Kielce v.0.8

Nauka Technika
Kielczanin znalazł największy meteoryt

 drukuj stron�
Nauka Technika
Wys�ano dnia 28-11-2006 o godz. 12:00:00 przez pala2 1472

Krzysztof Socha dokonał sensacyjnego odkrycia - w rezerwacie przyrody w Poznaniu wykopał największy meteoryt, jaki kiedykolwiek odkryto w Europie Środkowej. Kolos waży 178 kilogramów i jest wart ponad 860 tysięcy złotych!

- To jedno z ważniejszych odkryć w dziedzinie geologii w tym roku! - stwierdził profesor Andrzej Muszyński z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Bardzo się cieszymy, że dokonał tego właśnie Krzysztof Socha.

Kielczanin od kilkunastu już lat współpracował z geologami z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ma doskonały sprzęt do wykrywania metali. Badania prowadził w rezerwacie Morasko w Poznaniu, gdzie kilka miesięcy temu dokonał odkrycia największego meteorytu w Europie Środkowej. Obecnie znalezisko przechowywane jest na Uniwersytecie Poznańskim, będą prowadzone badania nad rudym meteorytem.

- Chcemy, żeby meteoryt został w całości, ale kawałek dostanie Krzysztof Socha - obiecał profesor Muszyński. - Znaleziska meteorytów są dla naukowców bardzo cenne, bo umożliwiają poznawanie materii pozaziemskiej, budowy wszechświata, a także budowy wnętrza Ziemi. Ten kamień odkryty przez kielczanina pochodzi sprzed pięciu tysięcy lat. Należy on do rzadkich okazów metalicznych. Podobnymi kolekcjonerzy na całym świecie handlują.

Z odkrycia Sochy cieszą się bardzo jego przyjaciele z Klubu Miłośników Geologii działającym przy kieleckim Geoparku. - Krzysio jest człowiekiem bardzo nietuzinkowym, który ma ogromną pasję, są nią właśnie meteoryt. To dla nas wspaniała wiadomość, że właśnie jemu udało się dokonać tego niezwykłego odkrycia - powiedział nam Jerzy Jędrychowski założyciel Klubu Miłośników Geologii.

Krzysztof Socha wciąż przebywa na terenie rezerwatu w Poznaniu, gdzie prowadzi poszukiwania. Niestety, wczoraj nie udało nam się z nim skontaktować.

Bajońskie ceny
Cena meteorytów księżycowych osiąga na rynku kolekcjonerskim niebotyczną sumę 250 tysięcy dolarów za gram. Marsjańskie są tańsze, bo kosztują powyżej 100 tysięcy dolarów. Tymczasem za uncję złota płaci się zaledwie 623 dolary. Oczywiście można kupić meteoryty dużo taniej, bo te kamienne, czyli najczęściej spotykane można dostać za 5 złotych za gram.


Meteorytowy pasjonat
Jerzy Jędrzychowski, przyjaciel Krzysztofa Sochy: - To człowiek bardzo skryty w sobie i tajemniczy, nie lubi mówić o swoim życiu prywatnym. Pod Kielcami mieszka jego mama, którą stara się odwiedzać. Jego pasją jest poszukiwanie meteorytów, oddaje się temu zajęciu w całości. Jest częstym gościem Klubu Miłośników Geologii w Kielcach, gdzie wygłasza prelekcje na ich temat. Nakręcił nawet film o meteorytach z poznańskiego Morasku


Elżbieta ZEMSTA Echo Dnia


Komentarze

Error connecting to mysql