InfoBiuro Wystaw Artystycznych w Kielcach jest organizatorem wystawy ogólnopolskiej grafiki artystycznej „PRZEGLĄDU WSPÓŁCZESNEJ LITOGRAFII POLSKIEJ”, który odbędzie się w dniu 18 października 2013 r. o godz. 18:00 w Galeriach BWA „Piwnice” i „Na Piętrze”.
Pomysłodawcą i Kuratorami Przeglądu są: prof. Marek Sak, oraz Stanisława Zacharko-Łagowska.
Przegląd nawiązuje do wystawy prezentowanej w Arsenale przez Muzeum Narodowe w Krakowie pt. „Litografia polska od 1900 roku” zorganizowanej przez prof. Romana Żygulskiego w 1994 roku. Do udziału w Przeglądzie zgłosiło się 69 artystów grafików z całej Polski, którzy zaprezentują 187 prac. Litografie mistrzów oraz ich uczniów powstały w pracowniach akademickich i środowiskach artystycznych w Berkeley, Cieszynie, Częstochowie, Gdańsku, Hadze, Lublinie, Krakowie, Katowicach, Łodzi, Wrocławiu, Olsztynie, Opolu, Toruniu, Rzeszowie, Warszawie. Wraz z rozwojem nowych, cyfrowych technik graficznych, ta trudna dwustuletnia technika ulega… – no właśnie – nikt nie wie, w jakiej obecnie jest kondycji. Wiadomo tylko, że od dawna jest na liście zanikających umiejętności UNESCO. Jaka jest obecna kondycja polskiej litografii artystycznej – przekonamy się na wystawie.
Według profesora Pawła Frąckiewicza "kielecka wystawa budzi nadzieję na trwanie i rozwój tej techniki w naszym kraju. Parafrazując Marka Twain'a, że: pogłoski o śmierci litografii były przesadzone. Pozostaje ona nieodmiennie otwartym i atrakcyjnym polem uprawiania twórczości. Pozwala utrwalić, w przeciwieństwie do druku cyfrowego, indywidualny rys, ślad narzędzia, niepowtarzalny wyraz. Oceny wartości sztuki i tak nie dokonuje się wyłącznie poprzez pryzmat narzędzi czy technologii użytych do jej wytworzenia. Najistotniejsza jest kreatywność, autentyzm i oryginalność przekazu. Ale kiedy na rzecz hegemonistycznej technologii cyfrowej znika jakaś inna, ważna część arsenału środków możliwych do budowania artystycznych wizji, to w efekcie te wizje również ubożeją. Mam nadzieję, że ponowoczesne społeczeństwo poddające się masowej, nieustającej presji upraszczania i banalizowania otaczającego świata nie odwróci się od tradycyjnie pojmowanej sztuki jako zbyt wymagającej".
W przyszłym roku wystawa będzie eksponowana w galeriach akademickich ASP w Krakowie, Wrocławiu, Łodzi i innych galeriach sztuki współczesnej w Polsce: Przemyślu, Rzeszowie, Częstochowie, Busku-Zdroju.
Wystawa potrwa od 18.10.2013 do 17.11.2013
Error connecting to mysql |
|