Kielce v.0.8

Świętokrzyskie
700-lecie Zamku Królewskiego w Chęcinach

 drukuj stron�
Świętokrzyskie
Wys�ano dnia 08-09-2006 o godz. 19:12:51 przez pala2 403

Trzy dni potrwa świętowanie 700-lecia Zamku Królewskiego w Chęcinach, które połączone będzie również ze Świętem Parlamentaryzmu Polskiego.

Bowiem nie w Piotrkowie czy Radomiu, a w Chęcinach zaczął swoją historię polski parlament - tak dowodzą organizatorzy święta. Powołują się na opinie historyków, według których za zalążek polskiego Sejmu można uznać zjazd ziem polskich - zwołaną 14 czerwca 1331 roku na zamku w Chęcinach przez króla Władysława Łokietka naradę najwyższych dostojników i urzędników państwowych przed bitwą pod Płowcami.

Uroczystości związane z tym wydarzeniem organizatorzy chcą połączyć z symbolicznym 700-leciem Królewskiego Zamku w Chęcinach, wzniesionego na przełomie XIII i XIV wieku. Pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z 1306 roku.

Już dziś o godz. 19 na wzgórzu zamkowych przy kościele św. Bartłomieja rozpocznie się koncert "Muzyka ogni sztucznych". Z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Jacka Rogali wystąpi znakomity młody flecista Łukasz Długosz, którego światowa kariera nabiera wielkiego rozpędu. W programie: "Suita w dawnym stylu Colas Breugnon" Bairda, Koncert fletowy G-dur KV 313 Mozarta i wspomniana muzyka ogni sztucznych (Haendel - Firework Music). Koncert zakończy, rzecz jasna, pokaz fajerwerków, a o godz. 21 w ruinach zamku odbędzie się nocny maraton filmowy.

W sobotę o godz. 13 warto ponownie znaleźć się w Chęcinach. Tym razem zobaczymy widowisko plenerowe "Zdobywamy zamek". Będzie powitanie rycerzy przez króla Władysława Łokietka (Bractwa Excalibur, Opolskiego Bractwa Rycerskiego, Bractwa Zamku Będzin, Bractwa Grodu Złotowskiego, Bractwa Ziemi Mazowieckiej i Podlaskiej, Roty Pieszej Bocków, Drużyny Kusznickiej z Czerwonki i Drużyny Rycerskiej Zamku Królewskiego w Chęcinach), pokaz Kieleckiego Szwadronu Kawalerii w strojach z epoki, zabawy dla dzieci, biesiada rycerska z grupą Staropolanie, inscenizacja szturmu na zamek, koncert Skrajnej Chaty z Ukrainy, set DJ Waldka "Świętokrzyskie hulanki" oraz kolejny pokaz sztucznych ogni. Sobotnie atrakcje zakończą się o godz. 23.30.

W niedzielę świętowanie przeniesie się do skansenu w Tokarni, gdzie o godz. 13 rozpoczną się dożynki. Na uczestników czekają pokazy dawnych obrzędów ludowych i tradycyjnych rzemiosł, a także gry i zabawy ludowe, turniej Świętokrzyskiego Chłopa i koncerty folkowe.


Paweł Słupski Gazeta Wyborcza


Komentarze

Error connecting to mysql