Kielce v.0.8

Turystyka i Podróże
Świętokrzyskie szlaki literackie

 drukuj stron�
Turystyka i Podróże Świat
Wys�ano dnia 09-05-2009 o godz. 12:30:28 przez rafa 2878

Leszek Kołakowski w rozważaniach z cyklu "Mini wykłady o maxi sprawach" poszukuje istoty i przyczyn podróżowania - niemądre pytanie: "Po co podróżujemy?" okazuje się niebanalnym.

Człowiek do podróży nie zostaje popchnięty ani przez pragnienie wiedzy, ani ucieczki od tego, co "tu i teraz". Tkwi w człowieku instynkt osobny - ciekawość (niegdyś wielce potępiany przez teologów, jako grzeszna siła, jako przysłowiowy pierwszy stopień do piekła, na który to - fakt faktem - wstąpili ciekawscy Adam i Ewa).

Zatem ciekawość i potrzeba nowości to priorytetowe inspiracje podróży. Podczas naszych regionalnych wędrówek zobaczyliśmy już tak wiele, iż zapewne nasza ciekawość turystyki regionalnej mogła zostać zaspokojona. I cóż dalej? Wielu interesujących inspiracji dostarcza literatura, a ściślej mówiąc jej twórcy - pochodzący z regionu, bądź z nim związani. Postaci wybitne i nietuzinkowe. Dzieci świętokrzyskiej ziemi, które stały się obywatelami europejskiej i światowej literatury. Zapraszamy w podróż, której inspirację stanowią nie miejsca, ale ludzie, którzy swym życiem i twórczością pewne miejsca na topograficznej mapie wyróżnili.

Pupy, gęby i łydki ... czyli trasa Gombrowiczowska

Przypominam sobie jak w Małoszycach zabawiałem się z chłopcami wiejskimi. Siekliśmy batami żaby. ["Dzienniki"]

Małoszyce
Gombrowicz urodził się w Małoszycach (małej wsi w powiecie opatowskim) w 1904 roku i mieszkał tam przez kolejne 7 lat. Dworek należący do rodziny pisarza został jednak zniszczony przed II wojną. Miejsce narodzin światowej rangi pisarza upamiętnia przydrożny pomnik - kamienna płyta z płaskorzeźbą autorstwa Gustawa Hadyny. Jadąc z Małoszyc na północ, warto zatrzymać się przy gotyckim kościele we Wszechświętym. Znajduje się tu chrzcielnica z drugiej połowy XVIII wieku, przy której ochrzczony został Witold. Rodzice pisarza podczas nabożeństw zwykle siadali na drewnianej ławce znajdującej się za chrzcielnicą.

„ Na Å›wiecie jest tylko jedna nazwa wÅ‚asna zwiÄ…zana z pisarzem”-
To Witulin - kiedyÅ› imiÄ™ fabryki tektury danej w wianie Witoldowi,
a dziÅ› nazwa części Dołów Biskupich, w której byÅ‚ zakÅ‚ad”
[Zbigniew Tyczyński - autor "Przewodnika Gombrowiczowskiego]

W powieściach i dramatach Gombrowicza odnajdujemy najtrwalsze świadectwo związku ze świętokrzyską ziemią. Gombrowicz wyrastał w atmosferze dworu ziemiańskiego, przeciwko której się buntował. Sam pisał, że okres doświadczeń z dzieciństwa i młodości był dla niego źródłem "niezmiernie silnego przeżycia", które przerodziło się (jak pisze autor we "Wspomnieniach Polskich") "w satyry na pańskość, wyższość i dojrzałość". Te doświadczenia i obserwacje rodzinnego sandomierskiego krajobrazu i ziemiańskiego środowiska utrwalił na kartach swych "tworów" w kreacjach postaci, nazw i opisach miejsc - zarówno w Ferdydurke, Pornografii jak i Ślubie.

"Koniec i bomba, a kto czytał ten trąba!"

Hanka LeÅ›
(Bezgębna i nieupupiona)

------
Z ostatniej chwili: 7 kwietnia kielecki poseł PO Konstanty Miodowicz obiecał, że dołoży wszelkich starań, by na ziemiach świętokrzystkich powstało Muzeum Witolda Gombrowicza. Co prawda, znajdowało się takowe w Bodzechowie, jednak zostało ono zlikwidowane. Zatem, panie pośle, czujnym okiem będziemy podpatrywać pana starań.


Komentarze

Error connecting to mysql