Kielce v.0.8

Fotografia
10 Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi

 drukuj stron�
Fotografia Polska
Wys�ano dnia 06-05-2011 o godz. 10:02:04 przez rafa 9478

Fotofestiwal po raz kolejny otwiera przestrzeń dla rozmów o fotografii, dla dyskusji i spotkań. Jeśli chcecie poszukać inspiracji, poznać niezwykłe postaci i najnowsze odkrycia współczesnej fotografii, zapraszamy do Łodzi między 5 i 15 maja 2011 r.



Tegoroczny Fotofestiwal proponuje dwie wystawy kuratorskie, kilkanaście wystaw indywidualnych, przegląd szkół fotograficznych, a przede wszystkim różnorodne wydarzenia towarzyszące i niezwykłą atmosferę twórczego spotkania.

Centralnym punktem Fotofestiwalu 2011 będą dwie wystawy w ramach Programu Głównego: OUT OF LIFE oraz OUT OF MIND. Do interpretacji tematów zaprosiliśmy Celinę Lunsford, Ninę Kassianou oraz Krzysztofa Candrowicza. Obydwie wystawy poruszają temat przekraczania granic i poszukiwania. Opowiedzą o funkcji i sposobach tworzenia alternatywnych rzeczywistości. O granicach, jakie stawia człowiek między tym, co wykreowane, a tym, co rzeczywiste.



OUT OF MIND – pisze kuratorka wystawy Celina Lunsford – może sprawić, że zmienimy sposób, w jaki postrzegamy samych siebie. Kluczem do zrozumienia wystawy staną się terminy „obsesja”, „iluzja” i „fantazja”. Wszystkie z dwunastu prezentowanych projektów łączy wspólny motyw tożsamości i niecodzienny sposób prezentowania rzeczywistości. Wystawa OUT OF LIFE to studium socjologiczne, w którym artyści i kuratorzy poruszają tematy alienacji, samotności i ucieczki.

Wśród wystaw towarzyszących zaprezentujemy kilka niezwykłych premier fotograficznych,
w tym najważniejszą - najnowszy projekt gwiazdy rosyjskiej fotografii Alexeya Titarenki, który artysta zrealizował w Łodzi dla Atlasa Sztuki. Ciekawym kontrastem dla poetyckiej wizji miasta, jaką stworzył rosyjski fotograf, będzie wystawa Energia czasu. Archiwum Dalkii – nieprezentowany do tej pory zbiór fotografii powstałych w Łodzi w latach 1922–1940, dokumentujących dynamicznie rozwijające się miasto i przebudowę łódzkiej elektrowni.

W programie pojawi się także kolejna edycja Fabryka Fotografii – przeglądu szkół fotograficznych, poszerzona o nowe szkoły zagraniczne oraz prezentacja prac z programu Grand Prix Fotofestiwal 2011. Do udziału w przeglądzie portfolio tym razem zaprosiliśmy przede wszystkim fotoedytorów, kuratorów oraz wydawców z całej Europy. A program slajdów opracowaliśmy wspólnie z redaktorami fotograficznych magazynów internetowych: „1000 Words Magazine”, „Lapsus Magazine” i „Poncz Magazine”. Co roku pokazy slajdów powstają specjalnie dla Fotofestiwalu, doskonała selekcja prac przygotowana przez kuratorów i specjalnie dobrana muzyka pozwalają na stworzenie unikalnych prezentacji.

Nie zapominamy także o fotospacerach, warsztatach, programie edukacyjnym dla dzieci
i młodzieży oraz o konkursach. A przede wszystkim o dziesiątych urodzinach Fotofestiwalu – zapraszamy na sentymentalną noc wspomnień, opowieści i przegląd starych albumów fotograficznych.


WYSTAWY

PROGRAM GŁÓWNY
OUT OF MIND & OUT OF LIFE
poza umysłem & poza życiem

OUT OF MIND
poza umysłem

OUT OF MIND może sprawić, że zmienimy sposób, w jaki postrzegamy samych siebie. Kluczem do zrozumienia wystawy staną się terminy „obsesja”, „iluzja” i „fantazja”, ale przede wszystkim umysł otwarty na zaskoczenie.

Trzynastu artystów, z których większość wykorzystuje nietypowe formy portretu, przedstawi niezwykłe drogi, jakimi podążać może ludzki umysł i wyobraźnia. Zaprezentowane prace wpisują się w tradycję dokumentu i fotografii inscenizowanej. Prezentują różnorodne techniki – od ambrotypii, przez odbitki analogowe, od prostych obrazów wyprodukowanych przez drukarkę atramentową po filmy i projekcje. Jednocześnie wszystkie łączy wspólny motyw tożsamości i niecodzienny sposób prezentowania rzeczywistości i fantazji.

Kostium i maska od zawsze były symbolami przemiany i poszukiwania tego, co znajduje się poza granicami naszego „ja”. Chiński artysta Maleonn tworzy w swych pracach komiczny obraz podróżującej w czasie postaci z głową pomidora, uchwyconej w różnych sytuacjach na irlandzkim wybrzeżu. Kontrapunkt dla tego absurdalnego obrazu stanowią dokumentalne zdjęcia nowojorskiej artystki Phyllis Galembo – kolorowe, nieco nierealne i wyolbrzymione portrety uczestników afrykańskich festiwali. Z kolei James Mollison, wykorzystując dźwięk
i ruchomy obraz, przedstawia fanów, obsesyjnie powielających wizerunki „bogów” i „bogiń” muzycznego świata. A niemiecki fotograf Gosbert Gottmann portretuje przerażające twarze oszołomionych biegaczy, biorących udział w maratonie. Erwin Olaf tworzy pracowicie inscenizowane zdjęcia i wideo, z których powstają przedziwne i tajemnicze filmy. Jest to tylko kilka przykładów zdjęć, które otwierają umysł na iluzje i niezwykłe opowieści. Każda z serii przedstawia pewną formę zauroczenia i kieruje nas coraz bliżej nieznanego. Każda otwiera drzwi prowadzące do świata niezwykłości i pokusy.

artyści:
Arno Rafael Minkkinen, Wybrane prace z okresu 1985-2006 (Finlandia)
Carolle Benitah, Fotopamiątki (Francja)
Erwin Olaf, Ostatni krzyk mody; Zmierzch i Świt (Holandia)
Gosbert Gottmann, Maratończycy (Niemcy)
Horst Stein, GUN (Austria)
James Mollison, Wyznawcy (Kenia/Włochy)
Justin Maxon, Zwolnij… złap oddech… masz tylko jedno życie (USA)
Levi van Veluw, Długopisy (Holandia)
Maleonn, Król absurdu, (Chiny)
Martin Liebscher, Opera, Lille, (Niemcy)
Phyllis Galembo, Maski (USA)
Susan E. Evans, TUBYLCY: ambrotypy z cyfrowego pogranicza (USA)
Thorsten Brinkmann, Portrety seryjnego kolekcjonera, (Niemcy)

kurator: Celina Lunsford


OUT OF LIFE
poza życiem

Wystawa OUT OF LIFE ma stworzyć studium socjologiczne, w którym kuratorzy i artyści zadadzą sobie pytania o rolę granic we współczesnej rzeczywistości. Dotknie tematów alienacji, samotności, a przede wszystkim ucieczki. Wystawa jest wynikiem zainteresowania człowiekiem – jego pozycją w chaotycznej i niepewnej codzienności, w której każdy z nas atakowany jest setkami bodźców, informacji, pytań i możliwości. Co w takiej sytuacji oznacza „bycie poza życiem” – gdzie są granice, które wyznaczają „w” i „poza”? W jaki sposób umiejętnie lub nieumiejętnie, świadomie lub nie, staramy się poza nie wykroczyć? Albo może uciec, tworząc wirtualne światy?

artyści:
Daria Tuminas (Rosja/Holandia), Iwan i Księżyc
Anastasia Tailakova (Rosja), Na próżno
Gábor Kasza (Węgry), Y
Kai-Uwe Gundlach (Niemcy), Shibuya
Karsten Kronas (Niemcy), Heterotopia
Michael Cevoli (USA), Hard Time Killing Floor
Adam Jeppesen (Dania), Przebudzenie
Bownik (Polska), Gracze / Sale treningowe
Lucia Ganieva (Rosja), Rozmarzone ściany
Ellen Kooi (Holandia), Poza zasięgiem wzroku
Ange Leccia (Francja), Night in White Satin
In Sook Kim, Sobotnia noc (Korea)

kuratorzy:
Nina Kassianou, Krzysztof Candrowicz



GRAND PRIX FOTOFESTIWAL 2011
OUT OF SPACE
poza przestrzenią

Program Grand Prix składa się z indywidualnych wystaw wyselekcjonowanych spośród projektów zgłaszanych przez fotografów i kuratorów. W tym roku, spośród niemal 550 propozycji jury kuratorskie wybrało prace 11 artystów, z których większość nie była prezentowana do tej pory w Polsce. Wybranych projektów nie łączy jeden temat, wspólnie mają być prezentacją nowych osobowości i tendencji w fotografii.

Tegoroczne prezentacje będzie można zobaczyć w ramach pokazów slajdów, poza standardową przestrzenią wystawienniczą. Przez cały czas trwania Fotofestiwalu wyświetlane będą w centrum festiwalowym Willa Grohmana (Tylna 9/11). Jednak wyjątkowym wydarzeniem stanie się sobotni (7.05) muzyczno-fotograficzny eksperyment, który pozwoli spojrzeć na prezentowane fotografie w nieco innym kontekście: do pokazu slajdów na żywo zagra zespół Blisko Pola.

artyści:
Agata Witkowska, Niewidzialni (Polska)
Alfonso Almendros Jaén, Refleksje o rodzinie (Hiszpania/Finlandia)
Ivan Mikhaylov, Plac zabaw (Rosja)
Jérémie Souteyrat, Tokyo Houses (Japonia)
Leon Foggitt, Pary (Wielka Brytania)
Markus Henttonen, Nocne opowieści (Finlandia)
Miloushka Bokma, Mama babci (Holandia)
Pascale Peyret, Green Memory (Francja)
Rebecca Dagnall, Podmiejski raj (Australia)
Stefaan van Biesen, Geist (Belgia)
Yauhen Zaluzhny, Ostatni apel (Białoruś)


FABRYKA FOTOGRAFII
przegląd szkół fotograficznych

Fabryka Fotografii od 2003 roku prezentuje prace najciekawszych studentów polskich i zagranicznych szkół fotograficznych. Wielu młodych twórców, którzy zadebiutowali dzięki udziałowi w Fabryce, dziś należy do grupy rozpoznawalnych postaci w świecie fotografii.

Co roku do udziału w wystawie zapraszamy szkoły i wydziały fotograficzne oraz profesorów, których zadaniem jest wytypowanie najlepszych projektów i najzdolniejszych studentów. Wystawa ma nie tylko promować młodych twórców i stwarzać im możliwości pokazania się na forum międzynarodowym, ale także pozwala na zaprezentowanie i porównanie programów kształcenia w dziedzinie fotografii w uczelniach artystycznych w Polsce
i zagranicą. Dzięki temu Fabryka jest najbardziej obiektywnym, autentycznym i interesującym przeglądem zarówno dokonań uczelni, jak i młodych twórców.

Tegoroczna edycja rozpoczyna nowy etap w pracy nad Fabryką Fotografii. Co roku do współpracy zapraszać chcemy inną polską uczelnię, której przedstawiciele będą współtworzyć kształt wystawy. Wprowadzenie nowych punktów widzenia, doświadczeń
i podejścia do edukacji ma spowodować, że formuła Fabryki będzie stawała się coraz bardziej elastyczna i odpowiadała aktualnym wyzwaniom stojącym przed młodymi twórcami.

W tym roku do współpracy przy tegorocznej Fabryce zaprosiliśmy Uniwersytet Artystyczny
w Poznaniu.

artyści:
Agata Grzych (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu)
Magda Galas (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu)
Marta Joanna Strzoda (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu)
Mateusz Drabent (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu)
Olga Ozierańska (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu)
Szymon Jachna (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu)
Urszula Kluz-Knopek (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu)
Diana Lelonek (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu)
Natalia Lewandowska (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu)
Anna Przygodzka (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie)
Chiara Tanzi (Akademia Sztuk Pięknych, Brescia, Włochy)
Alice Caputo (Akademia Sztuk Pięknych, Brescia, Włochy)
Jola Skóra (PWSTviT, Łódź)
Evan Foster (Akademia Sztuk Pięknych w Filadelfii, USA)
Gretchen Lovrinov (Akademia Sztuk Pięknych w Filadelfii, USA)
Adam Bejnarowicz (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
Tomasz Wiech (Instytut Fotografii Twórczej Uniwersytetu Śląskiego w Opawie, Czechy)
Łukasz Pieńkowski (Instytut Fotografii Twórczej Uniwersytetu Śląskiego w Opawie, Czechy)
Paweł Modzelewski (Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu)
Wojciech Świerdzewski (Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu)
Kaja Oleś (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie)
Grzegorz Gałązka, Jarosław Michalski (Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi)
Tatiana Pancewicz (Akademia Sztuki w Szczecinie)
Jakub Reizer (Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie)
Wojciech Gwiazdowski (Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie)


kuratorzy:
prof. Andrzej P. Florkowski – Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, dziekan Wydziału Komunikacji Multimedialnej
dr hab. Marek Domański – Akademia Sztuk Pięknych im Władysława Strzemińskiego w Łodzi
dr Aurelia Mandziuk – Wydział Artystyczny Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi

Współorganizator: Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi, AHEart
Partner: Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu


WYSTAWY TOWARZYSZĄCE


ALEXEY TITARENKO
Fotografie (1986-2010)

Retrospektywa zawierająca fragmenty zaczerpnięte z najważniejszych prac Alexeya Titarenki: Nomenklatura of Signs (1986-1991), Miasto Cieni (1992-1994), Czarno-biała magia St Petersburga (1995-1997), Czas zatrzymany (1998-2000) oraz wybrane elementy
z serii poświęconych Wenecji (2001-2008) i Kubie (2003, 2006). Dwie nowe fotografie, powstałe podczas pobytu Alexeya w Łodzi w 2011 roku, stanowią świetne dopełnienie tej czarno-białej kolekcji.

Dla Titarenki fotografia to coś więcej, niż narzędzie służące do uchwycenia chwili. Sama
w sobie staje się wyrazem ruchu lub akcji trwającą w czasie. „Staram się wprowadzać
w swoje prace trzeci wymiar – czas, który zapewnia ciągłość i narrację. Staram się przełożyć czas na język obrazów…”. Fotografie Titarenki niosą w sobie kruche poczucie czasu
i emocji. Każda z jego prac jest wyjątkowa, niczym oddech, powiew wiatru czy uderzenie serca.

Prace Alexeya Titarenki są obecnie wystawiane w Szwajcarii oraz w JP Getty Museum
w Los Angeles w Kalifornii, USA.

Organizator wystawy: Atlas Sztuki
Atlas Sztuki, Piotrkowska 114/116


Energia czasu
Archiwum Dalkii

W archiwach firmy Dalkia zachował się niezwykły materiał – dokumentacja z rozbudowy
i pracy łódzkiej elektrownii EC1, portrety grupowe jej pracowników oraz widoki Łodzi
z początku zeszłego wieku. Obszerny zbiór szklanych negatywów (ok. 2000 sztuk) pochodzi z lat ok. 1922–1940. Autorem zdjęć jest łódzki fotograf W. Jekimenko. Fotofestiwal zajął się wstępnym opracowaniem tej niezwykłej kolekcji i wyborem najciekawszych fotografii.

Niezwykłą wartością archiwum jest przede wszystkim kompleksowość, ciągłość
i szczegółowość. Kilka lat życia elektrowni zaprezentowano z wyjątkową dokładnością, pozwalającą odtworzyć nie tylko kolejne etapy budowy, ale także życie pracowników – od kadry zarządzającej po robotników stawiających pierwsze słupy wysokiego napięcia
w centrum Łodzi. Autor był nie tylko doskonałym rzemieślnikiem-dokumentalistą, ale przede wszystkim świadomym medium fotografem, którego prace nie odbiegają poziomem od prac współczesnych mu artystów światowych.

kuratorzy: Marek Domański, Marta Szymańska
współorganizator: Dalkia Łódź
Centralne Muzeum Włókiennictwa, Piotrkowska 282


ZOFIA RYDET
Łuk realizmu. Zofia Rydet 1911-1997 – w stulecie urodzin

5 maja 2011 r. mija dokładnie sto lat od urodzin Zofii Rydet. Jest to dobry pretekst do przypomnienia i uczczenia pamięci tej wielkiej postaci polskiej fotografii, czego wyrazem ma być prezentowana wystawa. Pokusiliśmy się w niej o próbę odczytania jej obszernego dorobku artystycznego. Budując wystawę na napięciu łączącym dwa najważniejsze etapy twórcze Zofii Rydet, dwa wielkie realizmy – nad-realizm fotomontażu i czysty realizm Zapisu socjologicznego – staraliśmy się przedstawić pewną jedność tematyczną, która góruje nad zmiennością wyborów formalnych.

Tytułowy łuk realizmu to metaforyczna linia twórczości Zofii Rydet, która, wychodząc od wszechobecnego realizmu lat 50., wznosi się ku górze, ku nadrealizmowi z jej fotomontaży (1969-1979), aby w ostatnim etapie twórczości ponownie dotrzeć do czystości realizmu, ukazanego w jej monumentalnym Zapisie socjologicznym (1978-1995). W tym liczącym przeszło trzydzieści tysięcy negatywów dokumencie Zofia Rydet powraca do wierności rzeczywistości, do zaufania kadrowi klatki fotograficznej. W Łuku realizmu, napiętej linii twórczości Zofii Rydet, można zatem dostrzec rozdarcie fotografika, który z jednej strony chciałby być dokumentalistą wiernym rzeczywistości, z drugiej ma ambicje do bycia twórcą i wizjonerem kreującym pewną syntetyczną nadrzeczywistość. Końcowy etap jej pracy świadczy o przezwyciężeniu tego rozdarcia i opowiedzeniu się za totalną wiernością rzeczywistości. Jednakże dla Zofii Rydet, mistrzyni fotomontażu i poetyckiej kreacji, chyba nie była to decyzja łatwa i oczywista.

kuratorzy: Andrzej Różycki i Karol Jóźwiak
Prace pochodzą z kolekcji Fundacji im. Zofii Rydet.
Muzeum Kinematografii, plac Zwycięstwa 1


STREET CREATIVE PHOTO

Czym jest Street Creative Photo? To polowanie na ciekawy kadr, zaskakujący układ planów, nietypowe zdarzenie. Pomysł i szybkość reakcji w decydującym momencie liczy się bardziej, niż precyzyjnie dobierane parametry zdjęcia. Obrazy powstają spontanicznie, bez planu
i przygotowań. To impuls podpowiada Ci, że warto tę chwilę uwiecznić na zdjęciu. W ciągu kilku sekund wyciągasz aparat i tworzysz coś niepowtarzalnego. To zabawa fotografią, otwartość i poszukiwanie inspiracji w każdym miejscu i czasie. Udało się to laureatom konkursu „Następna Stacja Kreacja”, których najlepsze prace można zobaczyć na wystawie.

partner kreatywny: K MAG MAGAZYN
organizator wystawy: Samsung Electronics Polska Sp. z o.o.
Manufaktura, Karskiego 5



Magda Kmiecik, Portraits
Galeria Opus, Łąkowa 29

Ked Olszewski, Błyskotki
Galeria Wschodnia, ul. Wschodnia 29 m.3

Tomasz Wendland, Black Light
Galeria Domek Ogrodnika AHEart, Łódź, ul Rewolucji 1905 roku 52

Pochwała różnicy, wystawa zbiorowa: Krzysztof J. Baranowski, Piotr Chojnacki, Sławomir Decyk, Andrzej P. Florkowski, Tomasz Gałecki, Anna Kędziora, Jarosław Klupś, Piotr Kurka, Natalia LL, Dominik Lejman, Marianna Michałowska, Jerzy Olek, Janusz Oleksa, Grzegorz Przyborek, Dominika Sadowska, Marcin Sztukiewicz, Stefan Wojnecki, Piotr Wołyński, Kamil Wnuk, Olga Ozierańska
Galeria Nowa Przestrzeń AHEart, Łódź, Rewolucji 1905 roku 52

Frame, pokaz slajdów laureatów konkursu: Łukasz Pieńkowski, Petra Hajdůchová, Tomáš Trojan, Martin Tůma, Kamila Musilová, Jakub Jurdič, Lucie Pištorová, Milan Bureš, Rafał Siderski Zespół Szkół nr 11 na Księżym Młynie, Księży Młyn 13/15

Tożsamość Fotografii, wystawa zbiorowa: Ola Buczkowska, Dominika Sadowska, Grzegorz Przyborek, Maria Dmitruk, Paweł Kula
Akademia Sztuk Pięknych, Galeria Kobro, ul. Wojska Polskiego 121

Charlie Jouvet, Geheimnisträger
KlubŁódź Biennale, Piotrkowska 118

Press Only – wystawa magazynu TAKE ME: Zija i Pióro, Igor Drozdowski, Allan Amato, Nick Cunard, Michał Korta, Piotr Stokłosa
Centrum Kultury Kreatywnej – Eternia (Stara Szwalnia), Sienkiewicza 65

Andrzej J. Lech, Cytaty z jednej rzeczywistości. Fotografie Andrzeja J. Lecha 1979-2010
Galeria FF, ul. Traugutta 18

georgii Krawiec i Magdy Hueckel, Transgresja
Galeria FF, ul Traugutta 18

Anita Andrzejewska, Patrząc
Śródmiejskie Forum Kultury, ul. Roosvelta 17

Matyas Misetics, Artificial light
Miejski Punkt Kultury Prexer – UŁ, ul. Pomorska 39/41

Krzysztof Cichosz, Fotoinstalacje wybrane
Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne, ul. Piotrkowska 102

Łódź – Bruxelles, wystawa zbiorowa: Krzysztof Wojciechowski, Tadeusz Wijata, Witek Krymarys, Michel Dusariez, Pascal Ducourant, Stephane Schollaert, Witek Kurowski, Mariusz Nowicki, Tadeusz Halatek, Sławomir Grzanek, Michal Malkiewicz, Piotr Rosinski, Tymek Lekler, Francoise Remy, Anna Robasinski, Christiane Desmedt, Andre Demuth, Barbara Harsch, Vincent Verhaeren
Galeria 87. Galeria Fotografii UMŁ, ul. Piotrkowska 87
(organizatorzy: ŁTF, ZPAF)

Skrzyżowania niepodporządkowane, wystawa dokumentująca twórczość artystów street artu: IxiColor(Vlepvnet/Massmix), Zbiok, Dwaesha, Sepe, Typoets, Gregor Gonsior, Krzysztof Sidorek (ex Twożywo), Dariusz Paczkowski (3Fala), Nespoon i Chro.
Owoce i Warzywa, Traugtta 9

Marcelo Zammenhoff, Rekonesans samochodowo–kulinarny
Centrum Kultury Kreatywnej – Eternia (Stara Szwalnia), Sienkiewicza 65

Out of School, wystawa pokonkursowa
Uniwersytet Łódzki,pałac Bidermana ;

Kolekcja klasyki polskiej fotografii XX wieku – wystawa prezentowana przez ProfiLab
Willa Grohmana, Tylna 9/11

Rafał Biernicki, Genesis
Muzeum Kinematografii, pl Zwycięstwa 1

Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek, Power
Zona Sztuki Aktualnej, Tymienieckiego 3

Fashion Flash. Moda w obiektywie Elle – wystawa zbiorowa
Aldona Karczmarczyk, Robert Ceranowicz, Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek
Rynek Manufaktury, Karskiego 5

Ostatni seans – wystawa zbiorowa
Katarzyna Cegłowska, Karolina Jonderko, Małgorzata Grygierczyk, Sabina Malanowska, Tomasz Kmiecik, Magdalena Korczycka, Jacek Tertil, Magdalena Adamczewska, Bartosz Mateńko, Greg Noo-Wak, Piotr Orzechowski, Jan Wajszczuk, Jakub Szymański, Marta Zgierska, Tomasz Walczak, Karolina Adamczyk, Wojciech Skrzypczyński, Małgorzata Skalska
Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna, Targowa 61/63

Poza–obrazem – wystawa zbiorowa
Agnieszka Furtak, Piotr Rosiński, Tomek Grzeszczak, Paweł Herzog, Sławek Grzanek
Muzeum Książki, Tymienieckiego 22/24



Young Fashion Photographers NOW – wystawa zbiorowa: Monika Jelińska, Katarzyna Czarnecka, Marcin Kosakowski, Krzysztof Wyzynski, Magdalena Olek, Kamil Zacharski, Łukasz Brześkiewicz, Maciej Byczkowski, Beata Stańska, Michał Polak, Sylwia Gaczorek, Berta Cebrat
Bielnik, wejście od Tymienieckiego 5/7

Piotr Zbierski, White Elephants 2
Cafe Foto 102, Piotrkowska 102


WYDARZENIA

POKAZY SLAJDÓW

Piątkowy wieczór, 6 maja, zakończymy pokazami slajdów. Co roku do opracowania programu zapraszani są specjaliści, w tym roku rola ta została powierzona redaktorom magazynów internetowych. Zobaczymy przygotowany specjalnie dla Fotofestiwalu wybór prac prezentowanych w ostatnim roku w „1000 Words Magazine”, „Poncz Magazine”
i „Lapsus Magazine”.

Cykl prezentacji kuratorskich podczas nocnych pokazów slajdów rozpoczęliśmy dwa lata temu. Jego założeniem jest przede wszystkim śledzenie ciekawych osobowości świata współczesnej fotografii – kuratorów, ale przede wszystkim artystów.

Pokazy slajdów powstają specjalnie dla Fotofestiwalu, doskonała selekcja prac przygotowana przez kuratorów i specjalnie dobrana muzyka pozwalają na stworzenie unikalnych prezentacji.

1000 Words Magazine (Anglia)
JH Engström, Wells
Anna Linderstam, The Unheard Contradictions
Viviane Sassen, Flamboya

Lapsus Magazine (Hiszpania)
Damián Ucieda Cortés, Welcome to the Darklands
Martina Hoogland Ivanow, Far Too Close
Nick and Sheila Pye, Enmienda

Poncz Magazine (Polska)
Asger Carlsen, Wrong
Kristoffer Axén, At Sea At Night & How We Evolved From Water
Lieko Shiga, Lilly

montaż: Aman Iman Team
partner: Uniwersytet Łódzki


PRZEGLĄD PORTFOLIO


Indywidualne i bezpośrednie spotkania fotografów z ekspertami w dziedzinie fotografii. Celem przeglądu portfolio jest stworzenie platformy wymiany doświadczeń dla profesjonalistów, a także umożliwienie polskim fotografom spotkania międzynarodowych ekspertów. Do udziału w przeglądzie zapraszani są specjaliści związani z fotografią (kuratorzy, dziennikarze, organizatorzy festiwali) oraz fotografowie, którzy na swym koncie mają ukończony co najmniej jeden projekt.

RECENZENCI:
1. Arianna Rinaldo, redaktor magazynu „Documentary Photography Quarterly OjodePez”, Włochy
2. Alexa Becker, fotoedytor wydawnictwa „Kehrer Verlag”, Niemcy
3. Katarzyna Majak, fotograf, redaktor „Kwartalnika Fotografia”, Polska
4. Alejandro Castellote, niezależny kurator, Hiszpania
5. Rui Prata, dyrektor Encontros da Imagem Braga, Portugalia
6. Nina Kassianou, kurator Thessaloniki Museum of Photography, Grecja
7. Peggy Sue Amison, kurator, dyrektor Sirius Arts Centre, Cobh, Irlandia
8. Celina Lunsford, kurator, dyrektor Fotografie Forum, Frankfurt nad Menem, Niemcy
9. Krzysztof Ked Olszewski, fotograf, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych INSPIRACJE w Szczecinie, Polska
10. Evan Mirapaul, niezależny kurator i kolekcjoner
11. April Gertler, założycielka Picture Berlin, Niemcy


WARSZTATY

Coroczny cykl prowadzony przez fotografów, nauczycieli, specjalistów i profesorów fotografii. Zajęcia, podzielone na zróżnicowane bloki, przeznaczone są zarówno dla osób, które zajmują się fotografią, jak i dla amatorów. Po raz pierwszy rozpoczynamy także specjalny cykl zajęć dla dzieci.

PIĄTEK 6.05.2011

10.00-14.00 Cyjanotypia, Marek Szyryk, PWSFTviT, Targowa 61/63 opłata: 70zł
11.30-13.30 Czytanki fotograficzne, Waldemar Zdrojewski, PWSFTviT, Targowa 61/63 opłata 25zł
13.30-15.30 Między interpretacją i dokumentacją, Tadeusz Rolke, Waldemar Zdrojewski, PWSFTviT, Targowa 61/63 opłata 25zł

SOBOTA 7.05.2011

9.00-17.00 Dagerotypia, Jarosław Klupś, PWSFTviT, Targowa 61/63 opłata: 200zł
11.00-13.00 ŚwiatObrazu.pl, Włącz wyobraźnie i wykorzystaj System Fomei Basic do kreatywnej fotografii, PWSFTviT, Targowa 61/63, warsztaty bezpłatne
13.00-14.00 Samsung&ŚwiatObrazu.pl: Fotoblog, czyli jak prezentować swoje zdjęcia
w Internecie?, Fabryka Sztuki, Tymienieckiego 3, warsztaty bezpłatne


NIEDZIELA 8.05.2011

10.00-11.30 Samsung&ŚwiatObrazu.pl: Street Creative Photo, czyli jak montować kadrem cz.1 – wykład, Fabryka Sztuki, Tymienieckiego 3, warsztaty bezpłatne
10.00-13.00 ŚwiatObrazu.pl: Poznaj swoją lustrzankę, PWSFTviT, Targowa 61/63, opłata 69zł, zapisy www.swiatobrazu.pl/fotofestiwal
10.00-13.00 ŚwiatObrazu.pl: Poznaj swoją lustrzankę, PWSFTviT, Targowa 61/63
13.00-14.30 ŚwiatObrazu.pl, Cyfrowa edycja zdjęć w programie Corel® PaintShop Photo® Pro X3 Ultimate i Corel® PHOTO-PAINT, PWSFTviT, Targowa 61/63
14.40-16.10 ŚwiatObrazu.pl, Kreatywna edycja zdjęć w programie Corel® Painter TM 11 i Corel® VideoStudio® Pro X4, PWSFTviT, Targowa 61/63
11.00-19.00 Warsztaty fotografii w technice mokrego kolodionu, Marek Szyrk, PWSFTviT, Targowa 61/63, opłata 190zł
15.30-17.00 Samsung&ŚwiatObrazu.pl: Street Creative Photo, czyli jak montować kadrem cz.2 – omówienie zdjęć uczestników wykładów, wykonanych podczas fotospacerów,
w Fabryka Sztuki, Tymienieckiego 3, warsztaty bezpłatne
16.00-18.00 ŚwiatObrazu.pl: Jak stworzyć profesjonalny album fotograficzny, PWSFTviT, Targowa 61/63, warsztaty bezpłatne

SOBOTA 14.05.2011

10.00-14.00 Budowanie historii w cyklu fotograficznym z uwzględnieniem zasad kompozycji, Agnieszka Furtak, Łódź Art Center, Tymienieckiego 3, opłata 35zł
13.00-14.00 Samsung&ŚwiatObrazu.pl: Fotoblog, czyli jak prezentować swoje zdjęcia
w Internecie?, Fabryka Sztuki,Tymienieckiego 3, warsztaty bezpłatne

NIEDZIELA 15.05.2011

10.00-15.00 Uniwerystet dla dzieci, Łódź Art Center, Tymienieckiego 3
10.00-11.30 Samsung&ŚwiatObrazu.pl: Street Creative Photo, czyli jak montować kadrem cz.1 – wykład, Fabryka Sztuki, Tymienieckiego 3, warsztaty bezpłatne
15.30-17.00 Samsung&ŚwiatObrazu.pl: Street Creative Photo, czyli jak montować kadrem cz.2 – omówienie zdjęć uczestników wykładów, wykonanych podczas fotospacerów,
w Fabryka Sztuki, Tymienieckiego 3, warsztaty bezpłatne


SPOTKANIE AUTORSKIE – ALEXEY TITARENKO
Spotkanie z jednym z najciekawszych rosyjskich fotografów. Opowie o nowym projekcie, który zrealizował w Łodzi w październiku 2010 roku, o swoich poprzednich pracach. A także o tym, dlaczego Łódź jest tak bardzo podobna do Sankt Petersburga.
partner: Biuro Tłumaczeń Translateria


FOTOSPACERY

Łódź jest fotogenicznym miastem i kryje wiele tajemnic. Będzie się można przekonać o tym podczas cyklu fotospacerów prowadzonych wspólnie przez Fotofestiwal, Mecenasa festiwalu – firmę Samsung i Gazetę Wyborczą. Każdy spacer poprowadzi przewodnik oraz fotograf, który udzieli wskazówek, w jaki sposób zrobić ciekawe zdjęcie i na co warto zwrócić uwagę fotografując przestrzeń miejską. Zapraszamy na fotospacery w dwie festiwalowe niedziele.


10. URODZINY FOTOFESTIWALU

Fotofestiwal kończy już 10 lat. Zapraszamy więc na imprezę urodzinową. Spotykamy się
7 maja o w Muzeum Książki Artystycznej przy ul. Tymienieckiego 24. Zaczynamy o godzinie 21.00 wernisażem łódzkiej Grupy Poza, która współtworzyła z nami pierwszą edycje Fotofestiwalu. Ważnym wydarzeniem będzie prezentacja tegorocznego programu Grand Prix. Podczas pokazu slajdów muzyką na żywo zobaczymy prace 11 artystów. Muzykę do pokazu przygotuje zespół Blisko Pola. Swoją nową instalację nową z cyklu Błyskotki zaprezentuje także Ked Olszewski. Przez całą imprezę będzie grał Dj Lazzy L. A poza tym: ognisko, grill, stare zdjęcia i dużo wspomnień…

21.00 – wernisaż Poza – Obrazem, grupy Poza
21.30 – prezentacja instalacji Błyskotki Krzysztofa Keda Olszewskiego
22.00-22.50 – pokaz slajdów z muzyką na żywo.
Prezentacja prac artystów z programu Grand Prix Fotofestiwal
artyści: Agata Witkowska, Alfonso Almendros Jaén, Ivan Mikhaylov, Jérémie Souteyrat, Leon Foggitt, Markus Henttonen, Miloushka Bokma, Pascale Peyret, Rebecca Dagnall, Stefaan van Biesen, Yauhen Zaluzhny,
muzyka: Blisko Pola
22.50-24.00 – Dj Lazzy L
24.00-1.30 – koncert zespołu L.Stadt
1.30 – Dj Lazzy L


NOWE CENTRUM FESTIWALOWE

W 2011 roku rozpoczyna się rewitalizacja kompleksu Łódź Art Center, który przez
5 ostatnich lat był głównym centrum festiwalowym. Przebudowa zakończy się w 2014 roku. Konieczna przeprowadzka zmusiła nas do poszukiwań innych przestrzeni pod wystawy
i wydarzenia festiwalowe. Pozwoliła nam także odkryć inne ciekawe strony miasta. Wśród wielu niezwykłych miejsc dziewiętnastowieczna willa łódzkiego fabrykanta Ludwika Grohmana (przy ulicy Tylnej 9/11) oraz znajdujący się obok park okazały się najodpowiedniejsze do stworzenia otwartej przestrzeni dla rozmów o fotografii, spotkań
i prezentacji wystaw.

Nowa przestrzeń jest zawsze nowym wyzwaniem – zarówno dla organizatorów, jak i dla artystów, mamy nadzieje, że jednocześnie stanie się odkryciem dla widzów. W przestrzeni centrum festiwalowego znajdą się: dwie wystawy z Programu Głównego, księgarnia, biuro festiwalowe, biuro prasowe oraz kawiarnia.


Komentarze

Error connecting to mysql