Kielce v.0.8

Świętokrzyskie
Archeologiczni szabrownicy

 drukuj stron�
Świętokrzyskie Cywilizacja
Wys�ano dnia 27-07-2006 o godz. 11:00:00 przez pala2 370

Plaga kradzieży na stanowiskach archeologicznych Korytnicy, od dłuższego czasu nieznani sprawcy przekopują, a przy tym niszczą groby sprzed 2 tysięcy lat.

- Tyle grabieży jeszcze nie było - mówi Andrzej Przychodni z wojewódzkiego urzędu ochrony zabytków. Archeolodzy na tamtejszym cmentarzysku pracują już ósmy sezon. W ciągu trzech tygodni znaleźli i zbadali 27 grobów, ale równocześnie znaleźli kilkanaście śladów nielegalnego rozkopania stanowisk archeologicznych. - Niektóre kradzieże były bardzo bezczelne. Gdy zaczęliśmy kopać, w jednym z grobów na głębokości kilkudziesięciu centymetrów znaleźliśmy folię. Podnieśliśmy ją i mogliśmy tylko obejrzeć resztki grobu i rdzy po jakimś dosyć dużym przedmiocie. A z wierzchu wyglądało to jak nienaruszony kawałek leśnego poszycia - opowiada Przychodni. Nie potrafi wyjaśnić, dlaczego ktoś rozłożył folię, a potem całość zasypał ziemią. Nie wiadomo też, co zginęło z tego grobu, bo najważniejsza cześć została przekopana. - Ktoś prawdopodobnie wykrywaczem znalazł metal i dokopał się do np. metalowej zapinki, a resztę przy okazji zniszczył - przypuszcza Przychodni. W innym miejscu, odsłoniętym przez archeologów, okazało się że ktoś zabrał prawdopodobnie popielnicę, czyli naczynie na spopielone zwłoki.

Najmłodsze ślady kopania pochodzą mniej więcej sprzed miesiąca. - Widać, że ktoś szedł z wykrywaczem metalu i kopał, gdzie coś zapiszczało. A tu niektóre zabytki są na głębokości 30-40 centymetrów - mówi Przychodni.

Sami archeolodzy twierdzą, że nie ma możliwości zabezpieczenia całego stanowiska archeologicznego, bo pracują na rozległym, około 9-hektarowym terenie pokrytym gęsto zaroślami.

Przychodni podkreśla, że jego zdaniem, grobów nie rozkopali miejscowi gospodarze. - Oni traktują nas dosyć dobrze i chętnie nam pomagają. Prędzej nasze podejrzenia padają na poszukiwaczy skarbów ze Śląska. Kilka lat temu mieliśmy sygnały, że to oni tu przyjeżdżają - przypomina Przychodni. Później na aukcjach internetowych i wśród handlarzy na Śląsku pojawiły się np. fibule rzymskie, czyli zapinki, o których mówiono, że pochodzą właśnie z Korytnicy.

Archeolodzy zamierzają złożyć zawiadomienie na policję. Krzysztof Skorek z biura prasowego komendy wojewódzkiej policji przyznaje, że takie zgłoszenie to ciężki orzech do zgryzienia. - Całego terenu nie da się upilnować - mówi. Ale podkreśla, że sprawą na pewno się zajmą. - Największe efekty daje współpraca policji z mieszkańcami, bo ci rozpoznają obcych, którzy kręcą się po okolicy i mogą dać nam znać. Tak też będziemy działać teraz - zapowiada Skorek.


Marcin Sztandera Gazeta Wyborcza


Komentarze

Error connecting to mysql