InfoStanisław Mazuś urodził się w 1940 r. w Lublinie. W latach 1961-1967 odbył studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, zakończone dyplomem w pracowni prof. Eugeniusza Eibischa. Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki.
Od 1967 r. bierze udział w międzynarodowych, ogólnopolskich i okręgowych konkursach, plenerach, wystawach. Jest autorem ponad 200 wystaw indywidualnych w kraju, m.in.:
w Lublinie, Mikołowie, Siedlcach, Krakowie, Radomiu, Zamościu, Rzeszowie, Szczecinie, Kołobrzegu, Zielonej Górze, Poznaniu, Tychach, Katowicach, Bytomiu, Warszawie, Sopocie, Bielsku-Białej, Białymstoku, Gorzowie Wielkopolskim, Wrocławiu, Białej Podlaskiej, Łodzi, a także za granicą: w Sofii, Pradze, Sztokholmie, Wiedniu, Komarnie, Aix-les-Bains, Mediolanie, Nowym Jorku, Waszyngtonie i Bratysławie. Brał udział w prezentacjach sztuki polskiej za granicą, m.in. w Miszkolcu, Madrycie, Moskwie, Ostrawie, Budapeszcie, Sofii, Zagorie, Karlowych Warach, Paryżu, Bayreuth, Ułan Bator, Barcelonie, Bratysławie, Pradze, Atenach, Berlinie, Beuningen.
Prace artysty znajdują się w zbiorach instytucji państwowych, muzeach, kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą, m.in. w Galerii Uffizi we Florencji.
Jest laureatem wielu znaczących nagród i wyróżnień.
Wystawa w sandomierskiej Galerii BWA "W obronie Piękna" prezentuje malarstwo krajobrazowe, martwą naturę i portret. W Sandomierzu zaprezentowana została niemal cała droga twórcza Stanisława Mazusia, m.in. jeden z pierwszych obrazów "Piaskarze toruńscy", który namalowany został u progu kariery artystycznej w 1957 roku, aż po martwą naturę z 2014 roku. Wspaniałe studia portretowe, autoportrety, martwe natury, przedmioty codziennego użytku - zasuszone kwiaty, szklany słój, kromka chleba, szklanka wody, ich piękno, jak i piękno ludzkiej dzuszy jest przez artystę wciąż na nowo odkrywane. Malarstwo Stanisława Mazusia jest świadectwem afirmacji życia, a jednocześnie hołdem nieustannie składanym naszemu Stwórcy.
Linkhttp://www.bwasandomierz.pl
Error connecting to mysql |
|