Kielce v.0.8

Nauka Technika
Gwiezdny spektakl

 drukuj stron�
Nauka Technika Åšwiat Cywilizacja Nauka Technika
Wys�ano dnia 11-08-2004 o godz. 12:07:07 przez pala2 344

W tym roku deszcz Perseidów jest szczególnie rzęsisty. Przez najbliższe dwie noce będzie można obserwować na niebie deszcz meteorów zwanych Perseidami. Pojawiają się one wprawdzie co roku o tej porze, ale teraz - zdaniem astronomów - spektakl będzie wyjątkowo intensywny.


Astronomowie przewidują, że w tym roku w ciągu godziny będzie można ich zaobserwować ponad setkę, a może nawet kilkaset. Najwięcej będzie ich widać przed północą. W środową i czwartkową noc, w słabo oświetlonym miejscu meteory będzie widać nawet raz na minutę.

„W nocy ze Å›rody na czwartek i z czwartku na piÄ…tek w nieoÅ›wietlonych miejscach meteory powinny być widoczne z czÄ™stotliwoÅ›ciÄ… nawet raz na minutÄ™”, zapewnia Neil Bone z Brytyjskiego Stowarzyszenia Astronomicznego.

Rój meteorów pojawia siÄ™, gdy Ziemia przecina ogon komety Swift –Tuttle’a. SkÅ‚ada siÄ™ on z grudek kosmicznego pyÅ‚u wielkoÅ›ci główki od zapaÅ‚ki. Te drobiny, gdy wpadajÄ… w ziemskÄ… atmosferÄ™ z prÄ™dkoÅ›ciÄ… 50 km/s, spalajÄ… siÄ™, a wtedy na niebie widoczne sÄ… Å›wiecÄ…ce smugi, które wyglÄ…dajÄ… jak spadajÄ…ce gwiazdy. Perseidy pojawiÄ… siÄ™ na północno-wschodniej części nieba, w pobliżu gwiazdozbioru Perseusza. StÄ…d ich nazwa.

Doskonałe warunki

Astronomowie podkreślają, że w tym roku są szczególnie dobre waruki dla obserwacji meteorów. Księżyc jest bowiem w fazie nowiu i jego blas nie przeszkodzi obserwacjom. Sprzyja im też pogoda.

Deszcze meteorów najlepiej obserwować poza miastem, gdzie jest mniej sztucznego światła. Perseidy, ale już o mniejszym natężeniu, będą pojawiać się na niebie jeszcze do 25 sierpnia.




Komentarze

Error connecting to mysql