Kielce v.0.8

Nauka Technika
Efekt cieplarniany

 drukuj stron�
Nauka Technika Åšwiat Cywilizacja
Wys�ano dnia 27-11-2005 o godz. 12:00:00 przez pala2 537

Poziom dwutlenku węgla, głównego związku odpowiedzialnego za ocieplenie atmosfery, jest obecnie o 27 proc. wyższy niż 650 tysięcy lat temu - poinformowała międzynarodowa grupa naukowców.

Na wschodzie Antarktydy, w ekstremalnych warunkach przy temperaturze minus 54 stopni Celsjusza, grupa naukowców z Europy dokonała najgłębszego do tej pory odwiertu w lodzie. Dzięki niemu badacze wydostali na powierzchnię próbki lodu, powstałe dzięki nagromadzeniu śniegu około 650 tys. lat temu.

Z analizy dwutlenku węgla, zgromadzonego w tych 10-centymetrowej grubości kawałkach lodu, wynika, że ówczesne stężenie tego gazu w atmosferze było znacznie niższe niż obecne 380 ppm (jednostek na milion).

Poziom dwutlenku węgla w atmosferze zaczął się podnosić wraz z industrializacją i wykorzystaniem na dużą skalę węgla jako źródła energii. Przed tym okresem zawartość CO2 nie przekraczała 278 ppm. Poziom ten jest obecnie wyższy o 27 proc. i wynosi średnio 380 ppm.

Przeciwnicy teorii ocieplania klimatu podkreślają, że ziemia w swojej historii doświadczyła przeplatania się faz zimnych i ciepłych, z przewagą epok lodowcowych, z których ostatnia skończyła się około 11 tysięcy lat temu. Według naukowców z NASA, którzy opierali się na pomiarach z ponad 7 tys. stacji meteorologicznych na świecie, rok 2005 jest najcieplejszy w historii.

W poniedziałek na konferencji w Montrealu mają spotkać się sygnatariusze ONZ-owskiej Ramowej Konwencji nt. Zmian Klimatycznych. Oczekuje się, że do Kanady przybędzie od 8 do 10 tys. uczestników, w tym przedstawiciele rządów, świata biznesu oraz obrońcy środowiska naturalnego.




Komentarze

Error connecting to mysql