Kielce v.0.8

Sport i Rekreacja
A jednak jeżdżą - nowy sezon motoryzacyjny

 drukuj stron�
Sport i Rekreacja Nauka Technika
Wys�ano dnia 10-05-2012 o godz. 14:52:41 przez rafa 4991

Miłośnicy samochodów i motocykli nie są grupą dobrze traktowaną przez polityków.



Wysokie podatki nie tylko w paliwie, ograniczanie prędkości do minimum, priorytetowe traktowanie komunikacji publicznej czy zamykanie centrów miast są jak prośba o podstawienie pod urzędy jednokołowych pojazdów napędzanych siłą mięśni. Pasja kierowców aut i motocyklistów pokonuje jednak wszystkie te przeszkody. Szczególnie widać to w sezonie obejmującym wiosnę, lato i jesień.

Zaczyna się on od wyjazdu na drogi pierwszych motocykli (zarówno współczesnych, jak i zabytkowych) oraz klasycznych samochodów. Wielkim plusem poprzedniego sezonu motoryzacyjnego w regionie świętokrzyskim była aktywność Koła Pojazdów Zabytkowych Weteran przy Automobilklubie Kieleckim. Gdy zamykaliśmy jesienny numer z ubiegłego roku, według wstępnych wyników Ryszard Krzysztofik był wicemistrzem Polski w kategorii „post 1945”. Po rozpatrzeniu protestu przyznano mu jednak zwycięstwo. Nagrodę dla najlepszego pilota uzyskał jeżdżący z Ryszardem Krzysztofikiem Waldemar Wasiński a motocyklowym Mistrzem Polski Pojazdów Zabytkowych w kategorii „post 1945” został Michał Siemiński. W tym roku „Weterani” rozpoczęli swój sezon od organizacji Świętokrzyskiego Rajdu Pojazdów Zabytkowych. Zwiedzając ziemię świętokrzyską wraz z gośćmi z całej Polski oraz zza granicy, pojawili się w Tokarni, w Jaskini Raj oraz pod pomnikiem Michała Langera i Jana Nahorskiego. Na pomysł upamiętnienia dwóch wybitnych kierowców sportowych z czasów powojennych wpadły niezależnie dwie grupy motoryzacyjnych pasjonatów: „Weteran” oraz kielecki oddział ogólnopolskiego klubu Cartoon Trabant. Zlot Trabantów będzie odbywał się od 21 do 23 lipca 2012 roku. Przedstawiciele reaktywowanej w październiku 2011 roku sekcji „Trabanciarzy” przyjadą więc pod pomnik w rocznicę śmierci zawodników.

Miłośnicy zabytkowej motoryzacji zrzeszeni są również w Klubie Miłośników Pojazdów Dawnych „Singiel” (www.klubsingiel.pl). W dniach 15-17 czerwca przeprowadzą już drugą edycję rajdu „Świętokrzyski Karburator”. Jak napisano na stronie klubu „myśl przewodnią w 2012 r. opętał natomiast duch Witolda Gombrowicza”.

Wracając do „Weterana” warto wspomnieć, że Ryszard Krzysztofik weźmie udział w Leopolis Grand Prix, z którego w ubiegłym roku przywiózł główną nagrodę. Na pewno pojawi się także na trasach Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych. Samochody i motocykle członków „Weterana” będą zapewne gościć m.in. na wspomnianym już III Ogólnopolskim Zlocie Trabantów i Pojazdów Zabytkowych w Chęcinach oraz 12 sierpnia w Tokarni. Niektórzy kolekcjonerzy motoryzacyjnych klasyków wybiorą VI Świętokrzyski Zlot Motocykli SHL i Pojazdów Zabytkowych. Wydarzenie to będzie odbywać się w dniach 10- 12 sierpnia 2012 roku w Nowej Słupi w ramach Świętokrzyskiego Moto-Pikniku „Nowa Słupia 2012”. Ubiegłoroczna edycja organizowanego przez Ryszarda Mikurdę zlotu, z towarzyszącą jej wystawą w Oblęgorku, cieszyła się sporym powodzeniem. Impreza ta jest ważna, gdyż przypomina, że województwo świętokrzyskie i same Kielce mają także tradycje związane z przemysłem motocyklowym i samochodowym.

Szczególnie widowiskowym elementem zakończonego 30 kwietnia Świętokrzyskiego Rajdu Pojazdów Zabytkowych była wizyta klasycznych aut na torze. Odcinek leśny jest w przebudowie, lecz obiekt w Miedzianej Górze będzie w tym sezonie służył wielu grupom pasjonatów motoryzacji. Obok stale trenujących tam „ScyZZorów”, uczestników organizowanych przez Grzegorza „Waszkę” Waszkowskiego Treningów Jazdy Sportowej (TJS) i Freestylowych Jazd Sportowych (FJS) tworzonych przez użytkownika Forum Subaru (forum.subaru.pl) „Fitnesa” oraz osób szkolonych przez Szkołę Jazdy Subaru, w siłę rośnie kolejna grupa- Oddział Automobilklubu Kieleckiego w Busku Zdroju. Centrala mieści się w Busku, lecz w ramach tej odtworzonej przez charyzmatycznego prezesa Krzysztofa Starkmana organizacji, na kielecki tor przyjeżdżają członkowie najciekawszych klubów motoryzacyjnych z całej Polski. Świętokrzyski Moto Klub, Honda Radom, pięknie „jeżdżący bokami” przedstawiciele BTR czyli Bronowickiego Teamu Rajdowego, D1 KRK, czyli krakowscy drifterzy, BMW Team Kraków czy przyjaciele teamu Walenda Motorsport to tylko niektórzy uczestnicy treningów odbywających się w pierwszy poniedziałek każdego miesiąca ok. 15. Najlepszą wiadomością jest jednak to, że dołączenie do tej barwnej i szybkiej grupy wymaga tylko zapisania się do Automobilklubu i zakupu numeru startowego za 25 zł. Szansę udziału w kilkunastu torowych treningach trwających po kilka godzin za kwotę mniejszą niż 100 złotych podsumować można słowami: „to tańsze niż gokarty”. Przed wstąpieniem w szeregi Buskiego Oddziału warto zarejestrować się na forum akobusko.fora.pl.

Mimo przebudowy kielecki tor stanowi dobre miejsce, nie tylko do treningów. Co ważne, nadal przyciąga on interesujące osoby z polskiego środowiska motoryzacyjnego. Stałym uczestnikiem Superoesów jest Karol Basz, którego kartingowe zmagania można śledzić choćby subskrybując Newsletter Sportu PZM (http://www.pzm.pl/newsletter). W ubiegłym roku w ClassicAuto Track Day startował też dwukrotny drugi wicemistrz Europy w rajdach samochodowych Andrzej Jaroszewicz. W pierwszej tegorocznej eliminacji ClassicAuto Cup, która odbędzie się 12 maja, wezmą udział m.in. dziennikarz TVN Turbo Patryk Mikiciuk oraz pełniący obecnie rolę Konsultanta Technicznego Citroën Racing Trophy Polska Artur Wodniak, który zasłynął tym, iż jako ostatni polski rajdowiec startował za kierownicą Poloneza. Swoją reprezentację na ClassicAuto Track Day będą miały również Kielce- załoga Piotr Urbański/Sebastian Szczęśniak przyjedzie pomarańczowym Polonezem w znanej z serialu „07 zgłoś się” wersji zwanej „Borewiczem”. Torowa rywalizacja pod patronatem „magazynu prawdziwych samochodów” zagości na Torze Kielce dwukrotnie. Druga eliminacja planowana jest na 22 września. Szkoda, iż wszystko wskazuje, że Kielce opuściły inne interesujące zawody- ExoticCars Track Day.
Królową torowych imprez stała się natomiast eliminacja Driftingowych Mistrzostw Polski. Kierowcy rywalizujący w dziedzinie prowadzenia auta w kontrolowanym poślizgu w ubiegłym roku przybyli na kielecki obiekt na początku czerwca i dostarczając spieczonym słońcem kibicom wielu emocji. Kuriozum był fakt, że „dzicy” widzowie stojący na barierkach mieli niekiedy lepszy widok niż osoby, które zapłaciły za bilet. Piątkowe eliminacje przyniosły sukces znanemu także jako motocyklowy uczestnik Rajdu Dakar Jakubowi Przygońskiemu biorącemu udział w zawodach driftingowych za kierownicą samochodu, który w polskich warunkach należy uznać za nietuzinkowy- Toyoty AE86.
Ostatecznie zwyciężył późniejszy wicemistrz Polski- Piotr Jankowski w Nissanie 200SX S13, pokonując w finale jeżdżącego BMW E46 Mateusza Włodarczyka. Drugi z tych kierowców sprawił niespodziankę w półfinałowych zmaganiach z późniejszym mistrzem kraju- Pawłem Trelą znanym ze zwycięstwa w zawodach JDM AllStars rozgrywanych w cieniu stadionu Wembley.
Tegoroczna runda Driftingowych Mistrzostw Polski odbędzie się w lipcu. Dokładna data jest nieznana, ale naprawdę warto obserwować internetową stronę Polskiej Federacji Driftingu (http://www.pfd.org.pl/), gdyż polscy specjaliści od „jazdy bokiem” od kilku lat zaliczają się do światowej czołówki.

Swoistą „rozgrzewkę” przed driftingowymi zawodami stanowić będzie tworzony przez klub Maniacy Tylnego Napędu Moto Show Zagnańsk, który rozpocznie się 19 maja 2012 roku o 10.00 na parkingu pod Dębem Bartek. W planie są m.in. pokazy Car Audio, wyścigi modeli RC, koncert rapera Larkina oraz pokazowa jazda w poślizgu. Być może z grona miłośników „beemek” za jakiś czas wyłoni się zawodnik, który zagości w czołówce Driftingowych Mistrzostw Polski.
Do najlepszych w kraju należą już rajdowcy i wyścigowcy startujący w barwach Automobilklubu Kieleckiego. Na liście zawodników naszego klubu znaleźć można m.in. pochodzących z Bielska-Białej wielokrotnych wyścigowych mistrzów kraju Macieja Stańcę i Roberta Lukasa. „Rodzimi” kierowcy to wracający zwycięzca Rajdu Cieszyńska Barbórka Rafał Szebla, Michał Kijanka, który wywalczył mistrzostwo w wyścigach Kia Picanto czy Rafał Grzesiński, który od dawna pokazuje, że stać go na wielki sukces. Jego ostatnim sukcesem była wygrana w VI Memoriale Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza. W tym roku, podobnie jak w poprzednim, głównym polem aktywności „Kilera” będą wyścigi górskie. Kibice tej dyscypliny na pewno wiele razy o nim usłyszą.
Choć Enrico Caruso był znany z donośnego głosu, opisywanej już w Wiciach imprezie nazwanej „Caruso Kierownicy” brakuje medialnego nagłośnienia. Termin interesujących zawodów składających się z próby Stewarta (slalomu z piłką na przytwierdzonym do przedniej klapy talerzu), jazdy na trolejach oraz dodatkowego zadania, ogłaszany jest z niewielkim wyprzedzeniem na stronie Automobilklubu (automobilklub.kielce.pl).

Być może po roku wyborczym, który zarówno dla Automobilklubu, jak i dla Zarządu Okręgowego PZM oznaczał kontynuację, polityka informowania o imprezach motoryzacyjnych ulegnie zmianie.
Szkoda, iż zebranie w PZM zmieniły się w „wojnę motocyklową”, w której Automobilklub bezwarunkowo wsparł KTM Novi kosztem KKM Wena. Po tym, jak obserwowałem pomoc jednego z członków „Weny” przy wojewódzkim konkursie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, koalicja ta była dla mnie pewnym zaskoczeniem.

We wcześniejszym, wewnętrznym głosowaniu członkowie Automobilklubu wybrali zarząd, po raz kolejny przyznając funkcję prezesa Krzysztofowi Tutakowi. To uprzejmie przyjmujący wszystkich, którzy mają propozycje dla klubu i charakteryzujący się dużą wiedzą działacz. Jego przewodnictwo nacechowane jest dbałością o stabilność organizacji, czasem kosztem tonowania interesujących, lecz trudnych w realizacji pomysłów. Wymogiem wobec osób zgłaszających nowe idee będzie więc nienarażanie stowarzyszenia na ryzyko. Prawdziwych pasjonatów taka polityka nie powinna jednak zniechęcać.
Zapowiadany na 12 maja 2012 roku deszcz nie zniechęci zapewne miłośników motocykli, którzy tego dnia uczestniczyć będą w Trzecim Rozpoczęciu Sezonu Motocyklowego CK Riders. Impreza rozpocznie się o godzinie 11 w Parku Miejskim. W planach jest parada ulicami miasta oraz koncerty na Bazie Zbożowej oraz w Wolnej Strefie.

Dłużej przyjdzie poczekać na pierwszą imprezę „terenowców”. W lipcu na Krym wyruszy zrzeszony w PTTK Klub „Na Cztery Koła”, którego prezes, Marcin Marciniewski w ubiegłym roku relacjonował w Domu Środowisk Twórczych wyprawę na Bałkany. Imprezy w Górach Świętokrzyskich, czyli Zlot „Jesienne sprzątanie Gór Świętokrzyskich" oraz Zlot "Kampania wrześniowa" planowane są na 15 i 16 września. Sezon zakończy Zlot „Andrzejkowy” w dniach 24- 25.11.2012. Więcej informacji zasięgnąć można kontaktując się z przedstawicielami Klubu telefonicznie lub mailowo (kontakt na stronie).
Swoich planów nie przedstawił jeszcze klub Offroad Łoś, ale na jego stronie (http://www.offroad-los.pl/imprezy/) znaleźć można zaproszenie na wyjazdy w teren Gór Świętokrzyskich.

Warto obserwować też witrynę kieleckiego stowarzyszenia miłośników quadów (http://atvkielce.pl).
Być może odwiedzą oni którąś z imprez targowych lub drugą edycję rajdu Bałtowskie Bezdroża (http://www.baltowskiebezdroza.pl/orajdzie.html) planowaną na 29.06-01.07.2012.

Fakt, że w poprzednim sezonie „duża rzecz w małej skali”, czyli zorganizowana w Muzeum Narodowym wystawa modeli „Czar Starych Aut” przyciągnęła wielu gości, w tym członków międzynarodowego CAAR czyli Clubu Antycznych Automobili i Rajdów, sprawił, że zadawałem sobie pytanie „na co czekają Targi Kielce?”. Odpowiedź to aż dwie imprezy: planowany na dni 16 - 18 listopada 2012 I Salon Pojazdów i Wyposażenia Motoryzacyjnego MOTO-HOBBY połączony z Salonem „Camper & Kemping 2012” i świetnie zapowiadający się współorganizowany przez Jakuba Skowrona i Michała Mazurczaka z VAG Kielce przy wsparciu całego klubu, pokaz zmodyfikowanych aut „DUB IT!” (dubit.pl), który odbywać się będzie od 13 do 15 lipca 2012 roku. Znany w środowisku tuningowym juror zawodów „Wojna Północ-Południe” Marek „Diups” Nogieć pisze o nich „Szykuje się grube zlociwo z halą na skalę światową”.

Takiego właśnie statusu, życzę wszystkim świętokrzyskim imprezom motoryzacyjnym.


Andrzej Szczodrak

Wiosenny drift


fot. Marcin Gardyjan...

  Album Wiosenny drift


Komentarze

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego u�ytkownika, prosze sie zarejestrowa�

a_szczodrak 10-05-2012 o godz. 18:56:12
Autorem zdjęć z ubiegłorocznej eliminacji Driftingowych Mistrzostw Polski jest Marcin Gardyjan.
Anonim 13-05-2012 o godz. 19:27:57
Mala errata - zlot w Checinach jest w dniach 20-22 lipca 2012:) P.S. Michal Nahorski i Jan Langer byli tymi znanymi zawodnikami
Error connecting to mysql