Kielce v.0.8

Turystyka i Podróże
Kielecka bazylika

 drukuj stron�
Turystyka i Podróże
Wys�ano dnia 24-07-2005 o godz. 10:00:00 przez pala2 341

W 1171 roku biskup krakowski Gedeon, zwany Gedką, ufundował na kieleckim wzgórzu kościół z piaskowca pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Kielce miały już wtedy parafialny kościół św. Wojciecha, wokół którego rozłożyło się miasto lokowane. Gdy Kielecczyzna przeszła na własność biskupów krakowskich, nowa kolegiata dała początek "miastu kościelnemu" - obok kościoła wybudowano wtedy też domy dla prałatów, kanoników i wikariuszy.

Z kształtów starej romańskiej bazyliki po przebudowach niemal nic nie zostało. Na początku XVI wieku dobudowano do prezbiterium zakrystię i kapitularz, a pod koniec tegoż wieku wydłużono nawę i rozszerzono świątynię. Kościół przyjął formę krzyża, którego poprzeczne ramiona stanowiły wieże z małymi bocznymi nawami.

Wieże rozebrano w 1719 r., w czasie kolejnej przebudowy. Potem kolegiatę połączono krytym przejściem z pałacem biskupim i kościołem Św. Trójcy. Mury, które otaczały kościół i korytarz do pałacu, rozebrano w latach 20. XIX wieku. Prace budowlane z tego właśnie okresu nadały świątyni współczesny wygląd.

Dziś, po pracach konserwacyjnych przeprowadzonych przez proboszcza ks. Stanisława Kowalskiego, wnętrze katedry lśni nowym blaskiem. Widoczna stała się zwłaszcza polichromia wnętrz, wykonana w 1898 r. przez malarzy krakowskich.

Obecne wyposażenie katedry powstało w większości w XVIII stuleciu. Z tego czasu pochodzi m.in. późnobarokowy ołtarz główny, z powstałym w 1730 r. w Rzymie obrazem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Z dawnego wyposażenia zachował się m.in. nagrobek Elżbiety Zebrzydowskiej, zmarłej w 1553 r. matki biskupa krakowskiego Andrzeja, wykonany w warsztacie włoskiego twórcy Jana Marii Padovano.

Z ok. 1600 r. pochodzi obraz Matki Boskiej Łaskawej Kieleckiej, ofiarowany kolegiacie w 1626 r., kiedy powstało Bractwo Różańcowe. Obraz od początku otaczano wyjątkową opieką i kultem. Już w 1636 r. ozdobiły go m.in. srebrne i złocone korony, zawieszano przy nim wiele cennych przedmiotów, w dowód czci i wdzięczności za okazane łaski. 3 czerwca 1991 r. obraz ukoronował papież Jan Paweł II w czasie mszy na lotnisku w Masłowie.

Wśród interesujących dzieł sztuki warto też zwrócić uwagę na wykonany ok. 1500 r. w warsztacie małopolskim tryptyk, ofiarowany katedrze przez rodzinę Antoniego Tańskiego i umieszczony w katedrze w 1953 r. W części środkowej tryptyku znajduje się scena Koronacji Matki Boskiej, na skrzydłach zaś pokazano patronów Polski: św. Wojciecha oraz św. Stanisława ze Szczepanowa.

Na ścianie katedry znajduje się marmurowa tablica - unikalny zabytek okresu Oświecenia. Ufundował ją w 1782 r. ksiądz prymas Michał Poniatowski, przewodniczący Komisji Edukacji Narodowej - po to, by tablica spełniała rolę elementarza i wzorca miar długości dla ludności. Podaje m.in. polskie jednostki długości, ciężaru i powierzchni, przedstawiając podstawowy wzorzec miary długości - łokieć koronny, wzorzec stopy paryskiej i angielskiej, oraz litery alfabetu.

Pierwotnie wokół kolegiaty istniał cmentarz parafialny (z końca XII w.), zamknięty w 1795 r. W północno-zachodnim narożniku dawnego cmentarza zbudowano w latach 1753-1760 z fundacji kanonika Józefa Rogalli niewielką kaplicę, zwaną Ogrójcem.

W 1970 r., na osiemsetlecie swego istnienia, kościół otrzymał tytuł bazyliki mniejszej, o czym przypomina tablica wmurowana w ścianę obok głównego wejścia do kościoła, od strony pałacu biskupów krakowskich.


MAREK MACIĄGOWSKI Słowo Ludu


Komentarze

Error connecting to mysql