Kielce v.0.8

Teatr
''Hotel pod Aniołem'' na scenie KCK

 drukuj stron�
Teatr
Wys�ano dnia 23-02-2005 o godz. 14:00:00 przez pala2 537

Sztuka jest kameralną opowieścią o niezwykłym spotkaniu kobiety i anioła mieszkającego w hotelowej szafie... Spektakl w reżyserii Piotra Cieplaka, zobaczymy w niedzielę 27 lutego o godzinie 19.00 na scenie KCK. Zalążkiem spektaklu "Hotel pod Aniołem" była etiuda, którą Cieplak przygotował w ramach międzynarodowego projektu "Hotel Europa" w Wiedniu.

Każdy z zaproszonych reżyserów zagospodarowywał jeden pokój hotelowy, jedną przestrzeń. Piętnastominutowa opowieść rozrosła się w godzinny poetycki spektakl.

- To opowieść o przemianie i o miłości. W spektaklu pada zaledwie siedem słów, ważniejszy jest język ciała, gestu - opowiada Piotr Cieplak, reżyser. - Oprócz sytuacji dramatycznych jest też kupa śmiechu, bo to trochę tak, jakby wyobrazić sobie Piętaszka i Robinsona, którzy próbują się ze sobą nieporadnie porozumieć - dodaje. W sztuce Cieplaka ważną rolę "grają" przedmioty - abażur, który nagle staje się miską pełną jedzenia albo łodzią.

Jak kończy się ta opowieść? Czy kobieta odzyskuje nadzieję? Na końcu sztuki nie wiadomo, czy wszystko nie było tylko snem - zdradza Cieplak.

Muzykę do "Hotelu pod Aniołem" stworzyli (i wykonują na żywo podczas spektaklu) muzycy z wrocławskiej formacji Kormorany. - Wbrew pozorom tworzenie muzyki do sztuki, w której pada tak mało słów, nie było wcale łatwiejsze. Trzeba grać jeszcze uważniej, subtelniej, bo wszystko oparte jest na spojrzeniach, gesta - mówią Jacek "Tuńczyk" Fedorowicz i Paweł Czepułtowski.

Bilety: normalny 15,-zł ulgowy 10,-zł do nabycia w Impresariacie Kieleckiego Centrum Kultury.


------------------------------------------------
Scenografia - Andrzej Witkowski
Muzyka - Paweł Czepułkowski (Kormorany)

Występują:

Joanna Kasperek
Aktorka. Ukończyła studia aktorskie w białostockiej PWST (1993). Brała udział w najważniejszych spektaklach Towarzystwa Wierszalin. Trzykrotnie nagrodzona prestiżową nagrodą Fringe First. W sezonie 94/95 otrzymała nominację do głównej nagrody aktorskiej na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu za rolę Młodej w "Klątwie" wg St. Wyspiańskiego. W 1993 roku otrzymała I nagrodę na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. W roku 1997 zdobyła pierwszą nagrodę aktorską za rolę Kłoski w przedstawieniu "Prawiek i inne czasy" wg Olgi Tokarczuk w konkursie na realizację Polskiej Sztuki Współczesnej, a w kolejnej edycji tego konkursu w roku 1999 zdobywa pierwszą nagrodę aktorską za rolę Cyganichy w przedstawieniu "Pasja Zabłudowska - Głup".

Grzegorz Artman
Aktor. Urodzony w 1971 roku. Przez parę sezonów związany z Wierszalinem (nagroda Fringe First w Edynburgu za przedstawienie "Medyk"), następnie z Teatrem Współczesnym we Wrocławiu. Zagrał role w spektaklach Pawła Szkotaka "Sonata Belzebuba" i "Świniopolis"(projekt poznańskiego Teatru Biuro Podróży), w "Historii Jakuba" i "Historii o Narodzeniu Pana Jezusa na Dworcu Centralnym" w reżyserii Piotra Cieplaka, w "Romeo i Julii" Szekspira w reżyserii Rimasa Tuminasa.

Scenariusz i reżyseria:

Piotr Cieplak
Absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej PWST (1984) i Wydziału Reżyserii krakowskiej PWST (1990). Najważniejsze nagrody:
1991 - 17 Opolskie Konfrontacje Teatralne – nagroda dla młodego reżysera za przedstawienie ŻOŁNIERZ KRÓLOWEJ MADAGASKARU w T. Horzycy w Toruniu
1994 - 19 Opolskie Konfrontacje Teatralne – Grand Prix za przedstawienie HISTORYJA O CHWALEBNYM ZMARTWYCHWSTANIU PAŃSKIM T. Współczesny we Wrocławiu
1995 - Nagroda im. Bohdana Korzeniewskiego
1998 - 8 Międzynarodowy Festiwal Teatralny "KONTAKT" nagroda za spektakl HISTORIA O MIŁOSIERSNEJ T. Rozmaitości Warszawa
1999/2000 - KUBUŚ P. "Feliks" nagroda za najlepszy spektakl sezonu w Warszawie
2001 - WESOŁE KUMOSZKI Z WINDSORU "Złoty Yorick" za najlepszy spektakl szekspirowski sezonu
2002 - paszport "Polityki"

Katarzyna Bielińska


Komentarze

Error connecting to mysql