Kielce v.0.8

Sztuki plastyczne

  wystawy    Polecamy  

Maria Malczewska - Bernhardt - TEATR ŻYCIA - malarstwo

Galeria BWA, Sandomierz Sztuki plastyczne Maria Malczewska - Bernhardt  - TEATR ŻYCIA - malarstwo

InfoStudia w Akademii Sztuk PiÄ™knych w Krakowie w latach 1970-1977 na wydziale malarstwa w pracowni prof. WÅ‚odzimierza Buczka i prof. Zbyluta Grzywacza. Dyplom w 1977 roku. W latach 1980-1982 podyplomowe studia na wydziale scenografii teatralnej i filmowej w Akademii Sztuk PiÄ™knych w Krakowie. Od ukoÅ„czenia studiów prowadzi nieprzerwanie dziaÅ‚alność artystycznÄ…. UdziaÅ‚ w wielu wystawach w Polsce i zagranicÄ… m.in. „Pokolenia - Tendencje”, BWA, Kraków; „Absolwenci II”, Galeria Pryzmat, Kraków; „ArtyÅ›ci z Krakowa”, Kunsthalle, Norymberga; „Kunstspektrum”, PaÅ‚ac Sztuki, Dϋsseldorf; „Art Cologne”, Kolonia; „Art Basel”, Bazylea; PaÅ„stwowe Muzeum Narodu i Gospodarki, Dϋsseldorf; Galeria Gering, Frankfurt; Muzeum ÅšlÄ…ska Opolskiego, Opole; "24 Festiwal Polskiego Malarstwa WspóÅ‚czesnego", Szczecin; Galeria Centrum, NCK, Kraków.
Prace artystki znajdujÄ… siÄ™ w zbiorach muzealnych, miejskich i prywatnych m. in.: w Austrii, Belgii, Francji, Holandii, Niemczech, Polsce, SÅ‚owacji, Szwajcarii oraz w USA.

Nagrody:
I-sza nagroda ZwiÄ…zku Artystów Plastyków w Dϋsseldorfie.
II-ga nagroda Wojewody Zachodniopomorskiego na 24 Festiwalu Polskiego Malarstwa WspóÅ‚czesnego w Szczecinie.

„W ograniczeniu Å›rodków wyraża siÄ™ mistrz” – powiadaÅ‚ Goethe. Artystyczny zamysÅ‚ i realizacja obrazów Marii Malczewskiej potwierdzajÄ… sÅ‚uszność tej zasady. Jej obrazy sÄ… fascynujÄ…ce, przy użyciu niewielkiej iloÅ›ci Å›rodków uzyskaÅ‚a niepowtarzalny rodzaj skupienia i zarazem napiÄ™cia, wewnÄ™trznej dynamiki charakterystycznej dla prawdziwie wartoÅ›ciowych dzieÅ‚. Kompozycje Marii Malczewskiej, mimo zewnÄ™trznego podobieÅ„stwa poszczególnych realizacji, co wynika ze Å›wiadomego zawężenia pola artystycznych poszukiwaÅ„, sprawiajÄ… wrażenie jedynych i niepowtarzalnych. Atrakcyjność tych obrazów wynika także z możliwoÅ›ci odniesienia ich formy i treÅ›ci do tradycji europejskiej kultury – i to najÅ›wietniejszych jej wzorów. Emanuje z nich atmosfera, jakÄ… odznaczajÄ… siÄ™ niektóre greckie rzeźby, szczególnie te, które przedstawiajÄ… kobiece postacie wyobrażajÄ…ce Mnemosyne i Muzy przyodziane w bogato sfaÅ‚dowane szaty. W europejskiej kulturze wizualnej szata byÅ‚a obrazem i zarazem przejawem funkcjonowania prawdy jako alethei, ufundowanej na ruchu oscylacji miÄ™dzy zakrywaniem i jawnoÅ›ciÄ…, miÄ™dzy zapominaniem i wywoÅ‚ywaniem z pamiÄ™ci. StanowiÅ‚a również exemplum funkcjonowania symbolu na zasadzie analogii funkcji: odkrywania i zarazem osÅ‚aniania bÄ™dÄ…cego zabezpieczaniem. Jej rola uÅ›wiadamiaÅ‚a, że do natury symbolicznych przekazów kulturowych należy bezustannie ponawiane rozpoznawanie sensu. Grecka bogini Mnemosyne, jako personifikacja PamiÄ™ci, byÅ‚a zarazem matkÄ… Muz, które w europejskiej tradycji patronujÄ… różnym dziedzinom sprawnoÅ›ci ludzkiego ducha. Kulturowa aktywność czÅ‚owieka jest możliwa i dokonuje siÄ™ wÅ‚aÅ›nie dziÄ™ki obecnoÅ›ci pamiÄ™ci - także pamiÄ™ci o kulturowych symbolach przechowujÄ…cych sens trudu ludzkiej egzystencji, symbolach - jako treÅ›ci niejawnej, domagajÄ…cej siÄ™ odsÅ‚oniÄ™cia i okreÅ›lenia w swobodnej interpretacji, podobnie jak niejawne ksztaÅ‚ty spowite nieprzejrzystÄ… materiÄ… w obrazach Marii Malczewskiej. Kompozycje Artystki wzbudzajÄ… bogactwo i gÅ‚Ä™biÄ™ refleksji nad sensem ludzkiego bytowania i nad sensem tworzonej kultury. OdsyÅ‚ajÄ… do antycznej i chrzeÅ›cijaÅ„skiej symboliki szaty, jako materialnej, widzialnej części stworzenia. OdnoszÄ… siÄ™ także do Å›wietnych przykÅ‚adów, jakimi sÄ… dzieÅ‚a artystów europejskiego Å›redniowiecza, renesansu i baroku, w których odtwarzane po mistrzowsku ksztaÅ‚ty szat byÅ‚y Å›ciÅ›le zespolone z duchowym przesÅ‚aniem caÅ‚oÅ›ci dzieÅ‚a.

Twórczość Marii Malczewskiej pozostaje także w pewnej mierze równolegÅ‚a do sensu przedsiÄ™wzięć niektórych artystów wspóÅ‚czesnych, takich jak np. emballages Tadeusza Kantora lub akcje Christo, polegajÄ…ce na spowijaniu w nieprzejrzystÄ… tkaninÄ™, jako sui generis „wziÄ™cie w nawias” monumentalnych obiektów natury bÄ…dź wytworów kultury. Zarówno w dokonaniach tych artystów, jak i w dzieÅ‚ach Marii Malczewskiej idzie o zdynamizowanie wyobraźni odbiorcy i odÅ›wieżenie jego zrutynizowanego widzenia Å›wiata. SwoistÄ… wÅ‚asnoÅ›ciÄ… obrazów Artystki jest jednak ich gÅ‚Ä™bsze zanurzenie w tradycjÄ™, próba nawiÄ…zania dialogu z jej symbolikÄ…, przy zachowaniu kameralnoÅ›ci oraz dyskrecji w wyrażaniu skojarzeÅ„, uczuć i myÅ›li - zarówno odnoszÄ…cych siÄ™ do spraw odlegÅ‚ych od wspóÅ‚czesnoÅ›ci, jak też Å›ciÅ›le zwiÄ…zanych z aktualnymi problemami naszych czasów. Do takiego rodzaju uczuć i nastrojów zaliczyÅ‚bym wyraźnÄ… ewokacjÄ™ klimatu wyalienowania jednostki we wspóÅ‚czesnym spoÅ‚eczeÅ„stwie, sytuacjÄ™ dobrze znanÄ… mieszkaÅ„com wspóÅ‚czesnej wielkomiejskiej cywilizacji.
Kompozycje Marii Malczewskiej są paradoksalnymi obrazami peryferii naszego istnienia - tajemnicy jako ważnej części składowej ludzkiego losu. Pobudzają wyobraźnię widza, poruszają tkwiące w niej, zakrzepłe w podświadomości obrazy i symbole, zapomnienia i przypomnienia. Skłaniają nas do rozmyślania o ukrytej istocie rzeczy schowanej za parawanem nieprzenikliwej materii. Swoją siłę wyrazu czerpią z wytrwałego usiłowania by przedstawić to, co nieprzedstawialne.
Franciszek Chmielowski, prof. ASP, dr hab.
Kierownik Międzywydziałowej Katedry Historii i Teorii Sztuki Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.



Linkhttp://www.bwasandomierz.pl

Error connecting to mysql