Kielce v.0.8

Internet
15 lat w sieci

 drukuj stron�
Internet Polska
Wys�ano dnia 17-08-2006 o godz. 11:00:00 przez pala2 1205

Dziś mija 15 rocznica podłączenia Polski do internetu - tego dnia w 1991 roku Rafał Pietrak, fizyk z Uniwersytetu Warszawskiego, nawiązał łączność - w oparciu o protokół IP - z Janem Sorensenem z uniwersytetu w Kopenhadze. Moment ten jest uważany za symboliczną datę narodzin polskiego internetu.

Od 1989 r. trwały starania grupy entuzjastów z polskiego środowiska naukowego i akademickiego o przyłączenie Polski do EARN (European and Academic Research Network) - europejskiego odgałęzienia sieci BITNET (Because It's Time Net); prowadzone też były działania na rzecz przełamania amerykańskiego embarga na eksport nowoczesnych technologii komputerowych i telekomunikacyjnych do krajów byłego bloku wschodniego.

Wiosną 1991 r. powstał też NASK (Naukowe i Akademickie Sieci Komputerowe), początkowo jako Zespół Koordynacyjny Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej przy Uniwersytecie Warszawskim. Misją zespołu było zorganizowania łączności komputerowej dla polskiego środowiska naukowego i akademickiego.

Jak podkreśla dyrektor NASK, Maciej Kozłowski, pełne dołączenie Polski do internetu światowego nastąpiło dopiero 20 grudnia 1991 r., kiedy "podniosły się semafory" po stronie USA, dając Polakom internetowy dostęp do światowej sieci.

W momencie tego podłączenia polski internet obejmował sieci lokalne na Wydziale Fizyki UW (ok. 40 komputerów) i w Obserwatorium Astronomicznym UW (ok. 10 komputerów), w Centrum Astronomicznym PAN (ok. 20 komputerów), w krakowskim Instytucie Fizyki Jądrowej (ok. 10 komputerów) oraz pojedyncze komputery w Uniwersytecie Jagiellońskim, w krakowskim "Cyfronecie", w Toruniu, w Katowicach i centralny węzeł łączności, ulokowany w budynku Centrum Informatycznego UW.

Jako pierwsza, do nowej inwestycji została podłączona sieć kampusowa Politechniki Warszawskiej, przy tworzeniu której zastosowano łącza światłowodowe; zbudowano także podobną międzyuczelnianą sieć kampusową w Krakowie.

11 czerwca 1993 r., decyzją Komitetu Badań Naukowych, rozpoczęto budowę Miejskich Sieci Komputerowych w 11 ośrodkach akademickich: w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Toruniu, Gdańsku, Katowicach Gliwicach, Łodzi, Szczecinie, Rzeszowie i Lublinie. Liczba tych ośrodków została później zwiększona do 21.

Największa spośród nich - warszawska sieć metropolitalna WARMAN - została zbudowana w technologii ATM jako jedna z pierwszych sieci rozległych w Europie. Przyznano także środki na rozbudowę szkieletu sieci NASK w Polsce.

Pierwsze ogólnopolskie badanie społeczności internautów zostało przeprowadzone na zlecenie NASK w październiku 1995 r. Wyniki tego sondażu były przez długi czas jedynym źródłem wiedzy o polskich użytkownikach sieci.

W owym czasie społeczność ta była nieliczna i mało zróżnicowana. Z internetu korzystali głównie mężczyźni z wyższym wykształceniem, w większości pracownicy naukowi, jednak, według danych NASK, sieć w Polsce szybko się rozwijała. W październiku 1995 r. liczba użytkowników internetu w Polsce przekroczyła 500 tys.

------------------
W marcu 2006 - według danych firmy analitycznej ComScore - dostęp do internetu miało już 4,375 mln Polaków. Według badań firmy SMG/KRC, w lipcu 2006 r. z internetu korzystało 37,7 proc. Polaków




Komentarze

Error connecting to mysql