Kielce v.0.8

Kuchnia
Drożdżowe pychotki

 drukuj stron�
Kuchnia Polska
Wys�ano dnia 28-03-2011 o godz. 23:30:52 przez rafa 7249

Ciasto drożdżowe to takie, w którym do spulchnienia wykorzystuje siÄ™ drożdże piekarnicze. UczestniczÄ… one w procesie fermentacji alkoholowej, zamieniajÄ…c cukry zawarte w cieÅ›cie w alkohol i dwutlenek wÄ™gla. Ten zaÅ› tworzy w cieÅ›cie pÄ™cherze gazu, powodujÄ…c tzw. wyrastanie.



Już w czasach starożytnych wykorzystywano drożdże do wypieku chleba. Prawdopodobnie otrzymanie pierwszego zaczynu i wypiek chleba miaÅ‚y miejsce po tym, jak przypadkowo dolano jakiÅ› napój alkoholowy do ciasta na macÄ™ czy tortillÄ™, które to starożytni Grecy od dawna wypiekali z mÄ…ki i wody.

ChciaÅ‚abym wszystkich zachÄ™cić do robienia domowego ciasta drożdżowego, gdyż zgodnie z mojÄ… dewizÄ…, nic nie dorówna domowej kuchni. A że drożdżowe wypieki lubiÄ… wszyscy, warto zgÅ‚Ä™bić tajniki ich wypieku. W cieÅ›cie drożdżowym zawsze wystÄ™pujÄ… drożdże, mÄ…ka, mleko lub woda, jaja, tÅ‚uszcz, cukier lub sól. W zależnoÅ›ci od tego, co chcemy z ciasta zrobić zmieniajÄ… siÄ™ proporcje produktów. Z drożdżowego ciasta zrobimy pizzÄ™, chleb, buÅ‚ki, chaÅ‚ki, babki, przekÅ‚adaÅ„ce, strucle, kulebiaki, pierogi, rogaliki, koÅ‚acze, racuszki, bliny, pÄ…czki… sÅ‚owem wszystko to, co lubimy i jadamy na co dzieÅ„.
A teraz pora na konkrety, czyli moje bułeczki z owocami i pączki.
Technologia wyrobienia ciasta jest taka sama, inne będą tylko proporcje i etap końcowy. Bułeczki upieczemy w piekarniku a pączki usmażymy na głębokim tłuszczu.

Bułeczki z owocami i kruszonką


Składniki na ciasto:
1 kg mÄ…ki tortowej
10 dkg drożdży
¾ szklanki cukru
½ l mleka
6 żóÅ‚tek + 1 caÅ‚e jajko
½ szklanki oleju
szczypta soli


Składniki na kruszonkę:
1/5 kostki masła lub margaryny
10 dkg mÄ…ki
10 dkg cukru
3 Å‚yżki wiórków kokosowych

Wykonanie:

1. Mąkę przesiewamy przez sito do dużej miski, dosypujemy szczyptę soli.
2. Å»óÅ‚tka, jedno caÅ‚e jajo i cukier ucieramy mikserem w oddzielnym naczyniu na jednolitÄ…, puszystÄ… masÄ™. BiaÅ‚ko, które zostaÅ‚o z oddzielonych żóÅ‚tek wstawiamy do lodówki, bo bÄ™dzie potrzebne do posmarowania buÅ‚eczek tuż przed ich pieczeniem.
3. Mleko lekko podgrzewamy, aby było ciepłe, ale nie gorące.
4. Do małego naczynia wlewamy szklankę ciepłego mleka, wsypujemy łyżeczkę cukru i wkruszamy drożdże. Całość mieszamy dokładnie widelcem aż drożdże się rozpuszczą i przykrywamy. Pozostawiamy na parę minut do wyrośnięcia.
5. Do miski z mąką wlewamy wyrośnięte drożdże i utarte jaja. Resztą mleka płuczemy naczynia po drożdżach i jajach, aby nic nie zmarnować. Całość wyrabiamy ręką aż dokładnie połączą się wszystkie składniki i nie będzie grudek.
6. Porcjami dolewamy olej, ciÄ…gle wyrabiajÄ…c ciasto. Dobrze wyrobione ciasto odchodzi od brzegów miski, nie rozjeżdża siÄ™, nie rozpÅ‚ywa, ale też nie powinno być za twarde. Powinno być lÅ›niÄ…ce, elastyczne i apetycznie pachnÄ…ce.
7. Wyrobione ciasto przykrywamy lnianą ściereczką i pozostawiamy w cieple do wyrośnięcia aż podwoi swoją objętość (oczywiście orientacyjnie podwoi).
8. W tym czasie przygotowujemy kruszonkę. Wszystkie składniki wsypujemy do miski i ugniatamy aż powstanie jednolita masa. Uformowaną z masy kulę wkładamy do torebki foliowej i chowamy do zamrażalnika.
9. Przygotowujemy owoce, którymi nadziejemy buÅ‚eczki. I tu może być wszystko – jagody, drylowane wiÅ›nie, maliny, truskawki, brzoskwinie itd. Wykorzystujemy zarówno Å›wieże owoce sezonowe, jaki i mrożone czy z puszki.
10. Dużą blachę wykładamy papierem do pieczenia albo posypujemy obficie mąką.
11. Wyrośnięte ciasto wyjmujemy na stolnicę, a jeżeli nie mamy to na czysty blat kuchenny. Najpierw oczywiście wysypujemy dużą garść mąki i zarabiamy je ponownie aż do momentu, gdy nie będzie przyklejać się do podłoża.
12. Przy pomocy waÅ‚ka oprószonego mÄ…kÄ… rozwaÅ‚kowujemy ciasto (też oprószone mÄ…kÄ…) na grubość okoÅ‚o 1 cm. SzklankÄ… lub kubkiem wykrawamy z niego krążki. Od wielkoÅ›ci naczynia bÄ™dzie zależeć wielkość buÅ‚ki (ze standardowej szklanki bÄ™dÄ… maÅ‚e buÅ‚eczki).
13. Kolejno kÅ‚adziemy krążki na dÅ‚oni, drugÄ… rÄ™kÄ… nakÅ‚adamy na Å›rodek każdego owoce (niewielka porcja) i zlepiamy go tak, by równÄ… warstwÄ… otulaÅ‚ nadzienie, tworzÄ…c okrÄ…gÅ‚Ä… buÅ‚eczkÄ™, po czym spÅ‚aszczamy jÄ… rekami z dwóch stron, nadajÄ…c jej podÅ‚użny ksztaÅ‚t. Robimy to z wyczuciem, by nie przerwać ciasta – pierwsza sztuka może siÄ™ nie udać, ale przy kolejnych nie bÄ™dzie już problemu.
14. Uformowane buÅ‚eczki ukÅ‚adamy na blasze zlepieniem w dóÅ‚, w sporych odlegÅ‚oÅ›ciach od siebie, żeby miaÅ‚y miejsce, jak wyrosnÄ…. Zostawiamy aż siÄ™ „ruszÄ…”, a w tym czasie rozgrzewamy piekarnik do temp. okoÅ‚o 180 stopni. Wyjmujemy z lodówki kruszonkÄ™ i biaÅ‚ka.
15. Za pomocÄ… pÄ™dzla kuchennego smarujemy każdÄ… sztukÄ™ biaÅ‚kiem, urywamy rÄ™kami niewielkie kawaÅ‚ki kruszonki, którymi oprószamy buÅ‚ki i wstawiamy do piekarnika na okoÅ‚o 15 min.
16. W tym czasie na drugiej blasze ukÅ‚adamy kolejne wyrobione buÅ‚eczki. Skrawki ciasta po wyciÄ™ciu krążków ponownie zarabiamy, rozwaÅ‚kowujemy, wykrawamy krążki, nadziewamy, smarujemy biaÅ‚kiem, okÅ‚adamy kruszonkÄ… i kolejne blachy lÄ…dujÄ… w piekarniku. I tak do momentu aż skoÅ„czy siÄ™ ciasto.
Uwaga – można do ciasta dodać aromat spożywczy tzw. olejek np. rumowy Å›wietnie komponuje siÄ™ z wiÅ›niami.

PÄ…czki

Składniki:
1 kg mÄ…ki tortowej
10 dkg drożdży
½ litra mleka
7 żóÅ‚tek + jedno jajko
15 dkg masła
15 dkg cukru
1 kieliszek spirytusu lub octu
konfitura różana lub powidÅ‚a do nadziewania
1 litr oleju do smażenia
cukier puder do posypania
szczypta soli

Wykonanie:
Technologia wykonania ciasta jest taka, jak w przepisie na buÅ‚eczki. Przy czym zamiast oleju dodajemy rozpuszczone masÅ‚o – zalewam je odrobinÄ… gorÄ…cej wody lub mleka i po chwili masÅ‚o siÄ™ rozpuszcza. Dodatkowo na samym koÅ„cu wyrabiania dodajemy spirytus lub ocet – jego dodatek w pÄ…czkach zapobiega nadmiernemu wsiÄ…kaniu oleju, na którym je smażymy.
Krążki wyciÄ™te z ciasta nadziewamy odrobinÄ… konfitury, formujemy w kuleczki i ukÅ‚adamy na lnianej Å›ciereczce. Kiedy wyrobimy już caÅ‚e ciasto zaczynamy smażenie. Do dużej, gÅ‚Ä™bokiej patelni albo rondla wlewamy olej na wysokość co najmniej 5 cm i podgrzewamy go do momentu aż maÅ‚y skrawek ciasta wrzucony na tÅ‚uszcz zacznie skwierczeć i wypÅ‚ynie na wierzch. Delikatnie wrzucamy pierwszÄ… porcjÄ™ – okoÅ‚o 6–8 sztuk. Powinny luźno pÅ‚ywać w tÅ‚uszczu, bo jeszcze trochÄ™ urosnÄ… podczas smażenia. PÄ…czki smaży siÄ™ na niezbyt silnym ogniu, żeby nie byÅ‚y w Å›rodku zakalcowate i aby siÄ™ zbytnio nie przypaliÅ‚y. W żadnym wypadku nie odchodzimy teraz od kuchni. Co chwilkÄ™ podważamy pÄ…czki widelcem i sprawdzamy, czy od spodu już siÄ™ zrumieniÅ‚y. JeÅ›li tak, odwracamy je i smażymy z drugiej strony. Usmażone sztuki wyjmujemy Å‚yżkÄ… cedzakowÄ… na pÅ‚askie talerze wyÅ‚ożone papierowym rÄ™cznikiem kuchennym, aby odsÄ…czyć nadmiar tÅ‚uszczu. Warto sprawdzić, czy sÄ… odpowiednio upieczone – jednÄ… sztukÄ™ przerywamy na póÅ‚. Jeżeli okaże siÄ™, że Å›rodek jest niedopieczony, to kolejne porcje smażymy nieco dÅ‚użej. PamiÄ™tajcie, żeby sukcesywnie dolewać olej, którego ubywa. Pod koniec może siÄ™ zacząć pojawiać na powierzchni tÅ‚uszczu piana – należy jÄ… usunąć. Przestudzone pÄ…czki ukÅ‚adamy na czystych talerzach i posypujemy cukrem pudrem.

Wypieki drożdżowe gotowe – można delektować siÄ™ ich smakiem, najlepiej z zaproszonymi gośćmi. PamiÄ™tajcie jedynie, żeby do przygotowania wypieków zarezerwować sobie sporo czasu – proces pieczenia buÅ‚eczek czy pÄ…czków jest czasochÅ‚onny. Å»yczÄ™ powodzenia z nadziejÄ…, że moje wskazówki bÄ™dÄ… pomocne. ZaÅ› w kolejnym odcinku kuchennych przepisów przedstawiÄ™ Wam, drodzy czytelnicy, pomysÅ‚y na drożdżowe wypieki na sÅ‚ono.


Wasza Frog!


Komentarze

Error connecting to mysql