Kielce v.0.8

Turystyka i Podróże
Krzyżowa Góra

 drukuj stron�
Turystyka i Podróże
Wys�ano dnia 25-11-2007 o godz. 12:34:33 przez sergio 1192

Z napisu wyrytego na podstawie dowiadujemy się, że "od niepamiętnych czasów" stał na tej górze krzyż, a zbudowany został na pamiątkę historycznych wydarzeń, których świadkiem był Małogoszcz.

Był dwukrotnie zburzony, pierwszy raz w 1897 roku, a drugi raz podczas pierwszej wojny światowej w 1914 roku. Odbudowali go małogoszczanie w 1938 roku "w miejscu wiekopomnej łaskami słynącej męki Jezusa Chrystusa".

Jedna z legend głosi, że na tej górze znajdował się klasztor, w którym modliła się księżna Salomea, siostra księcia Bolesława Wstydliwego, która w 1245 roku wstąpiła do zakonu klarysek. Na jej prośbę brat ufundował klasztor w Zawichoście, a potem w podkrakowskim Grodzisku. Beatyfikowana została w XVII wieku.

A wracając do legendarnego klasztoru na Krzyżowej Górze, to miał zostać zniszczony wraz z małogoskim grodem przez Tatarów w 1259 roku. Jeszcze do XIX wieku na wzgórzu stała kaplica św. Rozalii. Wspomina o niej ksiądz Jan Wiśniewski w "Historycznym opisie kościołów, miast, zabytków i pamiętek w Jędrzejowskiem" (1930). Przytacza też legendę o tym, że z kaplicy przeniesiona została do małogoskiego kościoła rzeźba Chrystusa na krzyżu. Ponoć najpierw została postawiona przy ścianie w sieni plebanii. Gdy podczas sprzątania służąca zamiotła śmieci pod rzeźbę, ta przeniosła się pod drugą ścianę, gdzie było już czysto. Obecnie uznawany za cudowny krucyfiks znajduje się na tle wytłoczonej w blasze panoramy Jerozolimy w ołtarzu głównym kościoła.

24 lutego 1863 roku Krzyżowa Góra, podobnie jak cały Małogoszcz, była miejscem zaciętych walk powstańców z wojskami rosyjskimi. W bitwie tej, jednej z największych i najbardziej krwawych w powstaniu styczniowym, oddziały dowodzone przez gen. Mariana Langiewicza nie miały szans na pokonanie lepiej uzbrojonego i przeważającego liczebnie wroga. Powstańcom udało się jednak wyrwać z okrążenia i uniknąć całkowitej klęski.

Około dwóch kilometrów na wschód od Krzyżowej Góry płynie Łośna, nazywana też Łososiną, a dzięki Stefanowi Żeromskiemu i jego "klechdzie domowej" o powstaniu styczniowym także Wierną Rzeką. Na południowy zachód od wzgórza położony jest Małogoszcz. Spod wspomnianego na początku krzyża rozciąga się przepiękny widok na miasto. Widoczne na wzgórzu zagłębienia to pamiątka po stanowiskach artylerii austriackiej z pierwszej wojny światowej. Z kolei strome ściany skalne u podnóża południowo-zachodniego zbocza Krzyżowej Góry to pozostałość po dawnych kamieniołomach. Niegdyś był tam też piec wapienniczy, ale przestał istnieć.

"Kamień z tej góry nie nadawał się do wypalania wapna i dlatego całe przedsięwzięcie upadło. Mówiono, że góra jest święta i dlatego nie pozwala się rozebrać" - pisze zajmująca się historią Małogoszcza i okolic Krystyna Lagierska na swojej bardzo ciekawej stronie internetowej (www.krystyna_lagierska.republika.pl).

----------------------
Krzyżowa Góra położona jest na północny wschód od centrum Małogoszcza, między drogą 728 na Końskie (ul. Warszawska) a obwodnicą łączącą ją z drogą na Kielce. Najłatwiej na szczyt dotrzeć jedną ze ścieżek od strony ul. Warszawskiej.




Komentarze

Error connecting to mysql