Kielce v.0.8

Fotografia

  wystawy  

"Pejzaż geologiczny" - wystawa uczniów kieleckiego Plastyka



InfoZwiązek Polskich Artystów Plastyków zaprasza na niezwykłą wystawę uczniów kieleckiego "Plastyka"- "Pejzaż Geologiczny, Ślichowice, Wietrznia, Kadzielnia". Koordynatorem wystawy jest Kazimierz Kielian, artysta plastyk i wieloletni pedagog.


WstÄ™p do katalogu „Pejzaż geologiczny”
Niniejszy katalog towarzyszy wystawie pod tytuÅ‚em „Pejzaż geologiczny”, która zostaÅ‚a zorganizowana w ramach realizowanego w Zespole PaÅ„stwowych Szkół Plastycznych w Kielcach projektu artystycznego po tym samym tytuÅ‚em.

Na wystawie prezentowane są prace uczniów pokazujące ciekawe struktury geologiczne w kamieniołomach, obecnie rezerwatach przyrody: Wietrznia, Ślichowice, Kadzielnia.
Na wystawę składają się prace uczniów namalowane podczas plenerów lub w oparciu o szkice z nich przywiezione.

Głównym tematem tych prac jest pejzaż, motyw tak typowy w sztuce od początków jej istnienia. Szczególna uwaga została zwrócona w tych pracach na okazy geologiczne, ich strukturę, w które obfituje nasz region.

Różny jest w tych pracach stopieÅ„ dosÅ‚ownoÅ›ci przenoszonego na płótno motywu. Pejzaż – jest dla uczniów głównym powodem powstania kompozycji malarskiej.

MÅ‚odzi ludzie eksperymentujÄ…. Jest to dość typowe dla współczesnej plastyki, w której dokonujÄ… siÄ™ znaczÄ…ce przewartoÅ›ciowania. MÅ‚odzi twórcy – jak siÄ™ wydaje – stopniowo oddalajÄ… siÄ™ od konkretnego przedmiotu, wycinka rzeczywistoÅ›ci, a tworzywo staje siÄ™ podmiotem sztuki wyrażajÄ…c swojÄ… strukturÄ…, fakturÄ…, pÄ™kniÄ™ciami uczucia twórców, sugerujÄ…c zarazem istnienie nie tylko zewnÄ™trznego, ale także wewnÄ™trznego Å›wiata współczesnego czÅ‚owieka. TechnikÄ…, która najpeÅ‚niej zilustrowaÅ‚a to zaÅ‚ożenie jest malarstwo olejne. W pracach tych widoczna jest Å›wieżość wrażenia, intuicja postrzegania typowa dla mÅ‚odych ludzi, oryginalność, nie ma tu zbytniej ” konceptualnoÅ›ci ” formy, która może zabijać czÄ™sto uczucie. Głównym walorem tych prac jest niepowtarzalny klimat. Trafne uchwycenie nastroju, ciepÅ‚y liryzm, poezja barwy sÄ… to odrealnione pejzaże miejsc zwiÄ…zanych z Kielcami. ÅšwiatÅ‚o, kolor, wrażliwe uksztaÅ‚towanie powierzchni, dyskretna subtelność faktury sprawiajÄ…, iż miÅ‚ym staje siÄ™ obcowanie z tymi pracami.

Widoczne jest w tych pracach rozmiÅ‚owanie uczniów do koloru. UkazujÄ… siÄ™ tu różne funkcje, jakie może speÅ‚niać kolor: tradycyjne, gdzie barwa zwiÄ…zana jest z wÅ‚asnoÅ›ciÄ… przedmiotu lub wycinka krajobrazu (kolor lokalny), w drugim przypadku częściowo siÄ™ usamodzielnia, staje siÄ™ „ malarskÄ… materiÄ…”, wypeÅ‚nia przestrzeÅ„ rozwibrowanymi plamami i smugami Å›wiatÅ‚o- koloru i w reszcie w trzecim przypadku jest wyrazem treÅ›ci symbolicznych.

W niektórych pracach temat pejzażu geologicznego zostaÅ‚ podjÄ™ty bardzo dosÅ‚ownie, widać mianowicie próby zróżnicowania materii malarskiej. Postawa ta Å‚Ä…czy siÄ™ ze zjawiskiem okreÅ›lanym w sztuce mianem neologizmu. Ma ono dÅ‚ugÄ… tradycjÄ™, siÄ™gajÄ…cÄ… czasów renesansu. Na ważkość tego problemu w malarstwie zwracaÅ‚ już Leonardo da Vinci, który widziaÅ‚ konieczność przeprowadzania badaÅ„ geologicznych, bez których nie może rozwijać siÄ™ malarstwo pejzażowe. NastÄ™pnie temat ten podejmowaÅ‚ Cézanne mówiÄ…c o „geologicznych kośćcach” pejzażu. Uczniowie posÅ‚ugujÄ… siÄ™ nowÄ… koncepcjÄ… pejzażu, uznanÄ… za zdobycz sztuki XX wieku. Grunt pod nie zaistniaÅ‚ starannie przygotowany przez artystów poprzednich pokoleÅ„ ( Cézanne, Van Gogh, Gauguin). Jest to ciekawe i cenne doÅ›wiadczenie dla uczniów, które zmusiÅ‚o ich do aktywnoÅ›ci, pogÅ‚Ä™biania wiedzy na zadany temat.
W różnych wersjach powraca ten sam pejzaż, te same malownicze motywy. Różnią się one jedynie sposobem plastycznego opracowania, wynikającym z indywidualności młodych twórców. Młodzież szuka charakterystycznych, wyróżniających się obiektów ciekawym, ale mało urozmaiconych krajobrazie wybranych motywów. Zmuszało to uczniów do aktywności, poszukiwania tematów w trakcie wielogodzinnych wędrówek i obserwacji. Skłaniało do zauważania rzeczy drobnych, dostrzegania piękna i harmonii w prostych, na pozór banalnych elementach otaczającego pejzażu.

Ważnym jest, iż uczniowie czÄ™sto zadajÄ… sobie trud, (co widoczne jest na prezentowanych pracach) ukazania tego, co jest istotne w krajobrazie, a nie tylko na utrwalaniu widoków natury. Obrazy wielu z nich nie przedstawiajÄ… naturalnego pejzażu, lecz wyrażajÄ… sumÄ™ naturalnego uroku Å›wiata przyrodniczego i autorskiego widzenia, unaocznionych przez ukÅ‚ad tonów barwnych ich walorowÄ… konstrukcjÄ™, sposób pociÄ…gnięć pÄ™dzla, wrażenie pewnej szkicowoÅ›ci, które sugerujÄ… ważność procesu twórczego bez koniecznoÅ›ci namalowania „skoÅ„czonego obrazu”. W tych pracach widoczny jest proces twórczy, Å›lad szukania, a nie iluzja „prawdziwej” natury. Pejzaże te sÄ… esencjÄ… wiedzy i doÅ›wiadczeÅ„ nabytych podczas ich powstawania. Wiedza ta i doÅ›wiadczenie sÄ… najważniejszÄ… dla mÅ‚odych ludzi, choć niewymiernÄ…, korzyÅ›ciÄ….

Znaczącą korzyścią dla uczniów jest zwrócenie uwagi na piękno najbliższego otoczenia ziemi Świętokrzyskiej, piękna w najbliższym otoczeniu, naszej małej ojczyzny. Jest to zagadnienie, które szczególnie od niedawna stało się ważkim, jako podkreślenie przynależności do węższej społeczności lokalnej. Nie jest to tylko pojęcie geograficzne. Bardziej wiąże się z wartościami i określoną moralnością. Małe ojczyzny, czyli w tym przypadku najbliższy region, dają możliwość odniesienia do stałych i niezmiennych wartości, przywiązania do tradycji, co jest szczególnie ważne w wychowaniu młodego pokolenia.

Młodzi ludzie mają również okazję zaistnieć w społeczności nie tylko szkolnej, ale również miasta Kielc. Pogłębić swoją wiedzę teoretyczną na temat naszego regionu, wykorzystać w praktycznym działaniu i zaprezentować jednocześnie swoje możliwości twórcze. Na wystawie prezentowane są prace uczniów, którzy poprzez swoją działalność artystyczną włączyli się w szeroko pojęte zagadnienie Edukacji ekologicznej.


Historyk sztuki mgr Anna Witkowska,
Kielce, X 2009 r.

Error connecting to mysql