InfoMuzeum Narodowe w Kielcach informuje, że w salach ekspozycyjnych przy ul. Orlej 3 można ponownie zwiedzać wystawÄ™ „Odmiany stroju ludowego na Kielecczyźnie”.
Wystawa czynna do 21 sierpnia.
Tkactwo ludowe w regionie Å›wiÄ™tokrzyskim ma odlegÅ‚e tradycje. W dawnej samowystarczalnej gospodarce wsi stanowiÅ‚o jedno z podstawowych zajęć pozarolniczych. Surowców dostarczaÅ‚o wyÅ‚Ä…cznie gospodarstwo wiejskie; powszechnie uprawiano len i konopie, hodowano owce. ObróbkÄ… wÅ‚ókna, przÄ™dzeniem (na przęślicy lub koÅ‚owrotku), a nastÄ™pnie tkaniem na krosnach zajmowaÅ‚y siÄ™ kobiety. PÅ‚ótno, w zależnoÅ›ci od gatunku, przeznaczano: na worki i pÅ‚achty, przeÅ›cieradÅ‚a, odzież roboczÄ… i odÅ›wiÄ™tnÄ…. Wykorzystywano je w naturalnej barwie, albo je wybielano lub farbowano. Do lat 80. XIX stulecia (do czasu wprowadzenia barwników syntetycznych) do farbowania używano barwników naturalnych, gÅ‚ównie roÅ›linnych - gama kolorystyczna tkanin byÅ‚a wiÄ™c ograniczona.
Obok pÅ‚ótna lnianego i konopnego wyrabiano także, ale w mniejszym zakresie tkaniny weÅ‚niane na sukmany, spódnice i zapaski noszone poczÄ…tkowo przez zamożniejszÄ… ludność wiejskÄ… wyÅ‚Ä…cznie, jako ubiór Å›wiÄ…teczny. Szersze zastosowanie tkanin weÅ‚nianych w ubiorach chÅ‚opskich ma zwiÄ…zek z rozwojem hodowli owiec i przypada na drugÄ… poÅ‚owÄ™ XIX w.
Codzienny ubiór roboczy uszyty byÅ‚ z pÅ‚ótna lnianego i noszony na caÅ‚ym obszarze Kielecczyzny. Ubiór mężczyzny skÅ‚adaÅ‚ siÄ™ ze zgrzebnych lnianych spodni i wypuszczonej na nie koszuli przepasanej rzemiennym paskiem. Na koszulÄ™ wkÅ‚adano lejbik albo guÅ„kÄ™, rodzaj pÅ‚óciennego pÅ‚aszcza. Kobiety nosiÅ‚y lniane koszule z tzw. nadoÅ‚kiem doszytym do stanu z pÅ‚ótna gorszego gatunku, lniane spódnice i zgrzebne zapaski – biaÅ‚e lub farbowane, zwykle na kolor granatowy lub zielony.
OdÅ›wiÄ™tny ubiór chÅ‚opski - strój ludowy, uksztaÅ‚towany zostaÅ‚ ostatecznie w drugiej poÅ‚owie wieku XIX. UwÅ‚aszczenie chÅ‚opów, a co siÄ™ z tym wiąże wzrost zamożnoÅ›ci wsi byÅ‚ bezpoÅ›redniÄ… przyczynÄ… rozkwitu stroju ludowego, jego bogactwa i zróżnicowania. Na ekspozycji prezentujemy stroje charakterystyczne dla poczÄ…tku XX stulecia.
WystawÄ™, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach, przygotowaÅ‚a Janina Skotnicka.
ŹródÅ‚o: Muzeum Narodowe w Kielcach
Error connecting to mysql |
|