Kielce v.0.8

Nauka Technika
Czy udowodniono ''HipotezÄ™ Riemanna''?

 drukuj stron�
Nauka Technika Åšwiat Cywilizacja Nauka Technika
Wys�ano dnia 16-06-2004 o godz. 12:00:00 przez pala2 735

Matematyk z Perdue University w amerykańskim stanie Indiana twierdzi, że udowodnił tak zwaną Hipotezę Riemanna. Do tej pory był to jeden z największych nierozwiązanych problemów królowej nauk. Czym jest Hipoteza Riemanna? Hipoteza Riemanna dotyczy liczb pierwszych (np. 2, 3, 5, 7, 11) i przez ostatnie 150 lat spędzała sen z powiek matematyków.


Liczbą pierwszą nazywamy taką liczbę naturalną, która ma tylko dwa dzielniki: 1 i samą siebie bez reszty. W matematyce jest ich nieskończenie wiele, choć naukowcy przy pomocy komputerów uzyskali rzekomo najdłuższą liczbę pierwszą, która składa się z ponad 7 milionów cyfr.

Problemem jest nie tyle ich ilość, ale rozmieszczenie, i sposób stwierdzenia, czy dana liczba jest liczbą pierwszą. To już zdecydowanie trudniejsze zadanie. W 1859 roku niemiecki matematyk Bernhard Riemann stworzył hipotezę na oszacowanie rozmieszczenia liczb pierwszych, tak by można je było łatwiej znajdować. Do tej pory pozostawała ona nieudowodniona.

Teraz profesor Louis De Branges de Bourcia z Perdue University w USA w opublikowanym w Internecie 23 stronicowym dokumencie informuje, że jest on w stanie udowdonić Hipotezę Riemanna. "Zapraszam matematyków do zbadania mojej próby" - mówi de Branges. Jak twierdzi naukowiec, nie mogł on czekać na oficjalną publikację swojej pracy, dlatego też natychmiast umieścił ją w Internecie.

Milion za udowodnienie

Stawka jest niebagatelna. Ze względu na wagę dla nauki i skomplikowanie Hipotezy Riemanna, Clay Mathematics Institute w Cambridge w amerykańskim stanie Massachusetts, ufundował w 2001 roku nagrodę w wysokości miliona dolarów dla osoby, która udowodni jej słuszność. Profesor Louis De Branges ma na koncie rozwiązanie innego problemu matematycznego, tzw. Hipotezy Bieberbacha, którego dokonał 20 lat temu.

Od tamtej pory naukowiec kilkakrotnie starał się udowodnić Hipotezę Riemanna. Jego ostatnim próbom nikt bacznie się jeszcze nie przyjrzał, ani nie zaakceptował do publikacji.

Liczby pierwsze... w liczbach
Przykładowe liczby pierwsze: 2, 3, 5, 7, 11
Największa liczba pierwsza składa się z 7.235.733 cyfr. Jej odręczne napisanie zajęłoby prawie 6 tygodni.

Dziekan wydziału matematycznego Purdue University, Leonard Lipshitz, twierdzi jednak, że praca Louisa De Brangesa powinna być traktowana poważnie. "Wysiłek De Brangesa zasługuje na uwagę matematyków" - stwierdził Lipshitz.

Dodał jednak, że "zweryfikowanie jego pracy oczywiście potrwa", ale ma nadzieję, że "ktokolwiek z odpowiednim zapleczem przeczyta publikację". To wedlug Lipshitza pomogłoby w dyskusji nad zawartością i słusznością informacji zawartej w dokumencie napisanym przez profesora De Brangesa.




Komentarze

Error connecting to mysql