Kielce v.0.8

Świętokrzyskie
Kolejne pieniądze na świętokrzyskie projekty

 drukuj stron�
Świętokrzyskie
Wys�ano dnia 12-04-2007 o godz. 09:00:00 przez pala2 454

Kolegiata w Opatowie, XV-wieczny kościół św Ducha w Sandomierzu i kościół w Koprzywnicy dostaną w sumie prawie 600 tysięcy złotych na prace konserwatorskie. Ministerstwo Kultury zatwierdziło kolejne aplikacje do programu operacyjnego "Dziedzictwo kulturowe".



To efekt zatwierdzenia kolejnych aplikacji do programu operacyjnego "Dziedzictwo kulturowe". Sandomierz dostanie 328 tys. złotych m.in. na osuszenie i odwodnienie zabytkowego kościoła. Opatów może liczyć na 109 tys., które zostaną przeznaczone na utrzymanie nagrobków, a Koprzywnica za 136 tys. złotych dokona konserwacji głównego ołtarza. Ponad 280 tys. złotych wpłynie też do kasy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. Tu z przychylnością ministerialnych urzędników spotkały się dwa projekty: konserwacja starodruków i mikrofilmowanie zabytkowego księgozbioru regionalnego oraz wyposażenie pracowni digitalizacji zbiorów. Ten ostatni jest kolejnym krokiem do stworzenia cyfrowej biblioteki. - Za te pieniądze powstanie stanowisko fotografii cyfrowej, kupimy specjalistyczny skaner, komputery i oprogramowanie. Dzięki temu nasi czytelnicy uzyskają dostęp do delikatnych starodruków. A w przyszłości będą je mogli oglądać przez internet - zapowiada Bożena Piasecka z WBP.

Równocześnie jednak ministerstwo odrzuciło trzy ważne dla regionu inwestycje. Z odmową urzędników spotkał się m.in. projekt odnowy dwóch pomieszczeń w północnej przybudówce kolegiaty w Opatowie. - To dla nas ważny projekt. XVIII-wieczne polichromie niszczeją w oczach. Jeżeli natychmiast nie zaczniemy prac konserwatorskich, może dojść do nieodwracalnych strat. Poza tym w jednym z pomieszczeń chcielibyśmy utworzyć muzeum z najcenniejszymi zabytkami parafii - podkreśla ks. Michał Spociński, proboszcz kolegiaty. Dlatego raz jeszcze zamierza złożyć wniosek o ministerialne pieniądze.

Urzędnicy odrzucili też dwa projekty Muzeum Narodowego w Kielcach: obejmujący remont elewacji XVIII-wiecznej kamienicy "Pod Trzema Herbami" oraz odtworzenie okien i okiennic w Pałacu Biskupów Krakowskich. - Teraz możemy zapomnieć o tych inwestycjach. W budżecie muzeum nie ma na nie pieniędzy - podkreśla Małgorzata Rupniewska, kierownik działu konserwatorsko-budowlanego.

Z pozostałych pieniędzy skorzysta m.in. Muzeum Wsi Kieleckiej, które dostało 25 tys. złotych na przygotowanie bazy merytorycznej do organizacji wesel ludowych na terenie skansenu i drugie tyle na konserwację rzeźb, unowocześnienie i rozbudowę wystawy "Ocalić od zapomnienia. Jan Bernasiewicz twórca ogrodu rzeźb" oraz wydanie publikacji poświęconej twórczości Bernasiewicza.

Na decyzje wciąż czekają najważniejsze ministerialne programy: "Infrastruktura kultury", "Edukacja kulturalna", "Promocja twórczości" i "Patriotyzm jutra". - Patrząc na to, co już zostało rozstrzygnięte, muszę przyznać, że trochę się zawiodłem. Mam nadzieję, że część naszych projektów dostanie pieniądze z pozostałych programów - ocenia Jacek Kowalczyk, dyrektor departamentu promocji, edukacji, kultury, sportu i turystyki urzędu marszałkowskiego.


Monika Rosmanowska Gazeta Wyborcza


Komentarze

Error connecting to mysql