Kielce v.0.8

Turystyka i Podróże
Krynki

 drukuj stron�
Turystyka i Podróże
Wys�ano dnia 29-05-2005 o godz. 11:00:00 przez pala2 318

Położoną w zakolu między zalewem w Brodach a rzeką Kamienną wieś, od południa otacza rozległy las. Kryje się w nim rezerwat Skały w Krynkach z potężnymi blokami piaskowców o oryginalnych kształtach.

Rezerwat położony jest kilkaset metrów od zalewu, za połączonym z nim niewielkim stawem, w pobliżu ośrodka wypoczynkowego Skałka. Na obszarze 25 ha ochroną objęto dużą grupą naturalnych odsłonięć piaskowców dolnotriasowych w lesie sosnowym i mieszanym. Osady te powstawały na dnie rzeki i przybrały fantastyczne kształty - okapów, kazalnic czy wielkiego grzyba z kapeluszem o średnicy prawie 5 m. Szczególne wrażenie robi głęboki wąwóz z pionowymi ścianami skalnymi, które ciągną się na długości około 150 metrów a mierzą do 10 m wysokości. Dnem wąwozu po roztopach czy większych opadach płynie strumyk.

W północnej części Krynek, w nieczynnym kamieniołomie na zboczu Doliny Kamiennej znajduje się inny pomnik przyrody nieożywionej - skały piaskowca z utrwalonymi na powierzchni zmarszczkami od fal i śladami organizmów żyjących na dnie znajdującego się tu niegdyś mezozoicznego morza.

Ale Krynki to nie tylko skalne atrakcje. Warto też zwiedzić barokowy kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Wzniósł go w latach 1724-27 dzierżawca kuźnic brodzkich Mikołaj Zacharski, pogrążony w żałobie po śmierci żony i zmarłej kilka dni po niej - córki.

W północnej części świątyni znajduje się zbudowana wcześniej kaplica z cudownym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, prawdopodobnie z XVI w. Powstała w miejscu, gdzie na jednym z drzew miała objawić się Maryja. W XVII w. wydarzył się w kaplicy cud - położony przed obrazem chłopiec, który utonął w pobliskim stawie, w dwie godziny później ożył.

Ciekawym przykładem barokowego zabytku z drewna jest prowadząca na plac kościelny modrzewiowa brama kryta gontem, z dwoma czworobocznymi dzwonnicami. Zbudowana została w 1779 r., ale jeden z dzwonów jest o prawie dwa wieki starszy. Z drugiej połowy XVI w. - jak głoszą podania - może pochodzić też stojąca przed bramą figura św. Stanisława Biskupa.

Z drugiej strony kościoła znajduje się natomiast współczesny pomnik błogosławionego abp Antoniego Juliana Nowowiejskiego. Urodzony w 1858 r. w Lubieni i ochrzczony w Krynkach duchowny zamordowany został przez hitlerowców w obozie w Działdowie. W 1999 roku papież Jan Paweł II wyniósł go na ołtarze.


Jak tam trafić

Aby dojechać do Krynek, należy skręcić z drogi Starachowice - Ostrowiec w lewo tuż za zalewem w Brodach. Rezerwat "Skałki w Krynkach" znajduje się kilkaset metrów na prawo od prowadzącej do wsi drogi wzdłuż zalewu. Do rezerwatu i kościoła dotrzeć też można czerwonym szlakiem turystycznym Kałków - Skarżysko-Kamienna. Przez wieś przebiega także niebieski szlak rowerowy "Śladami Zabytków Techniki Doliny Kamiennej" ze Skarżyska do Ostrowca.


Janusz Kędracki Gazeta Wyborcza


Komentarze

Error connecting to mysql