InfoMuzeum Narodowe w Kielcach zaprasza na wystawÄ™ "MalowaÅ‚am z pieÅ›ni. Malarstwo Marianny WiÅ›nios" przygotowanÄ… ze zbiorów wÅ‚asnych. Bogata kolekcja, liczÄ…ca blisko dwieÅ›cie prac tej autorki, obejmuje obrazy gromadzone w zbiorach muzealnych w latach 1972-1995 oraz przekazane w darze w 2011 r., przez BarbarÄ™ i CzesÅ‚awa Erberów. Ekspozycja obejmujÄ…ca różnorodne wÄ…tki tematyczne, bÄ™dzie reprezentatywnym wyborem oddajÄ…cym oryginalny charakter i swoisty klimat twórczoÅ›ci artystki.
Wernisaż odbędzie się 9 października o godz. 18.00. Wystawę można zwiedzać do 30 grudnia 2012 r.
Marianna WiÅ›nios (1909-1996),urodziÅ‚a siÄ™ we wsi Rataje koÅ‚o WÄ…chocka, gdzie mieszkaÅ‚a gospodarujÄ…c na niewielkim kawaÅ‚ku ziemi. Malowanie byÅ‚o jej wielkÄ… pasjÄ… pielÄ™gnowanÄ… przez caÅ‚e życie – ujawnionÄ… już w dzieciÅ„stwie, ale dÅ‚ugo ukrywanÄ… w dorosÅ‚ym życiu. Po raz pierwszy zaprezentowano jej prace w 1972 r. na Zamku w SzydÅ‚owcu, na wystawie wieÅ„czÄ…cej konkurs sztuki ludowej Ziemi Kieleckiej.
MalowaÅ‚a na dużych arkuszach papieru pakowego, pergaminie, a potem na papierze rysunkowym i kartonie (oÅ‚ówkiem, kredkami, farbkami do tkanin, akwarelÄ…, plakatówkÄ…, dÅ‚ugopisem, w późniejszym okresie także flamastrem). PróbowaÅ‚a swoich siÅ‚ w technice olejnej, na pÅ‚ótnie.
Mariannie WiÅ›nios najwiÄ™kszy rozgÅ‚os i sukces artystyczny przyniosÅ‚y obrazy o treÅ›ci religijnej, zwÅ‚aszcza pasyjnej. Malowane z wewnÄ™trznej potrzeby (czÄ™sto nocÄ…) i zawsze mocno przeżywane, sÄ… odbiciem nie tylko gÅ‚Ä™bokiej religijnoÅ›ci, ale i niezwykÅ‚ej wrażliwoÅ›ci plastycznej malarki. Mniej liczne sÄ… obrazy o tematyce Å›wieckiej, nazywane przez NiÄ… „Å›wiatowymi”: ilustrujÄ…ce codzienne życie na wsi, inspirowane lokalnymi podaniami, treÅ›ciÄ… pieÅ›ni żoÅ‚nierskich oraz piosenek i wiejskich przyÅ›piewek. MalujÄ…c postaci, drzewa, krzewy
i kwiaty oraz zwierzęta i ptaki, posługiwała się własną, daleką od rzeczywistości formą uproszczeń, podporządkowaną własnej wizji artystycznej.
W latach 1950-1972 malowała niewiele i tylko wyłącznie dla siebie, nieakceptowana (jako artystka) we własnym środowisku, nawet przez najbliższych. A potem przyszedł sukces, ogromna radość, ale i niedowierzanie, że tak długo tłumiona obsesyjna potrzeba malowania doczekała się nie tylko zrozumienia, ale i uznania.
Twórczość tej samorodnej malarki należy do najciekawszych w Polsce zjawisk z pogranicza sztuki ludowej i naiwnej. W samorzutnie podejmowanej tematyce religijnej, opartej na tradycyjnych wzorcach, daje siÄ™ poznać jako spadkobierczyni sztuki ludowej. Konwencja nazywana naiwnÄ…, przejawia siÄ™ w sposobie, w jaki wzbogaca dawne schematy wÅ‚asnymi wÄ…tkami o swoistej poetyce, a dalej – w sposobie, w jaki realizuje wÅ‚asne widzenie Å›wiata w tematach laickich.
Obrazy Marianny Wiśnios znajdują się w wielu muzeach w Polsce m.in.: Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Muzeum Etnograficznym w Krakowie, Muzeum Etnograficznym w Toruniu, Muzeum Narodowym w Kielcach, Prezentowane były w Niemczech, w Brukseli, w Stanach Zjednoczonychi Meksyku. Jej prace znajdują się w siedzibie Światowej Organizacji Ochrony Własności Intelektualnej w Genewie, w Muzeum Polskim w Raperswillu i w wielu prywatnych kolekcjach na całym świecie.
OtrzymaÅ‚a cztery znaczÄ…ce nagrody artystyczne: im. Brata Alberta (1983), im. Jana Pocka (1983), miesiÄ™cznika „Przemiany” (1989), im. Oskara Kolberga (1991).
Error connecting to mysql |
|