‚upy energetyczne, co podkreÅ›la industrialny charakter miejsca.
Jedno jest pewne, takich przystanków nie znajdzie siÄ™ w żadnym innym zakÄ…tku Å›wiata. Obiekty te fotografowaÅ‚am w rejonie samborskim, ok. 50 km od przejÅ›cia granicznego w Medyce (woj. podkarpackie).
W celu wzmocnienia klimatu z przeszłości, część zdjęć wykonałam analogową Prakticą na tradycyjnej kliszy.
Magdalena Wolff (rocznik 1973) jest absolwentkÄ… Liceum Plastycznego w Kielcach – kierunek kamieniarstwo artystyczne oraz anglistyki na UMCS w Lublinie – filia NKJO w Sandomierzu oraz WSU w Kielcach (studia magisterskie). Obecnie pracuje jako tÅ‚umacz oraz pracownik biurowy w cementowni w Ożarowie koÅ‚o Opatowa. Jest laureatkÄ… konkursów fotograficznych, wystawia swoje prace na wystawach indywidualnych oraz zbiorowych; aktywny czÅ‚onek Fotoklubu „Galeria” MCK w Ostrowcu ÅšwiÄ™tokrzyskim. WiodÄ…cym tematem jej fotografii jest reportaż oraz martwa natura.
Error connecting to mysql |
|