Kielce v.0.8

Kielce
Czy zobaczymy Kielce w Szanghaju?

 drukuj stron�
Kielce Kultura
Wys�ano dnia 01-02-2008 o godz. 13:00:00 przez sergio 407

Kielce zabiegają o udział w wystawie 30 miast świata, która odbędzie się podczas EXPO 2010 w Szanghaju - Kielecki projekt wygrał rywalizację w Polsce. Powstanie przy współpracy znanego na świecie artysty Mirosława Rogali.

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski poinformował w środę na konferencji prasowej, że kielecki projekt "One Street, Many People" został zgłoszony przez Komisarza Generalnego Sekcji Polskiej Wystawy Światowej EXPO 2010 Annę Kamińską do konkursu Najlepszych Praktyk Miejskich UBPA, w kategorii Livable Cities. Projekt został bardzo wysoko oceniony przez Komisarza.

Lubawski wyjaśnił, że podczas EXPO będą wystawy narodowe 186 krajów, w tym Polski, a na powierzchni 20 ha odbędzie się elitarna wystawa 30 miast świata. 28 lutego okaże się, czy Kielce znajdą się w tym gronie. Zdaniem Lubawskiego mają na to szansę tylko 3-4 miasta europejskie. Udziałem w konkursie zainteresowanych było kilka polskich miast. Prezydent przewiduje, że projekt może kosztować 2-3 mln dolarów, a sfinansować go można z czterech źródeł: z budżetu miasta, ze środków, którymi dysponuje Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, z pieniędzy gospodarza EXPO oraz ze środków sponsorów.

Zdaniem prezydenta projekt jest bardzo dobry, gdyż odbiega od dotychczasowych wystaw, na których pokazywano Polskę za pomocą "smalcu i kiszonego ogórka". Ma być to przejażdżka autobusem po wirtualnej ulicy Sienkiewicza - kieleckim deptaku. Pasażerowie będą zatrzymywać się na przystankach i oglądać obiekty i imprezy, zza okien autobusu będzie dobiegała muzyka.

Lubawski podkreślił, że bardzo ważnym atutem projektu jest udział w nim prof. Mirosława Rogali, który jest w czołówce ludzi utożsamianych z najnowszymi technologiami audiowizualnymi i przestrzeniami wirtualnymi na świecie.

Rogala powiedział dziennikarzom, że projekt jest bardzo progresywny. Artysta zamierza przedstawić ulicę Sienkiewicza w podwójnej rzeczywistości: w kategoriach realnych i wirtualnych. Ulicę ukaże taką, jaką jest, a dodatkowo znajdzie najciekawsze punkty wyjścia w "nowe przestrzenie wirtualne", np. antykwariat czy Muzeum Zabawek. Według niego na "przystankach" pasażerowie będą wkraczali w inną przestrzeń, bardziej wirtualną, rozszerzoną.

Lubawski podkreślił, że projekt jest dobrą okazją do "podrasowania" ulicy Sienkiewicza, zmienienia jej dla potrzeb prezentacji zgodnie z sugestiami Rogali. Jego zdaniem, jest to wyzwanie z najwyższej półki, bo na świecie rzadko takie projekty się realizuje. "Może będziemy wręcz pionierami" - oznajmił.

Mirosław Rogala Mirosław pochodzi z Bejsc pod Kazimierzą Wielką. Zajmuje się sztuką interaktywną i multimedialną. Ukończył Wydział Malarstwa ASP w Krakowie. W 1979 roku wyjechał do USA. Posiada dyplom The School of the Art Institute of Chicago. Jest autorem jednego z pierwszych na świecie doktoratów w zakresie sztuki interaktywnej, uzyskanego na Uniwersytecie w Newport w Walii. Był wykładowca kilku amerykańskich uczelni, a także dyrektorem katedry Wydziału Grafiki Komputerowej i Interaktywnych Mediów w Pratt Institute w Nowym Jorku.


www.onet.pl


Komentarze

Error connecting to mysql