Kielce v.0.8

Nauka Technika
IX Kielecki Festiwal Nauki

 drukuj stron�
Nauka Technika Kultura
Wys�ano dnia 15-09-2008 o godz. 11:00:00 przez sergio 2677

Chemia, fizyka, psychologia, biznes, ale przede wszystkim dobra zabawa! W całym regionie organizatorzy Kieleckiego Festiwalu Nauki zaplanowali aż 290 wydarzeń. Gwarantuje to, że nawet ci, co z nauką są na bakier, znajdą coś dla siebie.

Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną najnowsze osiągnięcia nauki. Kieleckie uczelnie otworzą swoje pracownie i laboratoria, a naukowcy zaprezentują swoje wyniki badań. Swój dorobek przedstawią też ludzie kultury.

- Kiedy zaczynałam organizować festiwal, imprez było 160, rok temu 183, a w tym roku mamy 290 wydarzeń i to nie tylko naukowych. Staramy się zainteresować każdego. Przygotowaliśmy doświadczenia chemiczne, fizyczne, ale także zaplanowaliśmy gry strategiczne, pokazy sztuk walki, warsztaty graficzne czy pokaz samochodów biorących udział w rajdzie Paryż - Dakar - wylicza Agnieszka Predygier, dyrektorka festiwalu.

Od dziś w różnych miejscach w Kielcach i regionie, przez kolejne dwa tygodnie, będą się odbywały naukowe pokazy, wystawy i wykłady. Oto niektóre imprezy. W poniedziałek o godz. 20 na placu Artystów odbędzie się pokaz tańca z ogniem wykonany przez Grupę Twórczą Creatura. W tym samym dniu o godz. 12 w Bielinach odbędzie się gra terenowa "Kraina Legend Świętokrzyskich", a następnie plener plastyczny z udziałem artystów i studentów.

Wtorkowy program również jest zapełniony po brzegi. Odbędą się m.in. zabawy dźwiękiem w Radiu Kielce (godz. 10) i odbywające się o tej samej godzinie na placu Artystów warsztaty graficzne. Oprócz tego organizatorzy zaplanowali prezentacje, gry dydaktyczne czy wykłady, np. dotyczące sytuacji młodych osób na rynku pracy, który poprowadzi w Sandomierzu Agnieszka Rzepka (od godz. 8 w II LO).

Również środa jest pełna wrażeń. O godz. 9 sprzed budynku UJK przy ul. Świętokrzyskiej 15 wyruszy wycieczka do Opatowa. Pasjonaci biologii będą mogli uczestniczyć w wykładzie na temat mikromacierzy DNA, który rozpocznie się w Instytucie Biologii o godz. 11, zaś w I LO w Kielcach, również o godz. 11, odbędzie się lekcja festiwalowa dotycząca oporządzenia i uzbrojenia żołnierza 4. Pułku Piechoty Legionów we wrześniu 1939 r.

Czwartkowy program nie ustępuje tym z poprzednich dni. Organizatorzy proponują m.in. warsztaty z pokazem multimedialnym odkrywające słabe i mocne strony w relacjach z innymi osobami, które rozpoczną się w świetlicy środowiskowej przy ul. Szymanowskiego o godz. 13.30. Natomiast w Klubie Miłośników Geologii przy placu Moniuszki 2A chętni będą mogli zobaczyć "Kambryjską eksplozję życia", czyli wystawę skał, minerałów i skamieniałości, połączoną z pokazem multimedialnym (godz. 17.30-19).

Nie sposób wyliczyć wszystkich imprez. Jedno jest pewne, niepotrzebny nikomu umysł Einsteina, by uczestniczyć w festiwalu nauki. Każdego coś zainteresuje. - Ta impreza to alternatywna strona rozwoju młodego człowieka. Chcemy pokazać, że nie muszą emigrować, bo Polska daje im wiele możliwości edukacji i zrobienia kariery - podkreśla Predygier.

Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny. Miejsca na niektóre pokazy są jednak ograniczone, dlatego należy je wcześniej rezerwować. Numery telefonów i program imprezy dostępny jest na stronie internetowej festiwalu: www.festiwal-nauki.kielce.pl


Patrycja Syska Gazeta Wyborcza


Komentarze

Error connecting to mysql