Kielce v.0.8

Świętokrzyskie
Święty Krzyż - bazylika na tysiąclecie

 drukuj stron�
Świętokrzyskie Kultura
Wys�ano dnia 13-05-2004 o godz. 11:00:00 przez pala2 233

Biskup sandomierski wystąpi o podniesienie kościoła na Świętym Krzyżu do rangi bazyliki mniejszej. Prawdopodobnie nastąpi to w 2006 roku, na jubileusz tysiąclecia pierwszej świątyni chrześcijańskiej na szczycie Łysogór.


- Starania były prowadzone w Stolicy Apostolskiej już kilka lat temu, ale wówczas nie udało się z powodu pewnej nieścisłości. Rozpatrywano naszą diecezję jeszcze w granicach z radomską i uznano, że posiada już wystarczająco dużo bazylik - opowiada ojciec Karol Lipiński, ekonom klasztoru Oblatów na Świętym Krzyżu. Na terenie obecnej diecezji sandomierskiej są dwie bazyliki mniejsze: katedra w Sandomierzu i konkatedra w Stalowej Woli. Czy Święty Krzyż będzie trzecią? - Ksiądz biskup Andrzej Dzięga chce, by stało się to na 1000-lecie pierwszej świątyni chrześcijańskiej na Świętym Krzyżu - mówi ojciec Lipiński. Jak już pisaliśmy, na ten jubileusz z inicjatywy biskupa Dzięgi ma być także odtworzona Droga Krzyżowa z Nowej Słupi na Święty Krzyż.

Podniesienie kościoła do rangi bazyliki następuje na mocy dekretu papieskiego. Wcześniej udokumentowany wniosek musi pozytywnie zaakceptować konferencja Episkopatu Polski i watykańska Kongregacja do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Ojciec Lipiński jest przekonany, że tym razem nie powinno być problemów. Argumentuje, że Święty Krzyż spełnia wymagane dla bazylik kryteria - ma bardzo bogatą historię i znaczenie wykraczające daleko poza granice diecezji. - Na przykład wczoraj był u nas prymas Węgier, w przeszłości prawie wszyscy królowie Polski. Do relikwii Drzewa Krzyża Świętego przybywają wycieczki i pielgrzymi z całego świata - wylicza ojciec ekonom.

Jego zdaniem, podniesienie do rangi bazyliki jeszcze zwiększy znaczenie świętokrzyskiego sanktuarium.



Bazylika

Jest to honorowy tytuł, podkreślający szczególne znaczenie świątyni i jej związki z papieżem. Nadawany jest kościołom o znacznej wartości zabytkowej, liturgicznej i duszpasterskiej. Mają one m.in. prawo używania symboli papieskich na chorągwiach, szatach liturgicznych i pieczęciach. Cztery bazyliki większe znajdują się w Rzymie (m.in. bazylika św. Piotra). Znacznie więcej jest bazylik mniejszych. Z ponad 40 w Polsce jako pierwsza tę godność otrzymała świątynia na Jasnej Górze w 1908 roku. W województwie świętokrzyskim rangę bazylik mniejszych mają katedry w Sandomierzu (od 1960 roku) i w Kielcach (od 1971 roku).


Janusz Kędracki Gazeta Wyborcza


Komentarze

Error connecting to mysql