Kielce v.0.8

Internet
Internetowa prezentacja dokumentów stanu wojennego

 drukuj stron�
Internet Polska
Wys�ano dnia 14-12-2004 o godz. 22:40:34 przez pala2 454

Niepublikowane dotąd protokoły z posiedzeń Wojewódzkiego Komitetu Obrony (WKO) w Białymstoku oglądać można na stronie internetowej białostockiego Archiwum Państwowego. To dokumenty pokazujące działania naczelnej władzy w województwie w okresie stanu wojennego. Dokumenty udostępniono w związku z przypadającą 23. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego.


"To wystawa skierowana przede wszystkim do młodzieży szkolnej i studentów, gdyż dziś młodzi ludzie wiele informacji czerpią właśnie z internetu, nie chce im się przychodzić do archiwum i muzeum. Dlatego ułatwiamy im obejrzenie oryginalnych dokumentów w ten sposób" - powiedział dyrektor Archiwum Państwowego w Białymstoku, Marek Kietliński.

Na stronie internetowej Archiwum www.bialystok.ap.gov.pl jest wybór kilkunastu protokołów WKO z okresu od 14 grudnia 1981 roku do 8 grudnia 1982 roku. Pokazują one, czym w tamtym czasie zajmował się Komitet, który na terenie województwa w okresie stanu wojennego miał naczelną władzę. W skład Komitetu wchodził m.in. wojewoda białostocki, I sekretarz KW PZPR i komendant wojewódzki milicji.

Z protokołów wynika, że były to m.in. dyskusje, czy powinna odbyć się Pasterka, komu przyznać talony na benzynę i co zrobić z kolejkami przed sklepami, bo uznawano je za zgromadzenia, a te w stanie wojennym były zakazane.

Członkowie WKO mieli też orientację w poglądach osób działających wówczas publicznie, m.in. rektorów szkół wyższych. Zobaczyć też można protokół z posiedzenia dotyczącego wydarzeń z 31 sierpnia 1982 roku, gdy miała miejsce w Białymstoku największa w stanie wojennym manifestacja. Milicja użyła wówczas siły, zatrzymano ponad pięćdziesiąt osób.

Jak zaznaczył Kietliński, takich protokołów jest w zbiorach archiwum kilkadziesiąt. Wcześniej były przechowywane w tajnej kancelarii Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego; odkryto je dopiero cztery lata temu.

Udostępnienie zawartych tam informacji było możliwe dzięki ustawie o ochronie informacji niejawnych z 1999 roku, która pozwoliła na odtajnienie tych dokumentów i ich publikację.




Komentarze

Error connecting to mysql