Kielce v.0.8

Cywilizacja
Kielecka odsłona WATCH DOCS

 drukuj stron�
Cywilizacja
Wys�ano dnia 21-05-2014 o godz. 14:35:40 przez bozena 6574

WATCH DOCS. Prawa CzÅ‚owieka w Filmie jest jednym z najstarszych i najwiÄ™kszych festiwali filmów o prawach czÅ‚owieka na Å›wiecie, co roku gromadzÄ…cym okoÅ‚o 70 000 widzów w caÅ‚ej Polsce.



Festiwal filmów o prawach czÅ‚owieka to pomysÅ‚, który w ostatniej dekadzie odniósÅ‚ sukces na prawie wszystkich kontynentach. Co roku festiwale organizowane w coraz to nowszych miejscach, ostatnio również w krajach, gdzie prawa czÅ‚owieka sÄ… naruszane systemowo.

Szczególne miejsce w globalnym ruchu festiwali filmów o prawach czÅ‚owieka zajmuje Europa Åšrodkowa. Festiwale organizowane w tej części Å›wiata wyróżnia mocne osadzenie w tradycji antytotalitarnej, która 20 lat temu odniosÅ‚a spektakularne zwyciÄ™stwo. Nie możemy zapomnieć, iż walka o wolność z której mamy przywilej korzystać - dla wielu narodów jeszcze siÄ™ nie zakoÅ„czyÅ‚a.

Filmy nie obalajÄ… nieludzkich reżimów i rzadko bezpoÅ›rednio wpÅ‚ywajÄ… na bieg wypadków w życiu spoÅ‚eczeÅ„stw. SÄ… jednak jednym z najpotężniejszych czynników ksztaÅ‚tujÄ…cych nasze poglÄ…dy i wrażliwość.W filmach prawa czÅ‚owieka przestajÄ… być tylko abstrakcyjnÄ… ideÄ…. Bo korzystanie z tych praw, albo konfrontacja z ich poważnymi naruszaniami to rzeczywistość sportretowanych w dokumentach bohaterów i bohaterek.

Filmy dokumentalne majÄ… walor Å›wiadectwa i unikalnÄ… siÅ‚Ä™ oddziaÅ‚ywania wynikajÄ…cÄ… ze spoÅ‚ecznego odbioru sztuki dokumentu jako wiernej rejestracji rzeczywistoÅ›ci. Korzystamy z tej siÅ‚y, bo chcielibyÅ›my, żeby nasi widzowie spojrzeli na otaczajÄ…cÄ… rzeczywistość – bliższÄ… i dalszÄ… – poprzez pryzmat praw czÅ‚owieka. Å»eby zobaczyli i odczuli w nich coÅ› ważnego i wspólnego. Chodzi nam o Å›wiadomość, wiedzÄ™ i wrażliwość, a w konsekwencji – postawy.

We wspóÅ‚czesnym Å›wiecie, gdzie rzÄ…dzi informacja i sposób, w jaki buduje siÄ™ jej kontekst, mamy prawo wiedzieć. Mamy też prawo budować takie konteksty, jakie uważamy za istotne. Dla sztuki filmu dokumentalnego nie ma chyba bardziej naturalnego kontekstu niż debata, spotkanie i spoÅ‚eczne dziaÅ‚anie, spod znaku organizacji spoÅ‚eczeÅ„stwa obywatelskiego. Å»eby siÄ™ o tym przekonać, wystarczy poczytać manifesty programowe klasyków gatunku czy wypowiedzi jego wspóÅ‚czesnych wybitnych przedstawicieli. WATCH DOCS zapewnia ten kontekst Å‚Ä…czÄ…c najlepsze, najbardziej niepokojÄ…ce dokumenty z dyskusjÄ…, w której biorÄ… udziaÅ‚ filmowcy i ich bohaterowie, dziaÅ‚acze i dziaÅ‚aczki NGOs, eksperci i ekspertki, publicyÅ›ci, politycy, aktywiÅ›ci.

Mamy swoje opinie, ale nie znamy odpowiedzi na wszystkie zwiÄ…zane z prawami czÅ‚owieka pytania i nie ukrywamy kontrowersji wokóÅ‚ wielu problemów. Przeciwnie, eksponujemy je, bo chcemy, by WATCH DOCS byÅ‚ miejscem prawdziwej debaty. Używamy wiÄ™c filmu jako Å›rodka, ale nie uprawiamy propagandy. A samo propagandowe nadużycie perswazji uczyniliÅ›my jednym z naszych staÅ‚ych tematów. Nad publicystyczny reportaż przedÅ‚ożyliÅ›my też sztukÄ™ filmowÄ…, oferujÄ…cÄ… bardziej przenikliwe spojrzenie, gÅ‚Ä™bsze emocje i mniej uproszczeÅ„. To na WATCH DOCS miaÅ‚y miejsce polskie premiery dzieÅ‚ mistrzów dokumentu: Errola Morrisa, Raymonda Depardona, Kim Longinotto, Barbeta Schroedera, Wiktora Daszuka, Thomasa Heisego, Aviego Mograbiego, Rithy Panha czy Nicka Broomfielda.

W Kielcach WATCH DOCS gości już po raz dziesiąty! Mamy nadzieję, że festiwal będzie cieszył się taką popularnością jak w innych miastach Polski - Krakowie, Wrocławiu czy Gdańsku.
Zapraszamy do Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach w dniach 22 - 28 maja. Wstęp wolny.


Komentarze

Error connecting to mysql