Kielce v.0.8

Muzyka

  muzyka powana  

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej

InfoXIX MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI ORGANOWEJ
KIELCE 2008

19 WRZEŚNIA - 19:00
BAZYLIKA KATEDRALNA W KIELCACH

KONCERT POLSKIEGO CHÓRU KAMERALNEGO Z GDAŃSKA pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego

Schola Cantorum Gedanensis to jeden z najlepszych chórów kameralnych w Europie. W programie koncertu niezwykła, oparta na motywach ludowych tańców latynoamerykańskich, „Misa Criolla” (Msza Kreolska) Ariela Ramireza.

W programie:

* Wacław z Szamotuł (1524-60): „Modlitwa, gdy dziatki spać idą”
* Andrzej Hakenberger (1574-1627): „Magnificat” Sexti Toni à 8
* Andrzej Hakenberger: „Salve Regina” à 8
* Josef Gabriel Rheinberger (1839-1901): „Abendlied“ (z „Drei geistliche Gesänge“ op. 69, nr 3)
* Olivier Messiaen (1908-1992): „O Sacrum Convivium!“
* Ignacy Jan Paderewski (1860-1941): Cztery pieśni do słów Adama Mickiewicza:
- Polały się łzy
- Nad wodą wielką i czystą
- Tylem wytrwał
- Piosenka dudarza
* Sir John Tavener (*1944): “Mother of God, here I stand” (z "The Veil of the Temple")
* Eric Whitacre (*1970): „Sleep”

cz. 2:
* Ariel Ramirez (*1921): Misa Criolla (Msza kreolska):
KYRIE - Señor, ten piedad de nosotros (Panie, zmiłuj się nad nami)
GLORIA - Gloria a Dios (Chwała na wysokości Bogu)
CREDO - Creo en Dios (Wierzę w Boga)
SANCTUS - Santo (Święty)
AGNUS DEI - Cordero de Dios (Baranku Boży)

Na szczególną uwagę zasługuje wykonanie niezwykłej “Mszy Kreolskiej” Ariela Ramireza.

„Msza Kreolska” (Misa Criolla) Ariela Ramireza stworzona została w 1964r., wkrótce po tym, jak Sobór Watykański II umożliwił odprawianie Mszy Świętej w języku ojczystym.

Misa Criolla, będąca utworem o charakterze religijnym, zawiera także oryginalne kompozycje autora powstałe w oparciu o formy i rytmy regionalne, zaczerpnięte z tradycji folkloru muzycznego Argentyny i innych krajów Ameryki Łacińskiej.

Fenomenem Mszy Kreolskiej jest fakt, że nieodmiennie przyciąga, zawsze zachwyca i nigdy się słuchaczom nie nudzi. Forma, którą stworzył Ramirez oparta jest na folklorze latynoamerykańskim zaadaptowanym na grunt muzyki klasycznej.

By trochę przybliżyć to wyjątkowe dzieło posłużmy się cytatem z paryskiego „Le Monde” - „Msza Kreolska to połączenie zwyczajnej mszy w języku hiszpańskim z instrumentami oraz rytmami ludowymi, co stwarza niepowtarzalny efekt: „tragiczna vidala baguala z Kyrie: delikatne głosy chóru i wzruszające do głębi partie solowe; werwa carnawalito w Glorii z jego dynamiczną wymianą replik jak negro spirituals; szarpane dźwięki gitar i charango, statyczne modlitwy Domine Fili Unigenite oraz prostoduszna radość wyrażona w Sanctus; przerywany dynamiczny rytm chacarera trunka, który podkreśla twarde prawdy Credo z zadziwiającą parafrazą Rezurekcji; carnaval z Cochabamby wyśpiewujący radość aniołów w niebie; wreszcie godne najwyższego podziwu Agnus Dei, olśniewające jak kompozycje Mozarta."



POLSKI CHÓR KAMERALNY
(SCHOLA CANTORUM GEDANENSIS)

Istniejący od 30 lat POLSKI CHÓR KAMERALNY* należy do wąskiego grona światowej elity w pełni profesjonalnych chórów kameralnych. Daje rocznie około 80-100 koncertów, przygotowując ponad 50 różnych programów. Zespół stawia sobie za cel nadrzędny regularną pracę na instrumentalnym, „orkiestralnym” poziomie, co, oprócz wielu innych umiejętności, wymaga całkowitego opanowania aparatu wokalnego, umożliwiając realizację wszystkich technicznych i artystycznych wymogów partytury.

Zainteresowania tego wszechstronnego zespołu, składającego się z 24 zawodowych muzyków, koncentrują się głównie na muzyce a cappella, a zwłaszcza na współczesnej i romantycznej. Dlatego nie dziwi fakt, iż wielu światowej sławy kompozytorów dedykuje zespołowi swoje utwory (od lat średnio co dwa, trzy tygodnie zespół przygotowuje jedno prawykonanie).

W repertuarze chóru, obok licznych prawykonań, znajdują się m.in. programy oratoryjne, a nawet opery, wykonywane we współpracy z najwybitniejszymi polskimi orkiestrami filharmonicznymi oraz z tak znakomitymi zespołami jak Sinfonia Varsovia, Polska Filharmonia Kameralna – Sopot, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”, Academy of Ancient Music oraz wieloma innymi europejskimi orkiestrami barokowymi i zespołami muzyki dawnej.
„Specjalizujemy się w różnorodności!” Aby nie popaść w muzyczną rutynę POLSKI CHÓR KAMERALNY chętnie bierze także udział w eksperymentach. Stąd zabawa z muzyką lekką, jazzem, chanson, śpiewem gregoriańskim. Cross-Over nie jest dla nich żadną nowością.

W 2001 r. zespół wystąpił w pierwszym na świecie wykonywanym na żywo koncercie internetowym. Z POLSKIM CHÓREM KAMERALNYM gościnnie współpracują światowej sławy dyrygenci, wśród nich od wielu lat Uwe Gronostay i Eric Ericson. W zeszłym roku z chórem pracowali Frieder Bernius i Stephen Layton. W 2008 r. z zespołem ponownie koncertować będą m.in. Stephen Layton i Eric Ericson.
POLSKI CHÓR KAMERALNY był wielokrotnie zapraszany na międzynarodowe festiwale muzyczne, takie jak Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Ruhr-Festival, "Rendez-vous musique nouvelle", a także do Salzburga, Drezna, Berlina i Tokio. Tournée koncertowe wiodą go po niemal całej Europie, a także do USA i Japonii. Podczas World Symposium on Choral Music w Rotterdamie zespół wystąpił w roli „oficjalnego chóru sympozjum”.

Oprócz ponad 50 płyt CD, kaset magnetofonowych i video (wydanych m.in. w Acte Préalable, BeArTon, Carus, DUX, Naxos, Wergo i Musidisque) POLSKI CHÓR KAMERALNY utrwalił dziesiątki godzin muzyki dla Polskiego Radia w Warszawie. Od 1999 r. zespół otrzymuje nominacje do nagród fonograficznych (w 2004 r. otrzymał dwie nagrody „Fryderyk”, w 2008 – trzecią). Zespół nagrywa także dla Polskiej Telewizji (w tym komplet 68 offertoriów Giovanniego P. da Palestriny), a za granicą dla Dutch Radio, Bayerischer Rundfunk, Hessischer Rundfunk, Südwestrundfunk, Sender Freies Berlin, Westdeutscher Rundfunk oraz dla ZDF (drugiego kanału niemieckiej telewizji publicznej).

POLSKI CHÓR KAMERALNY był silnym polskim akcentem podczas Koncertu Bożonarodzeniowego dla EBU, nadawanego na żywo w Kanadzie i wielu krajach Europy. W sierpniu 2006 r. – w „Roku Mozartowskim” – zespół, jako pomysłodawca i główny organizator, zainaugurował czterodniowy Międzynarodowy Festiwal Mozartowski „Mozartiana”, prezentujący muzykę Amadeusza w wielu różnych stylach. Co roku festiwal przyciąga do Parku Oliwskiego, Pałacu Opatów i Katedry Oliwskiej ponad 10.000 widzów. Tak duże zainteresowanie sprawiło, że „Mozartiana” wpisała się na stałe w kalendarz sierpniowych wydarzeń muzycznych.

W zeszłym roku POLSKI CHÓR KAMERALNY nagrał w Polsce i Niemczech kilka płyt CD, które zostały, bądź zostaną wydane w 2008 r. Są wśród nich kolędy w opracowaniu Macieja Małeckiego na chór i orkiestrę smyczkową (z Polską Filharmonią Kameralną - Sopot, pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego), płyta monograficzna z utworami Hansa Schanderla oraz muzyka chóralna najwybitniejszych polskich kompozytorów (m.in. Góreckiego, Pendereckiego, Kilara, P. Łukaszewskiego) zarejestrowana dla wydawnictwa „Musica Sacra”.
Na początku „Roku Jubileuszowego” – POLSKI CHÓR KAMERALNY w 2008 r. obchodzi 30-lecie istnienia – zespół gościł Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „Musica Sacra”, wykonał także m.in. “Pasję wg Św. Jana” J. S. Bacha.



JAN ŁUKASZEWSKI
Jan Łukaszewski jest uznawany za jednego z najznakomitszych w Europie specjalistów w dziedzinie muzyki chóralnej. Dyrygent, dyrektor naczelny i artystyczny POLSKIEGO CHÓRU KAMERALNEGO*. Współpracuje również jako dyrygent gościnny m.in. z Chórem Polskiego Radia w Krakowie oraz wieloma zespołami w kraju i za granicą. Zainteresowania artystyczne Jana Łukaszewskiego koncentrują się głównie wokół muzyki romantycznej i współczesnej.

Pod jego dyrekcją POLSKI CHÓR KAMERALNY osiągnął wysoki poziom artystyczny, a on zyskał opinię osoby, potrafiącej w krótkim czasie uczynić możliwymi rzeczy niemożliwe i przygotować muzyczne interpretacje nawet najbardziej skomplikowanych utworów. Dlatego chętnie powierza się mu dyrygowanie światowymi prawykonaniami wielu kompozycji.

Jan Łukaszewski jest absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego. Bazując na doświadczeniach i ideach artystycznych ojca Leona i starszego brata Ireneusza, odkrył charakterystyczne niepowtarzalne brzmienie chóru. Jego „otwarcie na instrumentalność”, elastyczność i wspaniałe wyczucie muzycznego kolorytu nie przestaje zadziwiać krytyków na całym świecie. Jan Łukaszewski przejął POLSKI CHÓR KAMERALNY w 1983 r., po kilkuletnim pełnieniu w nim funkcji asystenta dyrygenta. Od lat pracuje z najznakomitszymi orkiestrami kameralnymi i symfonicznymi(są wśród nich m.in. Sinfonia Varsovia, Polska Filharmonia Kameralna - Sopot, Neue Düsseldorfer Hofmusik, Academy of Ancient Music), zdobywając uznanie krytyki za swobodę i pewność oraz inspirujące interpretacje, tworzące nowe wzory wykonawcze muzyki oratoryjnej.

Obecnie Jan Łukaszewski prowadzi zajęcia w ramach podyplomowych studiów dyrygenckich (w Bydgoskiej Akademii Muzycznej) oraz jest zapraszany na interpretacyjne kursy mistrzowskie i seminaria dla dyrygentów chóralnych w kraju i za granicą (m.in. do Tokio / Nagano, Karuizawa, Morioka [Japonia] oraz na "World Symposium on Choral Music" w Rotterdamie, gdzie występował w charakterze wykładowcy). Zajmując się również edukacyjną stroną śpiewu amatorskiego, Jan Łukaszewski wielokrotnie zasiadał w jury światowych, renomowanych konkursów chóralnych, m.in. w Japonii (Takarazuka, Karuizawa, Morioka), Walii (Llangollen), na Litwie, we Włoszech i Szwajcarii a także w jury konkursu kompozytorskiego w Polsce i Anglii (Cambridge).

Jan Łukaszewski jest jednym z nielicznych w Polsce propagatorów i wykonawców muzyki chóralnej takich kompozytorów jak Schönberg, Messiaen, Xenakis, Globokar, Takemitsu, R. Strauss, Pepping, Tippett, Ives czy Barber. Liczne nagrania dla Polskiego Radia, Dutch Radio, Sender Freies Berlin, Bayerischer Rundfunk, Südwestrundfunk i Westdeutscher Rundfunk oraz dla Telewizji Polskiej i Niemieckiej, a także wiele nagrań CD, MC, LP oraz video najlepiej odzwierciedlają wysoką jakość jego pracy. Poziom artystyczny prowadzonego przez niego POLSKIEGO CHÓRU KAMERALNEGO wciąż nie przestaje inspirować kompozytorów do pisania dzieł na chór a cappella.
Jan Łukaszewski jest laureatem wielu prestiżowych nagród.

POLSKI CHÓR KAMERALNY Schola Cantorum Gedanensis:
dyrektor naczelny i artystyczny – Jan Łukaszewski
Soprany: Wiesława Łukaszewska, Dagmara Piotrowska, Karolina Rec, Mariola Szymaszek, Ludwika Wujtewicz, Aleksandra Zawada

Alty: Joanna Dunst, Romualda Kowalska, Danuta Mackiewicz,
Aleksandra Muraczewska, Bożena Nadolska, Katarzyna Wittschenbach

Tenory: Jarosław Krzysztof Bajdor, Damian Bykowski, Tomasz Gieszcz, Marek Kalisz, Jerzy Stelmański, Lech Wittschenbach

Basy: Szymon Chyliński, Mariusz Czapiewski, Andrzej Macierzyński,
Sebastian Mandziej, Krzysztof Pękała, Janusz Sierla, Krzysztof Stachowski

Error connecting to mysql