Kielce v.0.8

Kultura
Co słychać w Muzeum?

 drukuj stron�
Kultura
Wys�ano dnia 31-05-2009 o godz. 15:00:00 przez sergio 1016

Tym razem informujemy o nowym wydawnictwie Muzeum Zabawek i Zabawy oraz udziale wystawy "Baśnie Herberta" w Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu.

Jak grać w wolanta, krokieta czy bilokiet? Jak bawić się w cienie, dom i musztrę? Nietypowy leksykon historycznych zabaw dziecięcych, wzbogacony unowocześnionymi, bo pokolorowanymi rycinami wydało właśnie Muzeum Zabawek i Zabawy wspólnie z Wydawnictwem DIG. Książkę "Dawne zabawy dziecięce" można już od 1 czerwca zakupić w sklepiku Muzeum Zabawek i Zabawy.

Wyboru gier, podziału klasyfikacyjnego dokonały panie: prof. Dorota Żołądź-Strzelczyk i dr Katarzyna Kabacińska z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Książka jest oparta na pierwszej historycznej analizie gier i zabaw napisanej przez Łukasza Gołębiowskiego i wydanej w 1831 roku. Opisane hasłowo gry zostały ozdobione m.in. XVIII-wiecznymi rycinami Daniela Chodowieckiego Nie brakuje części współczesnej: rozdziału poświęconego historii i działalności oświatowej Muzeum Zabawek i Zabawy, a zwłaszcza Olimpiadzie Zabaw Dawnych i Zapomnianych.
To pierwsza pozycja w serii Biblioteki Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

Baśnie Herberta w Poznaniu

Plenerowa wystawa "Baśnie Herberta", efekt jesiennych warsztatów plastycznych i teatralnych realizowanych w Muzeum Zabawek i Zabawy, jest jedną z atrakcji 17. Biennale Sztuki dla Dziecka organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.
W dniach 31 maja 5 czerwca 2009 reprodukcje prac dziecięcych można oglądać w poznańskim parku Cytadela w okolicach Dzwonu Pokoju. Wystawie towarzyszyć będą warsztaty plastyczne prowadzone przez Oliwię Hildebrandt-Ryczek, jedną z instruktorek prowadzących w Muzeum jesienią zajęcia w oparciu o prozę poetycką Zbigniewa Herberta. Muzeum ufundowało także drobne upominki dla uczestników poznańskich zajęć i autorów najlepszych ilustracji do utworów Herberta


Komentarze

Error connecting to mysql