Kielce v.0.8

Kielce
Kielce - legenda miejska

 drukuj stron�
Kielce
Wys�ano dnia 21-11-2010 o godz. 20:53:17 przez rafa 2711

Legenda miejska - cóż to takiego, jakie znacie, nie byÅ‚oby miÅ‚o podzielić siÄ™ nimi z innymi?



Wikipedia nazywa tak pozornie prawdopodobnÄ… informacjÄ™ rozpowszechnianÄ… w mediach, internecie bÄ…dź w krÄ™gach towarzyskich, która wzbudza duże emocje u odbiorców, a zazwyczaj jest ona nieprawdziwa. Zgodnie z prawidÅ‚ami sztuki, miejska legenda powinna elektryzować sÅ‚uchaczy i prowokować ich do komentarzy oraz dalszego jej przekazywania, ponieważ dotyczy ona szerzej znanych osób i zjawisk dosyć powszechnych, jest wiÄ™c czymÅ›, co – teoretycznie - każdemu może siÄ™ przytrafić. W erze globalizacji, internetu i obiegu informacji szybszego niż kiedykolwiek, legenda ewoluuje i rozprzestrzenia siÄ™ bÅ‚yskawicznie, a historie od wieków obecne w danej spoÅ‚ecznoÅ›ci zaledwie zmieniajÄ… rekwizyty na „lepsze modele”, krążąc wÅ›ród ludu. Bo miejskie legendy bardzo czÄ™sto sÄ… przeksztaÅ‚ceniem wczeÅ›niejszych opowieÅ›ci ludowych: PRL-owska legenda o czarnej woÅ‚dze porywajÄ…cej ludzi (dzieci) to przetworzona historyjka o Å»ydach porywajÄ…cych dzieci, by wyssać/wytoczyć z nich krew i użyć do rytualnej „macy” (której opowiadanie okazaÅ‚o siÄ™ niestety bardziej tragiczne w skutkach, niż to o "czarnej woÅ‚dze"), dziÅ› po naszych drogach jeździ BMW i porywa dziewczyny do burdeli. DrugÄ… popularnÄ… w wielu miastach opowieÅ›ciÄ… jest ta o „pedofilach/narkomanach porywajÄ…cych maÅ‚e dzieci w centrach handlowych”, podczas gdy dawniej dzieci porywali obcy, diabÅ‚y, demony. Autor legendy pozostaje zwykle anonimowy, źródÅ‚o informacji jest praktycznie nie do sprawdzenia – czasem tylko miejskie legendy przedostajÄ… siÄ™ do mediów o ogólnopolskim zasiÄ™gu.

Syntetycznie, cechy legendy miejskiej to:
  1.   wysokie prawdopodobieÅ„stwo zaistnienia opisywanego wydarzenia;
  2.   niesamowity i niepokojÄ…cy charakter wydarzenia bÄ™dÄ…cego treÅ›ciÄ… legendy;
  3.   poruszanie spraw trudnych do zlekceważenia: pożywienia, bezpieczeÅ„stwa, osób szeroko znanych w danym spoÅ‚eczeÅ„stwie;
  4.   wskazywanie grupy osób, którym zależy na ukryciu „prawdy” (aczkolwiek to nie obowiÄ…zkowy jej element).

Jakie znam kieleckie legendy miejskie? Po gÅ‚Ä™bszym zastanowieniu siÄ™ nad tematem okazaÅ‚o siÄ™, że kilka pamiÄ™tam… Niektóre krążą po miastach caÅ‚ej Polski, inne sÄ… charakterystyczne tylko dla naszego miasta, a jeszcze inne – to historie prawdziwe: ale tak nieprawdopodobne, że czas powinien zakląć je w legendÄ™… Na blogu zamierzam umieÅ›cić kilka tych pamiÄ™tanych: bardzo plastycznych i dziaÅ‚ajÄ…cych na wyobraźniÄ™, które w literackiej, sfabularyzowanej wersji znajdÄ… siÄ™ w nowo powoÅ‚anym do życia dziale, jako niezależne formy literackie. Pod zakÅ‚adkÄ… umieszczÄ™ też sylwetki pewnych postaci, które w mojej opinii zasÅ‚ugujÄ… na nazwanie ich legendarnymi, choć nie majÄ… nic wspólnego z branżą rozrywkowÄ…, artystycznÄ…, ani tym bardziej politycznÄ…... Ale to potem. Póki co - zwracam siÄ™ z proÅ›bÄ… do wszystkich czytelników: być może znacie jakieÅ› miejskie legendy rodem z Kielc? JeÅ›li tak – Å›lijcie je na adres: unreal.kiniama@gazeta.pl. Może uda nam siÄ™ ocalić je od zapomnienia? ChciaÅ‚abym bardzo, żeby legendy te nie umarÅ‚y, bo przecież niektóre naprawdÄ™ szkoda wyrzucać z pamiÄ™ci… myÅ›lÄ™, że czy tego chcemy czy nie, stanowiÄ… one tÄ™ tkankÄ™ miasta, której nie da siÄ™ zastÄ…pić niczym innym.

Pełna treść artykułu pod adresem: http://prasakielecka.blox.pl




Komentarze

Error connecting to mysql