Kielce v.0.8

Muzyka
Festiwal Firmament 2009

 drukuj stron�
Muzyka
Wys�ano dnia 27-11-2009 o godz. 14:15:20 przez kuba 2760

Aż tydzień będzie trwało w Kielcach święto muzyki i sztuki alternatywnej - w trakcie IX Festiwalu Firmament (10-17 grudnia) odbędą się koncerty, happeningi, performance i wernisaże; światło dzienne ujrzy także, premierowo, trzecia odsłona wydawnictwa "Poetycka Poczta".

Festiwal rozpocznie się w czwartek, 10 grudnia, imprezą "Automatik Planet", na której popis swoich umiejętności da uznana w branży muzyki elektronicznej grupa Automatik - gospodarz i inicjator Firmamentu. Na koncercie, który odbędzie się w kieleckim klubie Gabinet, z kapelą zagra także jeden z najlepszych muzyków jazzowych w Polsce - Antoni Gralak. A będzie to dopiero przedsmak tego, co proponuje kielczanom organizator - Fundacja Kultury Wici.

Główne atrakcje są bowiem szykowane na weekend, kiedy to miejscem wszystkich imprez będzie Kieleckie Centrum Kultury. Piątek to dzień kieleckich formacji Drum&Dres i Letko. Zaś w sobotę, 12 grudnia, zaprezentuje się Emiter - improwizator opierający swą twórczość na elektronice i elektroakustyce oraz główna gwiazda tegorocznego Firmamentu - formacja Tworzywo. Grupę założyli bracia Waglewscy - Fisz (Bartosz) i Emade (Piotr) wywodzący się z nurtu hip-hopu, ale od kilku lat z powodzeniem eksperymentujący w najrozmaitszych nurtach muzycznych. Bracia wydali razem osiem różnych płyt, na których zmieniali zarówno warsztat, jak i instrumentarium. Fisza można poznać po szczerym, osobistym i skrajnie indywidualnym przekazie. Z kolei muzyka Emade to subtelne, głębokie jazzowo-chilloutowe i brzmienia. W swoim dorobku mają mnóstwo wspólnych nagród, na czele z „Paszportem Polityki 2006” w kategorii „Muzyka popularna”. Przebojem na polskim rynku muzycznym była wydana w 2008 roku płyta „Męska muzyka” stworzona przez Fisza, Emade i ich ojca, legendarnego muzyka rockowego, Wojciecha Waglewskiego.



Niedziela będzie ucztą dla fanów vj-ingu, czyli podkładania na żywo obrazu pod muzykę. Najpierw, podczas warsztatów, twórcy opowiedzą o sztuce vj-ingu, zaś chwilę później po prostu pokażą, jak to się robi. Szczegóły zapisów na warsztaty TUTAJ.

Koncerty poprzedzane będą pokazami filmowymi studentów Pracowni Działań Multimedialnych przy Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Głównym celem dydaktycznym Pracowni Działań Multimedialnych jest zapoznanie studentów ze współczesnymi narzędziami kreowania, zapisu, przetwarzania, edycji i prezentacji obrazu łączonego z dźwiękiem oraz rozwijanie umiejętności swobodnego wykorzystywania tych narzędzi w pracy twórczej. Opiekę nad pracownią sprawują prof. Tomasz Sikorski i mgr Kamil Smuga.

Zestawy krótkich filmów studentów prezentowane były wielokrotnie na pokazach publicznych, w tym dwa razy w programie Festiwalu Firmament. W roku 2008 UJK wydał płytę DVD z wyborem filmowych prac studentów. Owocem działalności Pracowni w strukturze Instytutu jest utworzenie w roku 2009 nowej, dyplomującej specjalności Nowe Media.

Jednocześnie we foyer Małej Sceny KCK widzów czeka dawka kolejnych odłamów sztuki alternatywnej. W piątek, 11 grudnia, zaprezentowana zostanie wystawa nieformalnej grupy designerskiej MamMao, zjednoczonej w potrzebie nadawania przestrzeni nowej funkcji i odmiennego wizualnego charakteru. MamMao rewitalizują obiekty (zarówno wnętrza, jak i przestrzeń otwartą) poprzez malarstwo ścienne, sztalugowe, meblarstwo czy recycling. Na wystawie zaprezentowana zostanie dokumentacja malarskich i designerskich prac grupy. Sobotni wieczór we foyer to premiera "Poetyckiej Poczty 2009" - najnowszego wydawnictwo Fundacji Kultury Wici. Tegoroczna twórczość poetycka zawiśnie na specjalnie przyklejonych kartach w Kieleckim Centrum Kultury i całym mieście. Równocześnie rozpocznie się happening łódzkiego artysty Piotra Pasiewicza. Ponadto podziwiać będzie można jego prace na jednodniowej wystawie – również we foyer Małej Sceny. Pasiewicz to łódzki twórca młodego pokolenia – grafik, malarz sam siebie określający terminem „grafomówca”. Jego performance jest odzwierciedleniem procesu twórczego. Artysta tworzy w określonej czasoprzestrzeni świat pełen metafor i odniesień do otaczającej nas rzeczywistości. W trakcie performancu forma ewoluuje poprzez intensywność i grubość linii, tempo malarskie, zmianę skali dzieła oraz niespodziewane elementy koloru.



Festiwal Firmament to nie tylko koncerty i wystawy. Każdego dnia, po godzinie 22., twórcy i widzowie przeniosą się na afterparty, które będą się odbywać się w dwóch kieleckich klubach: Mehehe (ul. Bodzentyńska 18) i Gabinet (Pl. Wolności 1).

Po weekendowych szaleństwach zwieńczeniem Festiwalu Firmament będzie impreza w Galerii Lakiernia, w kieleckiej Bazie Zbożowej (ul. Zbożowa 4). Odbędą się aż trzy wernisaże fotograficzne jednocześnie. Swoje prace zaprezentują: Wiktor Franko (wystawa "Londyńczycy"), Rafał Nowak ("Postais de Lisboa") i Leszek Kowalski ("Strefy ciszy"). Zdjęcia podziwiać będzie można przy akompaniamencie łagodnych dźwięków granych przez Dj Lizamonanegra. Spotkanie to będzie jednocześnie zamknięciem działań Fundacji Kultury Wici w 2009 roku.

UWAGA
Wstęp na wszystkie imprezy w Kieleckim Centrum Kultury i Bazie Zbożowej jest bezpłatny. Obowiązują zaproszenia do odbioru w Fundacji Kultury Wici (pokoje nr 8. i 9. w kieleckiej Bazie Zbożowej), u patronów medialnych lub bezpośrednio przed koncertem po uprzednim dokonaniu rezerwacji przez wysłanie maila z imieniem i nazwiskiem na adres: kuba@wici.info. Liczba zaproszeń ograniczona.


Współorganizatorem Festiwalu Firmament jest Kieleckie Centrum Kultury. Festiwal pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Kielc Wojciecha Lubawskiego odbędzie się dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Kielce i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

PEŁNY PROGRAM WRAZ Z NOTKAMI ARTYSTÓW W KALENDARZU WICI I TUTAJ



Zobacz galerię zdjęć z festiwalu


Komentarze

Error connecting to mysql