Kielce v.0.8

Cywilizacja
Dajcie dzieciakom tyle czasu ile możecie

 drukuj stron�
Cywilizacja Polska
Wys�ano dnia 18-03-2015 o godz. 23:06:35 przez rafa 16520

Za nami pierwsza z cyklu debat dla mÅ‚odzieży i ich rodziców w ramach kampanii „Wyloguj siÄ™ do życia… a robi siÄ™ to TAK!”



OdÅ‚ożenie telefonu na czas obiadu, zatrzymanie siÄ™ na kilka minut czy pobycie ze sobÄ… samym. JeÅ›li siÄ™ do tego zastosujemy, to Å‚atwiej bÄ™dzie nam zÅ‚apać zdrowy balans miÄ™dzy surfowaniem w sieci a aktywnoÅ›ciami w rzeczywistoÅ›ci. Do takich wniosków doszli uczestnicy pierwszej debaty o zagrożeniu uzależnieniem od internetu wÅ›ród mÅ‚odych ludzi.

W poniedziałek (16.03.2015) sala konferencyjna w siedzibie Agory w Warszawie była pełna. Na spotkanie
z psychologiem Wojciechem Eichelbergerem, blogerem Maciejem Budzichem, psychoterapeutÄ… Edwardem Orpikiem oraz ambasadorami kampanii Stasiakiem i Ten Typ Mesem przyszÅ‚o kilkudziesiÄ™ciu mÅ‚odych ludzi, rodziców i pedagogów. WÅ‚Ä…czali siÄ™ w dyskusjÄ™, zadawali pytania prelegentom, których zaprosiÅ‚a Fundacja Innowacyjnych RozwiÄ…zaÅ„ SpoÅ‚ecznych i Terapeutycznych – FIRST, organizujÄ…ca kampaniÄ™.

- Jestem czÅ‚owiekiem, psychologiem i mamÄ… dorosÅ‚ej już kobiety - zaczęła blogerka Dorota Minta. PrzyznaÅ‚a, że pomaga samotnym dzieciakom, uzależnionym od Internetu. – One sÄ… obrazem dorosÅ‚ych, z którymi nie dzieje siÄ™ dobrze. Bo doroÅ›li byli wychowywani w towarzystwie telewizora. A telewizor zastÄ…piÅ‚ teraz Internet. I niestety doroÅ›li nie chcÄ… siÄ™ dowiedzieć, co w Internecie siÄ™ dzieje, po to, by mogli o nim rozmawiać z dziećmi. Jednak nie robiÅ‚abym z Internetu czarnego luda, którego należy siÄ™ bać – dodaÅ‚a.

Psychoterapeuta Edward Orpik odpowiedziaÅ‚, że nikt nie twierdzi, że Internet jest zÅ‚y. – Ale każde narzÄ™dzie może być wykorzystane z korzyÅ›ciÄ… bÄ…dź nie, przez tego kto siÄ™ nim posÅ‚uguje. Warto zwrócić uwagÄ™ na wspóÅ‚czesne zagrożenie, jakim jest nieumiejÄ™tne korzystanie z Internetu. Bo on ma cechy, które kuszÄ… mÅ‚odych ludzi, a jest to anonimowość i duża Å‚atwość w zdobyciu pewnoÅ›ci, że siÄ™ nie jest samotnym korzystajÄ…c z niego.

- Jak na moje oko, ty wcale nie jesteÅ› uzależniony od Internetu – zażartowaÅ‚a Tatiana – Mindewicz Puacz, szefowa fundacji i moderatorka spotkania zwracajÄ…c siÄ™ do Macieja Budzicha. Laureat tegorocznej nagrody Blog Dekady, autor najpopularniejszego bloga o mediach i marketingu (mediafun.pl) przyznaÅ‚, że Internet jest Å›rodowiskiem jego pracy. – TraktujÄ™ go jak prÄ…d. Internet mamy wszÄ™dzie, niedÅ‚ugo nie bÄ™dzie żadnego problemu z tym, że siÄ™ podÅ‚Ä…czam do sieci. Tak jak teraz nie zastanawiam siÄ™ skÄ…d mam prÄ…d.

- Mówisz, że sieć jest po prostu naturalna? – dopytywaÅ‚a szefowa fundacji.

- Raczej, że staje siÄ™ coraz bardziej naturalna. To proces. Kiedy byÅ‚em mÅ‚odszy, wszyscy dostawali podobny przekaz czyli dwa kanaÅ‚y telewizyjne. BawiliÅ›my siÄ™ przy tym samym. DziÅ› tak nie jest. Wiedza jest rozproszona i atakujÄ… nas informacje z każdej strony. Nie mamy kontroli nad tym. I to powoduje, że każdy z nas ma inny zasób wiedzy. NajwiÄ™kszym wyzwaniem dla nas jest, jak czerpać te informacje, które sÄ… dla nas przydatne w życiu, pomagajÄ… w rozwoju, dziÄ™ki nim poznajemy nowych ludzi.

Psycholog Wojciech Eichelberger dodaÅ‚, że trudno sobie wyobrazić życie bez Internetu. – Ale gdy mówimy
o uzależnieniach, czy iloÅ›ci czasu spÄ™dzonego w Internecie i bÄ™dziemy to traktować, jako miarÄ™ uzależnienia, zrobimy bÅ‚Ä…d. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób spÄ™dzamy ten czas. JeÅ›li używamy Internetu do pracy czy edukacji, jeÅ›li to jest zamierzona dziaÅ‚alność, by przysparzać sobie wiedzy i umiejÄ™tnoÅ›ci. To nie jest uzależnienie. JeÅ›li realizujemy pasjÄ™, którÄ… też prowadzimy w życiu, też nie jest uzależnienie. Ono siÄ™ pojawia wtedy, kiedy z jakiÅ› powodów nie możemy żyć bez Internetu.

Anna Åšlusarczyk z portalu Babyboom.pl chciaÅ‚a siÄ™ dowiedzieć, co siÄ™ dzieje w sytuacji, gdy doroÅ›li nie majÄ… czasu i nagle zobaczÄ…, że ich nastoletnie dzieci siedzÄ… w Internecie. - Jak potem wejść w życie mÅ‚odego czÅ‚owieka i powiedzieć: „Ja tego nie znam, ale chciaÅ‚bym być z tobÄ….” Czy to jest moment, w którym dziecko bÄ™dzie tego chciaÅ‚o? Moje dzieci oglÄ…dajÄ… mnie w Internecie od rana do wieczora. Ale one też w tym uczestniczÄ…, bo podrzucajÄ… mi różne pomysÅ‚y, które wykorzystujÄ™ w pracy.

Wojciech Eichelberger odpowiedziaÅ‚, że czÄ™sto nie da siÄ™ już tak zrobić, by wejść w to życie, bez profesjonalnego wsparcia. – Wtedy caÅ‚a rodzina wymaga leczenia. Bo zawsze jest tak, że z czymkolwiek przychodzi dziecko do terapeuty, to zapraszani sÄ… także najbliżsi. Okazuje siÄ™, że rodzice bardziej potrzebujÄ… terapii niż ich dziecko. Jak popeÅ‚niÅ‚o siÄ™ dużo bÅ‚Ä™dów, to pamiÄ™tajmy o zasadzie walizki, co wÅ‚ożysz to wyjmiesz. Ale niestety wiÄ™kszość rodziców zapomina już o tym co do tej walizki nawkÅ‚adaÅ‚o. I potem siÄ™ dziwiÄ… co takiego wyciÄ…gajÄ… z niej, kiedy dziecko ma już kilkanaÅ›cie lat. Tu jest zasadniczy problem.

- Czyli warto skorzystać ze specjalisty – dodaÅ‚a Tatiana – Mindewicz Puacz.

- Ważne by pilnować tego, by nasze życie odbywaÅ‚o siÄ™ też w realu. Szczególnie chodzi o relacje miÄ™dzyludzkie. W tej sferze Internet może być narzÄ™dziem, które wspiera. Ale nie bÄ™dzie w stanie zastÄ…pić obecnoÅ›ci drugiego czÅ‚owieka – powiedziaÅ‚ Edward Orpik.

- NajwiÄ™cej pytaÅ„ mamy od rodziców i wychowawców o to co jest groźniejsze, treÅ›ci w Internecie czy ilość czasu spÄ™dzanego przed komputerem? Jakie sÄ… pierwsze sygnaÅ‚y – zapytaÅ‚a moderatorka.

- Każde uzależnienie jest zbudowane na deficycie. Szukamy sposobu żeby go zmniejszyć, zlikwidować.
W przypadku Internetu może być tak, że mamy deficyt w kontaktach z ludźmi. Wtedy bÄ™dziemy traktować jako medium do komunikowania siÄ™ z innymi. To jest Å‚atwiejsze, można siÄ™ wykreować. W realu jest to znacznie trudniejsze, tu trzeba nauczyć siÄ™ żyć z ludźmi. To może być duża pokusa w regulowaniu sobie kontaktów z ludźmi – mówiÅ‚ Wojciech Eichelberger.

Szefowa fundacji zacytowaÅ‚a kolejne pytanie od rodziców, którzy zastanawiali siÄ™ czy odciÄ™cie gwaÅ‚towne od sieci jest dobrym wyborem? – To jest jedna z pierwszych reakcji jaka przychodzi rodzicom do gÅ‚owy – dodaÅ‚a.

- Można kogoÅ› odciąć. Ale jeÅ›li sam nie podejmie decyzji, nie bÄ™dzie miaÅ‚ motywacji uÅ›wiadomionego naÅ‚ogu, to ma krótkie nogi – odpowiedziaÅ‚ psycholog. – Tu jest potrzebne uÅ›wiadomienie, że jest siÄ™ uzależnionym. Abstynencja jest konieczna. Ale jeÅ›li odcinajÄ… dziecko od Internetu z niepokoju, że ono jest uzależnione, to za tym musi pójść propozycja innego spÄ™dzania czasu w realu. CoÅ› co bÄ™dzie atrakcyjne, porównywalne do Internetu – dodaÅ‚.

DwugodzinnÄ… debatÄ™ podsumowali prelegenci. - Boimy siÄ™ nudy i wpadamy wtedy w panikÄ™. Ale jest ona potrzebna do uruchomienia kreatywnoÅ›ci – powiedziaÅ‚ Wojciech Eichelberger. MÅ‚odzi ludzie tÄ™ myÅ›l najbardziej zaaprobowali, przybijajÄ…c miÄ™dzy sobÄ… piÄ…tki i żóÅ‚wie.

Edward Orpik: – Ja to sam stosujÄ™ czyli warto pobyć samemu ze sobÄ…. PomyÅ›leć o sobie. Warto też pobyć
z ludźmi – poradziÅ‚.

Stasiak wymyÅ›liÅ‚, że trzeba oglÄ…dać stare filmy. – Takie z lat 90-tych. Bo na nich widać, jak ludzie jedzÄ…, rozmawiajÄ… ze sobÄ…. A nie jak teraz przy obiedzie robiÄ… zdjÄ™cie telefonem, żeby jak najszybciej umieÅ›cić to
w sieci, że jedzÄ… wÅ‚aÅ›nie obiad. Bardzo Å‚adnie to wymyÅ›liÅ‚em i wydaje mi siÄ™, że zasÅ‚użyÅ‚em na brawa – powiedziaÅ‚ do publiczność. OczywiÅ›cie otrzymaÅ‚ wspaniaÅ‚Ä… nagrodÄ™.
Spotkanie skoÅ„czyÅ‚a Tatiana – Mindewicz Puacz: - Ja lubiÄ™ siÄ™ na chwilÄ™ zatrzymać. Tak po prostu na ulicy
i rozejrzeć wokóÅ‚ siebie. Trzeba też dać dzieciom jak najwiÄ™cej czasu. DoszliÅ›my do tego, że warto coÅ› robić razem.

„Wyloguj siÄ™ do życia… a robi siÄ™ to TAK!”, to kontynuacja rozpoczÄ™tej w 2013 roku akcji pt. „Wyloguj siÄ™ do życia”. Kampania skierowana jest do nastolatków i ich opiekunów. Od poczÄ…tku na rzecz kampanii dziaÅ‚ajÄ… sportowcy Å›wiatowego formatu jak Robert Lewandowski i Wojciech SzczÄ™sny oraz raperzy SokóÅ‚, Ten Typ Mes, Stasiak, Pjus. Dlaczego sportowcy i muzycy? NajwiÄ™kszÄ… szansÄ™ konkurowania z atrakcjami w sieci ma sport i muzyka. Te dwie dziedziny sÄ… oceniane przez mÅ‚odych ludzi, jako wzbudzajÄ…ce najbardziej pozytywne emocje.

Relacja video z debaty bÄ™dzie dostÄ™pna już wkrótce na naszym oficjalnym kanale YouTube oraz na stronie Wylogujsie.org. Kolejne spotkanie już 29 kwietnia w Poznaniu.

Goście spotkania:


Maciej Budzich - laureat tegorocznej nagrody Blog Dekady, autor najpopularniejszego bloga o mediach, marketingu
i Internecie (mediafun.pl). Pasjonat, obserwator i komentator nowych mediów, niestandardowych dziaÅ‚aÅ„ reklamowych
i wszystkiego co jest związane z nowymi technologiami i ich zastosowaniem w budowaniu marki, wizerunku, promocji firmy i przedsiębiorczości.

Wojciech Eichelberger - psycholog, psychoterapeuta, coach i trener, dyrektor programowy IPSI Instytutu Psychoimmunologii w Warszawie. Autor i wspóÅ‚autor wielu popularnych książek z psychologii, antropologii i duchowoÅ›ci. WspóÅ‚twórca programów telewizyjnych popularyzujÄ…cych wiedzÄ™ z obszaru psychologii egzystencjalnej. W swoich projektach szkoleniowych i terapeutycznych odwoÅ‚uje siÄ™ do koncepcji terapii integralnej, która oprócz psychiki bierze pod uwagÄ™ ciaÅ‚o, energiÄ™ i duchowość czÅ‚owieka.

Edward Orpik - psychoterapeuta, Certyfikowany Specjalista Terapii Uzależnień, trener, superwizor, asystent rodzinny, wieloletni pracownik pomocy społecznej, członek wielu fundacji i stowarzyszeń, z ponad 20-letnim doświadczeniem zawodowym. Absolwent m.in. Studium Profilaktyki Uzależnień Towarzystwa Psychoprofilaktycznego, Studium Metod Psychokorekcyjnych Towarzystwa Psychoprofilaktycznego, Podyplomowego Kursu Psychoterapii atestowanego przez Polski Związek Psychiatryczny, Studium Psychoterapii i Treningu Psychologicznego Towarzystwa Psychoprofilaktycznego.

Ten Typ Mes - warszawski raper, tekÅ›ciarz, producent, felietonista T-Mobile Music i wspóÅ‚zaÅ‚ożyciel wytwórni Alkopoligamia.com.

Stasiak - warszawski raper, czÅ‚onek legendarnego skÅ‚adu 2cztery7. Tubalny gÅ‚os, charyzma, poczucie humoru oraz dystans do siebie. To z tych powodów sÅ‚uchacze uwielbiajÄ… jego rap.

Tatiana – Mindewicz Puacz – dyplomowana psychoterapeutka z nurtu tzw. integracyjnego. Certyfikowany coach ICC, dziennikarka, absolwentka UW. Od lat zajmuje siÄ™ wspieraniem ludzi w realizacji celów. Pomaga radzić sobie
z porzÄ…dkowaniem spraw osobistych i zawodowych. PracujÄ…c jako coach nauczyÅ‚a siÄ™, że jeÅ›li mamy marzenia, to urzeczywistnienie ich jest kwestiÄ… czasu. Od klientów wymaga jedynie, żeby dali sobie szansÄ™ i uwierzyli, że TO jest w ich zasiÄ™gu.


Komentarze

Error connecting to mysql