Kielce v.0.8

Kultura

  wystawy  

"Rodzina Sienkiewiczów w służbie Ojczyźnie"

Muzeum Diecezjalne, Kielce Kultura

Info„Rodzina Sienkiewiczów w służbie Ojczyźnie”

Rodzina Sienkiewiczów posiada długie tradycje wojskowe. Choć sam Henryk Sienkiewicz żołnierzem nigdy nie był, jego służba krajowi posiadała nie mniej doniosły charakter. Wskrzeszony w Trylogii typ rycerza polskiego, stał się wzorem dla kolejnych pokoleń bojowników, walczących o niepodległość Polski. Piękną tradycję powinności Ojczyźnie kultywowali potomkowie pisarza.

Niewielka ekspozycja prezentowana w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach posiada kilka unikatowych eksponatów.
Po raz pierwszy (i zapewne ostatni) prezentowana jest na Ziemi Świętokrzyskiej maska pośmiertna Henryka Sienkiewicza. Wykonał ją (po zgonie pisarza) francuski rzeźbiarz Franciszek Ksawery Black (1881 – 1959). Odlew (zdjęty  z twarzy) bardzo długo znajdował się w Paryżu, w pracowni artysty. Dopiero w 1976 roku, sprowadzono go do kraju, z inicjatywy - kolekcjonera i późniejszego twórcy Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza w Poznaniu - Igo Mosia. Od tamtej pory unikatowa maska nie opuszczała Poznania.
Ważną pamiątką jest Legionowa odznaka honorowa t. zw. „parasol” Strzelca, jaką Henryk Sienkiewicz otrzymał w 1916 roku od pułkownika Władysława Sikorskiego.  Odznaczenie to mieli prawo nosić tylko najbardziej zasłużeni dla polskiego wojska. Z pamiętników i wspomnień wiemy, że pisarz przyjął ją z wielkim wzruszeniem.
Cennym eksponatem jest szabla turecka, przywieziona przez pisarza z Konstantynopola. Szabla,  bogato wysadzana turkusami i koralami, zgodnie z tradycją przechodzi w rodzinie Sienkiewiczów na pierworodnego syna w linii męskiej. 
Od wieków przekazywano w familii także dwustronną ikonę z Matką Boską Częstochowską. Malowany na blasze obraz pochodzi co najmniej z XVIII wieku.
Do ciekawszych obiektów należy także biureczko podróżne Henryka Sienkiewicza (który nieustannie wojażował).  Obok niego prezentowany jest rękopis bajki napisanej w trakcie podróży do Turcji  („Kwiaty i krzemienie”,1886).
Uwagę zwraca replika zaginionego medalu Nagrody Nobla dla Henryka Sienkiewicza, przysłana w 2010 roku - na wniosek rodziny - przez Komitet Sztokholmski.
O związkach pisarza z diecezją kielecką świadczą rękopisy odnalezione w Archiwum Diecezjalnym w Kielcach: list do proboszcza w Czarncy (w związku z jubileuszem hetmana Stefana Czarnieckiego) oraz list do ks. biskupa  Augustyna Łosińskiego (w sprawie przekazu 20 000 franków dla poszkodowanej przez I wojnę ludności kieleckiej).  Ekspozycję uzupełniają ciekawe pamiątki i fotografie oraz publikacje potomków pisarza: syna, córki, wnuków, prawnuków i praprawnuka.

Wystawa będzie trwała do końca września br.

Error connecting to mysql