Kielce v.0.8

Sport i Rekreacja
Historia kieleckiego sportu: Pionierzy kopanej

 drukuj stron�
Sport i Rekreacja Cywilizacja
Wys�ano dnia 26-02-2012 o godz. 14:00:56 przez rafa 2572

TÄ™ i inne historie z dziejów kieleckiego sportu możemy poznać dziÄ™ki talentowi i twórczoÅ›ci Å›p. Zbigniewa Moskwy, który – podajÄ™ za notÄ… biograficznÄ… – „od 1983 r. wertowaÅ‚ zasoby archiwalne, tropiÄ…c ciekawostki i sensacje z historii regionu”.



Tuż po zakoÅ„czeniu I wojny Å›wiatowej sport w Kielcach byÅ‚ w powijakach, a propagowaniem piÅ‚ki nożnej zajÄ™li siÄ™ dziaÅ‚acze BiaÅ‚ego* i Czerwonego Krzyża. PomysÅ‚ uzasadniano nastÄ™pujÄ…co: „Football to gra dziÅ› już powszechnie znana jako ulubiona rozrywka mÅ‚odzieży w chwilach wolnych od zajęć, dużo lepsza niż urzÄ…dzane w Kielcach przeważnie w każdÄ… niedzielÄ™ zabawy z programem pozostawiajÄ…cym tak wiele do życzenia...UrzÄ…dzane przez koÅ‚a footballistów zawody Å›ciÄ…gać bÄ™dÄ… tÅ‚umy publicznoÅ›ci, co dostarczyć może poważnego dochodu na cele filantropijne...”
Nawiązano więc kontakt z wojskiem i szkołami średnimi, i niebawem Kielce miały swoje drużyny piłkarskie.

Po uzyskaniu niepodlegÅ‚oÅ›ci rozlokowano w Kielcach 4. puÅ‚k piechoty Legionów, który zawiÄ…zaÅ‚ klub sportowy pod nazwÄ… WKS 4. pp Leg. DziaÅ‚aÅ‚a w nim m.in. sekcja piÅ‚ki nożnej pod kierownictwem kpt. Kowalówki. Jeszcze w czasie gdy trwaÅ‚a wojna polsko-bolszewicka, w maju 1920 r. BÅ‚Ä™kitni (nie mylić z klubem utworzonym po II wojnie Å›wiatowej na bazie milicyjnego Partyzanta) rozegrali mecz z WKS Francuzi (misja wojskowa Francuzów stacjonujacych w Kielcach mieÅ›ciÅ‚a siÄ™ przy ul. Hipotecznej). O tym spotkaniu (7:1 dla BÅ‚Ä™kitnych – nazwy drużyn Popielaci czy BÅ‚Ä™kitni pochodziÅ‚y od barwy mundurów, które nosiÅ‚y te jednostki wojskowe) pisano: „Publika kielecka maÅ‚o dotÄ…d interesowaÅ‚a siÄ™ sportem piÅ‚ki nożnej, który jest jeszcze dla niej prawie nieznanym. PoniedziaÅ‚kowe zaÅ› zawody miÄ™dzy wojskowym klubem sportowym francuskim a WojskowÄ… DrużynÄ… SportowÄ… (...) byÅ‚y prawdziwÄ… niespodziankÄ…, gdyż mimo chwilowo zagrażajÄ…cej niepogody boisko (...) zapeÅ‚nione byÅ‚o widzami. Snaż Kielce poczynajÄ… zwolna wiÄ™cej interesować siÄ™ sportem a ich nadobne mieszkanki miast »szlifować« bruki spÄ™dzać wolÄ… przygodnie wolne chwile poza miastem...”.

Kierownictwo tego klubu dążyÅ‚o do popularyzacji sportu, nie tylko wÅ›ród oficerów czy żoÅ‚nierzy poborowych, ale i wÅ›ród mieszkaÅ„ców Kielc, dlatego 21 maja 1929 r. WKS 4. pp Leg. przeksztaÅ‚cono w cywilno-wojskowy WKS Czwartak. Klub nadal miaÅ‚ dobrÄ… drużynÄ™ piÅ‚karskÄ…, a jej zawodnicy czÄ™sto zasilali reprezentacjÄ™ Kielc w meczach z innymi miastami, a także w rozgrywkach miÄ™dzynarodowych.

Do najstarszych i najlepszych klubów należaÅ‚a Lechia, utworzona w 1920 r. przy gimnazjum im. J. Åšniadeckiego w Kielcach. Prezesem, jak wówczas pisano Lechji, byÅ‚ Edmund KozÅ‚owski, a drużyna piÅ‚ki nożna stanowiÅ‚a silnÄ… sekcjÄ™ klubu, np. w 1924 r. Lechia pokonaÅ‚a wysoko notowane drużyny żydowskie z Kielc Makkabi II – 8:0, Bar-Kochba – 12:1, a w 1926 r. zdobyÅ‚a mistrzostwo Kielc. Później klub przestaÅ‚ istnieć i reaktywowano go dopiero tuż przed wybuchem wojny, w lipcu 1939 r. jako Towarzystwo Wychowania Fizycznego Lechia. Celem byÅ‚a popularyzacja sportu wÅ›ród pracowników umysÅ‚owych i mÅ‚odzieży pracujÄ…cej w przemyÅ›le i handlu.
W przedwojennych Kielcach dziaÅ‚aÅ‚o także wiele żydowskich klubów sportowych. Do najwiÄ™kszych należaÅ‚ zaÅ‚ożony w 1922 r. Makkabi, który liczyÅ‚ 120 osób. Wieloletnim prezesem klubu, którego siedziba mieÅ›ciÅ‚a siÄ™ przy ul. GÅ‚owackiego 3, byÅ‚ Chil Rozenkranc, a najpopularniejszÄ… dyscyplinÄ… – piÅ‚ka nożna, np. w 1932 r. rozegrano 20 meczów.

Miasto majÄ…ce w latach 20. silne drużyny piÅ‚karskie, nagle pod koniec dekady odnotowaÅ‚o regres w tej dyscyplinie sportu. WÅ‚adze Kielc obwiniano m.in. o brak nowych boisk sportowych. Pismo satyryczne „Cyrulik Kielecki” w 1929 r. zamieÅ›ciÅ‚o rysunek, przedstawiajÄ…cy prezydenta miasta, Å›cinajÄ…cego okazaÅ‚e drzewo oraz komentarz przyglÄ…dajÄ…cych siÄ™ temu dwóch Å»ydów: – Pan prezydent szczyna starodrzew. Ciekawe, co teraz sprzeda z kolei. Może odory z Silnicy, a może kurz po Zagajskich? – Wiem już: Amerykanie zakupiÄ… nasz wspaniaÅ‚y stadion sportowy i przewiozÄ… go po kawaÅ‚ku za ocean!
Kampania prasowa i mobilizacja społeczeństwa zaowocowały budową nowoczesnego jak na tamte czasy obiektu, włączonego do kompleksu Komitetu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego im. marsz. J. Piłsudskiego w Kielcach (dziś WDK).

Podobnie jak dziÅ›, tak i w latach 30. organizatorzy meczów miewali kÅ‚opoty z zapewnieniem bezpieczeÅ„stwa zarówno sÄ™dziom, jak i zawodnikom. Przed sezonem piÅ‚karskim w 1933 r. do starosty kieleckiego trafiÅ‚o pismo, że „...podczas zeszÅ‚orocznych rozgrywek doszÅ‚o niejednokrotnie do krwawych bójek miÄ™dzy publicznoÅ›ciÄ…, przeto w trosce o bezpieczeÅ„stwo normalnego przebiegu zawodów” proszono o oddelegowanie na mecze asysty policyjnej. Starosta nie zareagowaÅ‚, podobnie komendant wojewódzki policji. Na skutki nie trzeba byÅ‚o dÅ‚ugo czekać, bo 15 czerwca 1933 r. podczas zawodów w JÄ™drzejowie miÄ™dzy drużynÄ… Kolejowego Przysposobienia Wojskowego a klubem Hapoel z Kielc, część widzów, niezadowolona z werdyktu sÄ™dziego, pobiÅ‚a go do nieprzytomnoÅ›ci, natomiast ranieni nożami piÅ‚karze Hapoelu zmuszeni byli ratować życie ucieczkÄ….

ZakoÅ„czmy moraÅ‚em: historia magistra vitae est, miejmy wiÄ™c nadziejÄ™, że coraz częściej zamiast groźnych ekscesów krewkich kibiców bÄ™dziemy sÅ‚yszeć:

Po zielonej trawie piłka goni,
albo my wygramy, albo oni,
albo będzie dobrze, albo będzie źle,
piłka jest okrągła, a bramki są dwie.

(refren piosenki My kibice, 1974, L.J. Kern)

* Polski BiaÅ‚y Krzyż – organizacja paramilitarna, powstaÅ‚a w USA w czasie I wojny Å›wiatowej z inicjatywy Heleny Paderewskiej, po sprzeciwie Czerwonego Krzyża na stworzenie polskiej filii; cel podstawowy: udzielanie pomocy ofiarom wojny, ale także szerzenie kultury i oÅ›wiaty wÅ›ród żoÅ‚nierzy; w 1919 r., także pod patronatem H. Paderewskiej, ze wszystkich organizacji o ideach czerwonokrzyskich stworzono Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża, od 1927 pod nazwÄ… PCK.


Opracowała: Weronika Mojecka


Komentarze

Error connecting to mysql