Kielce v.0.8

Świętokrzyskie
Czym chata bogata

 drukuj stron�
Świętokrzyskie
Wys�ano dnia 05-09-2005 o godz. 12:00:00 przez pala2 339

W niedzielę od rana Pińczów zamienił się w wielobarwny jarmark - Wojewódzkie święto plonów ściągnęło nad Nidę tysiące gości z całego regionu, a nie zabrakło i zagranicznych grup folklorystycznych.

Wszystko, co najdorodniejsze i najpiękniejsze urodziła ziemia świętokrzyska pokazano w Pińczowie, który od rana rozbrzmiewał muzyką, tańcem i śpiewem.

Od rana na Placu Konstytucji przed ratuszem urocze dziewczęta w świętokrzyskich strojach przypinały przybywającym zewsząd notablom dożynkowe kotyliony, a gospodarze w osobach burmistrzów i starostów zapraszały na łyk wody dla ochłody. W tym czasie na terenach wystawowych Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji urządzały swoje ekspozycje firmy, gospodarstwa rolne i hodowlane, rzemieślnicy, twórcy ludowi, kupcy, instytucje pracujące na rzecz rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego. Tuż obok stadionu głównego różnorodnością swych ziemiopłodów zachwycały stragany Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, przy tuż wjeździe swoje polowe obory , stajnie i namioty rozłożył światowej sławy ośrodek hodowlany czyli Stadnina Michałów. W samym środku placu ludzie oblegali stoisko Banku Gospodarki Żywnościowej z Kielc świadczącego niezmiernie szeroką gamę usług i będącego motorem rozwoju rolnictwa w naszym regionie. Dyrektor BGŻ Maria Małogrozata Golec wręczyła przy okazji jedną z nagród w konkursie "piękna zagroda"

Za główną trybuną stadionu w pięknie zaaranżowanych stylowych chatach i chatkach prezentowały się gminy tworzące powiat pińczowski ,a dalej na terenach rekreacyjnych stworzono raj dla dzieci czyli karuzele, zjeżdżalnie i setki innych atrakcyjnych zabaw.

Obok amfiteatru, pod namiotami ustawiono stoły biesiadne dla gości a tereny tuż nad zalewem wypełnił las parasoli - ogródków piwnych. Większość stoisk i kramów serwowała wiejskie jadło czyli chleb ze smalcem i kwaszone ogórki, ale także ciasta, słodycze i napoje w tym markowe soki owocowe rodem z Pińczowa.

Na długo przed południem wokół świątyni p.w. Św Jana Ewangelisty i Apostoła rozstawiono wieńce dożynkowe z całego województwa i tutaj komisja etnograficzno-plastyczna oceniała misterne dzieła rąk rolników z wszystkich powiatów. Za najpiękniejszy uznano wieniec z powiatu sandomierskiego, ale drugie miejsce exaequo przyznano wieńcom z powiatów: włoszczowskiego, pińczowskiego i kazimierskiego. Trzecie natomiast wieńcom powstałym w powiatach opatowskim i staszowskim.

Podczas uroczystej mszy świętej poświęcono bochen dożynkowy upieczony z maki z tegorocznych plonów. Przynieśli go do świątyni starostowie dożynek Aneta Klamka z Jelczy Małej w gminie Michałów i Andrzej Sęk z Mokrska Górnego w gminie Sobków. Po liturgii sprawowanej przez liczne duchowieństwo z biskupem Kazimierzem Gurdą i dziekanem ks. kanonikiem Józefem Zdradziszem ulicami Pińczowa ruszył wielki dożynkowy korowód. Otwierała do orkiestra i banderia amazonek ze szkółki jeździeckiej michałowskiej stadniny. Za amazonkami sunęły paradne bryki i powozy. Pierwszą bryką powożoną przez znakomitego hodowcę i trenera Antoniego Chmielarskiego jechali starostowie dożynek, a w kolejnych powozach dożynkowi goście. Za bryczkami pieszo szły reprezentacje powiatów z wieńcami, kapelami, zespołami śpiewaczymi i samorządowcam,i a potem kompanie strażaków w pełnej gali mundurowej i dożynkowi goście. Wszyscy na płytę główną stadionu - gdzie odbyła się najważniejsza, czyli oficjalna część dożynek i wielkie widowisko obrzędowo - regionalne zatytułowane "Piękne a rozśpiewane świętokrzyskie podwórko". Wystąpiły w nim dziecięce zespoły z całego województwa oraz zespół ludowy zaproszony z ukraińskiej Winnicy.

Ze stadionu krokiem poloneza uczestnicy zabawy przemieścili się do amfiteatru, gdzie dla widzów przygotowano wielki blok artystyczny zatytułowany "Graj kapelo - goście proszą" z udziałem solistów, zespołów ludowych i kabaretów.

Tegoroczne dożynki przejdą do historii także jako rekordowe pod względem liczby rozdanych ulotek i gadżetów wyborczych. Komitety wyborcze wszystkich ugrupowań zasypywały wręcz przechodniów bibułą z podobiznami kandydatów do Sejmu, Senatu i w wyborach prezydenckich. Większość stoisk wyborczych ustawiono jednak poza stadionem na placu i przy ulicy Pałęki.
imi SÅ‚owo


Komentarze

Error connecting to mysql