InfoWystawa prac Edwarda Dwurnika.
Najbardziej rozpoznawalna osobowość sztuki wspóÅ‚czesnej. Malarz i grafik. Jedyny polski artysta, który odniósÅ‚ sukces jeszcze przed transformacjÄ… (m. in. udziaÅ‚ w „dokumenta 7” w Kassel w 1982 r.)
UrodziÅ‚ siÄ™ w 1943 roku w Radzyminie. StudiowaÅ‚ malarstwo, grafikÄ™ i rzeźbÄ™ na Akademii Sztuk PiÄ™knych w Warszawie. Do wczesnych cykli rysunków i akwarel zaliczyć można „Podróże autostopem” – widoki miasta z lotu ptaka, „Sportowcy” – na poÅ‚y karykaturalne, na poÅ‚y komiksowe ukazanie bohaterów PRL-owskiej codziennoÅ›ci.
W twórczoÅ›ci Dwurnika można także znaleźć obrazy niezaangażowane, np. cykl "BÅ‚Ä™kitne" (lata 90-te) to pozbawione horyzontu, bliskie abstakcji pejzaże morskie, a "Dwudziesty piÄ…ty" barwne abstrakcje w technice action painting. Inne serie to m.in. "Portret" (od lat 70-tych), "Robotnicy" (lata 80-te), "Niech żyje wojna!" (1991-1993), "Niebieskie miasta" (od 1993), "Diagonalne" (od 1996), "Wyliczanka" (od 1996).
Poza malarstwem Dwurnik uprawia grafikÄ™ i rysunek (zarówno autonomiczne serie jak i ilustracje). Lubi projektować monumentalne kompozycje malarskie w przestrzeni publicznej. W 2007 roku stworzyÅ‚ rysunki i gwasze do filmu animowanego Andrzeja BaraÅ„skiego "Warzywniak, 360 stopni".
Error connecting to mysql |
|