Kielce v.0.8

Świętokrzyskie
Gospodarcza Kielecczyzna 2006

 drukuj stron�
Świętokrzyskie
Wys�ano dnia 03-01-2007 o godz. 10:00:00 przez pala2 378

Koniec roku to czas podsumowań i bilansów - zaczynamy od zagadnień gospodarczych ze Świętokrzyskiego.

W 2006 roku wzrost cen metra kwadratowego mieszkań był wyższy od przewidywań. Ceny mieszkań w Kielcach wzrosły o 25 proc. Mimo to popyt i tak był wyższy niż podaż. Wszystko dlatego, że w 2007 roku ceny mieszkań nadal będą rosły, choć tempo wzrostu nie będzie tak dynamiczne. Można się także spodziewać, że coraz szybciej będzie przybywało chętnych na inwestycje poza miastem, co będzie zapewne wiązało się z równie szybkim wzrostem cen tych nieruchomości.

Korzystnym zjawiskiem 2006 roku był na pewno spadek bezrobocia. W styczniu wynosiło ono 21,2 proc., a w listopadzie już poniżej 17 proc. Gorzej, gdy zastanowimy się nad przyczynami. Czy powstały nowe miejsca pracy? Nie, od 1 maja 2006 roku tylko do Niemiec wydano 10 tysięcy umów o pracę. Tym samym brakuje specjalistów w naszym mieście. Samych murarzy potrzebowano w wakacje 770, grubo ponad połowa tych ofert nie znalazła zainteresowania.

Pojawiło się kilka nowych inwestycji w naszym województwie. Poza kilkoma hotelami i hipermarketami, do najbardziej spektakularnych należą na pewno peron Inter City we Włoszczowie i planowana budowa lotniska w Obicach. Pierwsza inwestycja kosztowała ponad 3 mln zł. Według PKP ma się zwrócić po 3 latach. Lotnisko ma kosztować 500 mln zł. Pierwsze maszyny na plac budowy mają wjechać w 2009 roku. Dwa lata później powinien odlecieć pierwszy samolot. Jakie będą losy tej inwestycji pokaże czas, bo lotniska nie ma w regionalnym programie operacyjnym województwa. Zarówno poprzedni marszałek jak i obecny stawiają na rozbudowę dróg. Według wyliczeń prezesa Związku Regionalnych Portów Lotniczych z lotniska w 2015 roku skorzysta 140 tysięcy pasażerów. Tymczasem, żeby mogło zarabiać, potrzeba 500 tysięcy.

Podsumowując dobiegający końca 2006 rok, nie sposób także pominąć korzystnej dla Targów Kielce decyzji Sądu Gospodarczego, o rozdziale Targów od poznańskiego wspólnika. - To wielki dzień w historii Targów Kielce - powiedział po ogłoszeniu wyroku, prezydent Kielc, Wojciech Lubawski. Dzięki temu największa spółka w mieście może samodzielnie podejmować decyzje. Gorzej było z zakładami produkcyjnymi w naszym województwie. Zlikwidowany został największy i najstarszy zakład w Kazimierzy Wielkiej - cukrownia Łubna. Dużo mówiło się także o innej cukrowni w Częstocicach. Po wielu protestach, ostatecznie zakład zmienił profil. Nie będzie już produkowany cukier, a wypalane wapno. Być może w 2007 roku ruszy produkcja biopaliw.




Komentarze

Error connecting to mysql