Kielce v.0.8

Turystyka i Podróże
Bodzentyn - Zagroda Czernikiewiczów

 drukuj stron�
Turystyka i Podróże Świętokrzyskie
Wys�ano dnia 03-02-2008 o godz. 09:00:00 przez sergio 4346

To najstarsza tak kompletnie zachowana zagroda w regionie - jej budowę przed 200 laty rozpoczął Jan Czernikiewicz, zamożny gospodarz z Bodzentyna, właściciel 34 mórg gruntu. Potem zagrodę rozbudowywali: jego syn Wincenty, wnuk Jan oraz prawnuk Władysław.

Zagroda ma kształt zamkniętego czworoboku. Od frontu znajduje się główny budynek mieszkalny, od wschodu dwie dobudowane do niego izby oraz zabudowania gospodarcze (stajnia, chlew, cielętnik i obora), od północy wozownia, a od zachodu wysokie drewniane ogrodzenie, które miało chronić m.in. przed grasującymi w okolicy wilkami.

Była to zagroda rolnicza, ale wejście do domu prowadzi przez przejezdną sień, która stanowiła element charakterystyczny małomiasteczkowej zabudowy. Na belce w głównej izbie zachował się napis: "Święty Floryanie broń domu tego A.D. 1809". Ta izba wraz z sienią to najstarsza część domu, druga izba dobudowana została w latach 70. XIX wieku, a dwie kolejne - w okresie międzywojennym.

Zagroda służyła Czernikiewiczom do lat 60. ubiegłego wieku. Jej stan był już jednak katastrofalny. W latach 1969-70 dzięki staraniom ówczesnego wojewódzkiego konserwatora zabytków Andrzeja Michałowskiego została gruntownie wyremontowana i uratowana. W 1981 roku została przejęta przez Muzeum Wsi Kieleckiej. Urządzona w części mieszkalnej wystawa pokazuje zmiany, jakie zachodziły w domu rolnika. Sień i izba ze wspomnianą belką to przykład wyposażenia z XIX wieku. W sieni zobaczyć możemy m.in. urządzenie o nazwie stępa nożna, które służyło do kruszenia ziarna na kaszę. W izbie zwracają uwagę warsztat tkacki, otwarta szafa ze zdobionymi ręcznie fajansowymi naczyniami, stare obrazy religijne, a także kuchnia z okapem i piecem chlebowym. W obydwu pomieszczeniach podłogę stanowi gliniana polepa.

W drugiej izbie, także z odrębną kuchnią i piecem chlebowym, jest już podłoga drewniana. Umieszczono tam m.in. dwuczęściowy kredens, stół z ołtarzykiem, wiszący zegar z wagami, a między dwoma łóżkami - kolebkę na biegunach. Nie jest to oryginalne wyposażenie izby, ale wszystkie eksponaty pochodzą z okolic Bodzentyna. Pamiątki po Czernikiewiczach zobaczyć można w trzeciej izbie, z okresu międzywojennego - to portret rodzinny, a także mniejsze zdjęcia wiszące na ścianie. Tam także znajduje się maszyna do szycia Singer, komoda i zegar z wahadłem.

Po wyjściu z domu na podwórko warto zajrzeć do stajni, gdzie zwraca uwagę żłób wydłubany z pnia drzewa. Narzędzia, które służyły niegdyś do uprawy roli i były zgromadzone w wozowni, nie są obecnie eksponowane. Część zabudowań gospodarczych zagrody władze Bodzentyna chcą wykorzystać na stworzenie lokalnego centrum kultury i sztuki. Według planów odbywać się tam będą warsztaty i przedstawienia teatralne, a także powstanie galeria.

W artykule wykorzystałem informacje zawarte w opracowaniu "Zagroda Czernikiewiczów w Bodzentynie", wydanym przez Muzeum Wsi Kieleckiej w 1997 roku.

---------------------------------------
Zagroda Czernikiewiczów znajduje się przy odchodzącej z Dolnego Rynku w Bodzentynie ulicy 3 Maja. Udostępniana jest do zwiedzania codziennie, z wyjątkiem poniedziałków, w godz. 9-17 (w miesiącach zimowych w godz. 9-15). Oprowadza po niej mieszkająca w sąsiednim domu opiekunka ekspozycji.


Janusz Kędracki Gazeta Wyborcza


Komentarze

Error connecting to mysql