Kielce v.0.8

Turystyka i Podróże
Czarna

 drukuj stron�
Turystyka i Podróże Kultura Świętokrzyskie
Wys�ano dnia 15-01-2006 o godz. 10:00:00 przez pala2 578

Od XVII wieku przyciąga do Czarnej pielgrzymów słynący łaskami obraz Matki Boskiej Wychowawczyni, za jego sprawą w tej niewielkiej wiosce koło Stąporkowa zbudowano dwa kościoły.

Na terenach nad rzeką Czarną Konecką wypalano niegdyś węgiel drzewny, wytapiano też żelazo. Przekazywane z pokolenia na pokolenie podanie głosi, że na przełomie XVI i XVII wieku ciężko pracującym smolarzom i rudnikom ukazywała się na krzakach jałowca Matka Boska. W tym miejscu szybko wybudowano drewnianą kapliczkę, która mogła być pierwszym miejscem przechowywania obrazu namalowanej na podobieństwo Madonny z Dzieciątkiem z rzymskiej bazyliki Santa Maria Maggiore. Jego kopia przywieziona została do Polski w 1598 roku. Ten jeden z najpiękniejszych wizerunków Matki Boskiej stał się szczególnie popularny po zwycięskiej bitwie wojsk Rzeczypospolitej nad Turkami pod Chocimiem w 1621 roku. Wówczas to najprawdopodobniej namalowany został na płótnie obraz przechowywany w Czarnej. Jego autor nie jest znany.

Wiadomo jednak, że już w drugiej połowie XVII wieku otaczany był czcią. Arcybiskup Władysław Łubieński, prymas Polski, w 1763 roku udzielił zezwolenia na budowę kościoła "na cześć Boga Wszechmogącego i Matki Bożej słynącej tutaj przez swój obraz wszelkimi łaskami". Tę pierwsza świątynię w Czarnej ufundowała Izabela Małachowska z Humieckich.

Ponieważ ten kościół okazał się zbyt mały dla rosnącego ruchu pielgrzymkowego, obok został wybudowany drugi, znacznie większy. Został konsekrowany w 1930 roku.

Obecnie stary kościółek służy jako miejsce spotkań, przedstawień jasełkowych i innych występów artystycznych. Nowa świątynia w 1963 roku, dekretem biskupa sandomierskiego Jana Kantego Lorka, została zaliczona do diecezjalnych sanktuariów maryjnych. Obecnie sanktuarium znajduje się w diecezji radomskiej.

Umieszczony w głównym ołtarzu nowego kościoła słynący łaskami obraz jest odsłaniany podczas mszy i innych uroczystości religijnych. Potem jest zasłonięty obrazem ilustrującym podanie o ukazaniu się Matki Boskiej mieszkańcom Czarnej.

W 1991 roku podczas pobytu w Radomiu papież Jan Paweł II poświęcił korony, które osiem lat później zostały umieszczone na obrazie Matki Bożej Wychowawczyni podczas wielkiej uroczystości z udziałem m.in. prymasa Polski kardynała Józefa Glempa, a także biskupów radomskich Jana Chrapka i Edwarda Materskiego.

Od 1971 roku gospodarzami sanktuarium są księża pallotyni. Prowadzą w Czarnej dom rekolekcyjny na kilkadziesiąt miejsc. W każdą środę przed wizerunkiem Matki Bożej Wychowawczyni przedstawiają doręczone osobiście lub przesłane listownie prośby i podziękowania, a także odprawiana jest msza w tych intencjach. W okresie zimowym nabożeństwo rozpoczyna się o godz. 16, od kwietnia do października o 17. W tych godzinach odprawiane są również msze w pozostałe dni tygodnia.

Jak tam trafić

Wieś Czarna położona jest przy drodze Stąporków - Wąsosz - Końskie. Prowadzi przez nią czerwony szlak turystyczny Diabla Góra - Łączna. Więcej informacji o sanktuarium na stronie www.waw.pallotyni.pl/czarna


Janusz Kędracki Gazeta Wyborcza


Komentarze

Error connecting to mysql