Kielce v.0.8

Kultura
Kultura Fest Przewodnik

 drukuj stron�
Kultura Polska Kino Literatura Muzyka
Wys�ano dnia 14-06-2008 o godz. 11:00:00 przez sergio 2088

Tak na zdrowy rozum letnich festiwali powinniśmy wystrzegać się jak zarazy, bo trudno bowiem o większe wyzwanie dla naszych portfeli i rozleniwionych pracą biurową organizmów. A jednak jest w nich coś, czego nie zastąpi żadna inna forma wakacyjnego wypoczynku.

Chodzi o powrót do szczenięcych lat, kiedy za ulubionym artystą poszlibyśmy na kraj świata, przez kurz i błoto. Chodzi o poczucie plemiennej wspólnoty, kiedy znajdujemy się w tłumie zupełnie obcych ludzi, a jednak jakoś dziwnie nam bliskich, bo podrygujących w rytm muzyki, która i nam się podoba, równie mocno kochających kino, dzielących te same teatralne fascynacje. I tak, również o to, że w jednym miejscu, w krótkim czasie i zwykle za dość przyzwoite pieniądze można posłuchać mnóstwo naprawdę fajnej muzyki, naoglądać się filmów i spektakli, pokręcić w towarzystwie ulubionych artystów. Specjalnie dla was dokonaliśmy wyboru najważniejszych i najbardziej interesujących wakacyjnych imprez. Z naszym przewodnikiem lato - z komarami czy bez - na pewno nie będzie leniwe i nudne. Oto nasze propozycje.

MUZYKA

Nowa Muzyka 27-29 czerwca, Cieszyn

Do niedawna do Cieszyna z wypiekami na twarzy podążali kinomani (to tu rozkręcały się Nowe Horyzonty). Dziś ich miejsce zajęli wszelkiej maści fani elektronicznych eksperymentów. Jednakże tegoroczną ofertę Nowej Muzyki powinni docenić również sympatycy klasycznego soul i rockowej awangardy. Dla tych pierwszych zaśpiewa fantastyczny brytyjski wokalista Jamie Lidell, w Polsce po raz pierwszy z regularnym zespołem. Drugich zelektryzują zjawiskowi Amerykanie z Battles. A ci na żywo są podobno jeszcze lepsi niż na "Mirrored", jednej z najlepszych płyt ubiegłego roku.
www.festiwal.nowamuzyka.pl

Warsaw Summer Jazz Days, 26 czerwca-23 lipca, Warszawa, Zabrze
Choć trudno nazwać tę imprezę typowym letnim festiwalem - bo nie sposób wytaplać się w błocie, a na pole namiotowe pod Pałacem Kultury też trudno liczyć - warto jednak znaleźć dla niej miejsce w napiętym wakacyjnym terminarzu. Skład tradycyjnie mocny. Od Pat Metheny Trio, przez Return To Forever (na pokładzie Chick Corea i Al Di Meola) i kwartet Branforda Marsalisa, aż po Bobby'ego McFerrina, który zapowiedział duety między innymi z Anną Marią Jopek i Leszkiem Możdżerem.
www.adamiakjazz.pl

Open'er Festival 4-6 lipca, Gdynia
Marzyliśmy o Radiohead, Amy Winehouse i Gnarls Barkley. Będą między innymi: Massive Attack, Editors, Goldfrapp, Jay-Z, Erykah Badu, Roisin Murphy i The Chemical Brothers. Wciąż imponująco, ale rozczarowanych programem Open'era 2008 łatwo zrozumieć - większość gwiazd tegorocznej edycji festiwalu koncertowała już w Polsce, niektórzy całkiem niedawno. Kierując się bezpiecznym kluczem nazwisk sprawdzonych i lubianych, organizatorzy wystawiają imprezę na niemałą próbę. Czy kapryśna publiczność skusi się na tych, których już widziała na żywo? Czy występujący u nas po raz pierwszy Interpol, The Raconteurs i M.I.A. wystarczą, by podnieść ciśnienie nie tylko u najbardziej oddanych fanów? A może skuszą ich imprezy towarzyszące - teatr, kino albo przegląd młodych talentów? Bez względu na wszelkie wątpliwości Open'er pozostaje najbardziej spektakularną inicjatywą na festiwalowej mapie kraju. Takich nazwisk i takiej oprawy pozazdrościć może Gdyni niejedna uznana impreza za naszą zachodnią granicą.
www.opener.pl

Eko Union of Rock Festival 10-12 lipca, Węgorzewo
15. edycję największego mazurskiego festiwalu podzielono na trzy geopolityczne odsłony: polski piątek, wyszehradzką sobotę oraz białoruską niedzielę. Kiedy dużą sceną potrząsać będą tuzy rodzimej sceny rockowej (Waglewscy, Nosowska, Dezerter, Riverside), kapele konkursowe oraz nieliczni goście z Zachodu (wśród nich Ray Wilson), małą scenę opanują goście z Czech, Węgier, ze Słowacji oraz liczna reprezentacja z Białorusi. Wydarzeniem będzie urodzinowy występ Agressivy 69, równolatki festiwalu. Młodych muzyków organizatorzy kuszą warsztatami instrumentalno-wokalnymi, a resztę publiczności wspólnym sadzeniem drzew oraz malowaniem leśnego graffiti ekologiczną farbą.
www.rock.wegorzewo.pl

Jarocin, 18-20 lipca
Reaktywowany kilka lat temu Jarocin coraz bardziej oddala się od wspominkowego charakteru "PRL Festiwal" z 2005 roku, walcząc o zainteresowanie publiczności, której pamięć nie sięga poprzednich wcieleń legendarnej imprezy. Na scenie obok weteranów polskiej sceny rockowej (Kult, Tilt, Nosowska, Waglewscy, Strachy Na Lachy) zarezerwowano więc sporo miejsca dla młodych obiecujących (Lao Che, Muchy, CKOD) zagranicznych sprawdzonych (tu Asian Dub Foundation, Peter Murphy, Brett Anderson). Natomiast o zwycięstwo w Konkursie Młodych Kapel walczy w tym roku niemal 300 zespołów.
www.jarocinfestiwal.pl

Castle Party 25-27 lipca, Bolków
Największe gotyckie święto w tej części Europy to nie tylko okazja do spotkania z regionalną czołówką mrocznego grania, ale także szansa na nadrobienie zaległości w zakresie mody panującej obecnie na wybiegach Transylwanii. W połączeniu ze scenografią średniowiecznego zamku Castle Party gwarantuje przeżycia tak specyficzne, jak niezapomniane. W tym roku w wykazie ciemnych gwiazd imprezy znaleźć można między innymi Deine Lakaien, Die Krupps, Closterkeller, XIII.Stoleti, 1984 i Made in Poland.
www.castleparty.com

Przystanek Woodstock, 1-2 sierpnia, Kostrzyn nad Odrą
Mimo corocznych pogłosek o planach zamknięcia Przystanku Woodstock na początku sierpnia po raz 14. będzie można wykrzyczeć: "Miłość! Przyjaźń! Muzyka!", a następnie rzucić się w błoto - o ile pogoda wystarczająco (nie)dopisze. Program festiwalu zapowiada, że będzie głośniej i jeszcze bardziej międzynarodowo, niż dotychczas bywało. Zobaczymy niemieckich weteranów metalu Kreator oraz formacje z Chorwacji, Włoch, Meksyku, a nawet Indii. Kto z Polaków? Vader, Lipali, Świetliki, Lao Che, Daab, Waglewscy - dla każdego coś miłego. Rozwija się także eklektyczna artystycznie i ekumeniczna światopoglądowo Akademia Sztuk Przepięknych kierowana przez Zbyszka Hołdysa. A wszystko za darmo dzięki odsetkom bankowym od funduszy zebranych na początku roku podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
www.wosp.org.pl/przystanek

Audioriver, 1-2 sierpnia, Płock
Malownicza lokalizacja, z roku na rok coraz lepszy program. Musiały to zauważyć zachodnie media, które płocki Audioriver już w ubiegłym sezonie wymieniały jednym tchem z najbardziej renomowanymi festiwalami dla sympatyków klubowej elektroniki, szczególnie tej spod znaku techno i drum and bass. Tegoroczna, trzecia edycja imprezy również nie powinna umknąć ich uwadze, bo tym razem na nadwiślańskiej plaży zagrają firmy tak uznane jak Roni Size Reprazent, Unkle, 20:20 Soundsystem, Josh Wink, Martin Buttrich oraz Loco Dice.
www.audioriver.pl

Skandynawska Przestrzeń Kultury, 7-10 sierpnia, Ełk
Wikingowie na Mazurach? My też nigdy byśmy na to nie wpadli… Ale ktoś w Ełku owszem, wymyślił i zrealizował pierwszą edycję festiwalu poświęconego kulturze naszych sąsiadów zza Bałtyku. Będą wystawy, happeningi i koncerty. Wykonawców zapowiedziało się niemało, w dodatku reprezentujących najrozmaitsze odmiany skandynawskiej muzyki. Od folku przez szeroko rozumianą muzykę alternatywną i rockową (Madrugada, Clawfinger, Radio Dept czy Ólöf Arnalds, wokalistka znana polskiej publiczności z Múm), aż po metal. Najbardziej spektakularnym, a już na pewno najgłośniejszym wydarzeniem festiwalu będzie bowiem koncert potworów z Lordi, tych samych, które przed dwoma laty wygrały festiwal Eurowizji.

Off Festival 8-10 sierpnia, Mysłowice
Mysłowicki festiwal Artura Rojka z każdą kolejną odsłoną rośnie w siłę, nie tracąc jednak niszowego charakteru. Klimat Off Festivalu zachwala O.S.T.R., a Tymon Tymański nazywa imprezę "prawdziwym świętem alternatywy". Gośćmi tegorocznej edycji (w programie blisko 50 występów) będą artyści z pierwszych stron indierockowych portali muzycznych (Of Montreal, Iron & Wine, Clinic, British Sea Power), ale wzorem poprzednich lat nie zabraknie alternatywy dla alternatywy, choćby w postaci akordeonowych wirtuozów z Motion Trio czy reggae'owej legendy Izrael '83. Równie szczytne, jak muzyczne są pozaartystyczne założenia imprezy: Off Festival promuje ideę wolontariatu - część zysku z biletów trafia na cele charytatywne.
www.off-festival.pl

Creamfields 16 sierpnia, Wrocław
To już czwarte wejście na nasz rynek słynnej brytyjskiej marki. Najmocniejsze, bo program polskiej edycji Creamfields 2008 czyta się jak przewodnik po panteonie klubowej sceny. Carl Craig i Juan Atkins dla maniaków techno. Sasha, John Digweed i Hernan Cattaneo dla wyznawców progressive house. Wreszcie Pendulum, High Contrast i Goldie dla fanów połamanych drumandbassowych rytmów. W sumie niemal 40 DJ-ów i live actów na pięciu festiwalowych scenach. A wszystko to w jedną noc!
www.creamfields.pl

Coke Festival 22-23 sierpnia, Kraków
Organizatorzy poszli pod prąd typowych skojarzeń z krakowska kulturą. Celując w nastoletnią publiczność, koncentrują się na gwiazdach światowego popu i hip-hopu. W ubiegłych latach do grodu Kraka ściągnęli Lily Allen, Commona i Faithless. Podczas trzeciej edycji festiwalu wystąpi 30 wykonawców i DJ-ów, a jej twarzą będzie przeżywający apogeum kariery Timbaland. Niestety, nie przywiezie ze sobą Madonny…

FILM

13. Festiwal Gwiazd w Gdańsku, 3-6 lipca (Gdańsk i Sopot)

Odkąd festiwal przeniósł się z Międzyzdrojów do Gdańska, mniej na nim plażowania z gwiazdami, a więcej "wydarzeń artystycznych na wysokim poziomie" - przekonuje Anna Godzisz, rzeczniczka festiwalu. Jakie to będą wydarzenia? W programie znalazły się między innymi przeglądy twórczości klasyka kina rosyjskiego Karena Szachnazarowa (jego "Zaginione imperium" będzie miało w Gdańsku polską premierę) i Romana Polańskiego oraz polskich filmów animowanych.
Gdy już nasycicie oczy widokiem sław odciskających dłonie na Promenadzie Gwiazd (wśród nich: Robert Więckiewicz, Anna Maria Jopek, Jan A.P. Kaczmarek), możecie wziąć udział w odsłonięciu rzeźby "Dwaj ludzie z szafą" wykonanej na cześć słynnego filmu Polańskiego przez Pawła Althamera i Jacka Adamasa. Amerykański performer Peter Coffin zademonstruje wam swoją instalację, a Daniel Olbrychski poczyta rosyjską poezję. Na teatromanów czekają spektakle.
www.mmcommunications.pl

Era Nowe Horyzonty 17-27 lipca, Wrocław
Ponad 123 tysiące osób. Taki tłum zamienił przed rokiem upały na słonecznym plenerze w ciemności wrocławskich sal kinowych. Podczas tegorocznej, ósmej edycji na najcierpliwszych smakoszy kina czeka retrospektywa greckiego wizjonera Theo Angelopoulosa (ujęcia w jego filmach trwają niekiedy dobrych kilka minut), zaś najbardziej łakomych wrażeń odsyłamy do horrorów Daria Argenta, twórcy odmiany horrorów klasy B, zwanych "giallo". Poleje się krew, z ciał wykluje robactwo, a dusze zostaną opętane przez szatana. Gwarantowane wszystko to, co miłośnicy "Nocnego szaleństwa" (w ramach którego pokazywane zostaną filmy włoskiego klasyka) lubią najbardziej.
W "Panoramie kina współczesnego" nie zabraknie jak zawsze nowych dzieł starych mistrzów (między innymi Erica Rohmera i Majida Majidi), a w konkursie międzynarodowym - obrazów, które na światowych festiwalach już zdążyły narobić sporo zamieszania. Wśród konkursowej szesnastki znalazły się rewelacja Berlinale "Jezus Chrystus Zbawiciel" Petera Geyera, czyli zapis kontrowersyjnego występu uzurpującego sobie boskość aktora Klausa Kinskiego, i objawienie z Rotterdamu "Jedzcie, to jest bowiem ciało moje" w reżyserii Haitańczyka Michelange'a Quaya.
Gościem specjalnym festiwalu będzie w tym roku kino nowozelandzkie. Przegląd ten będzie, jak zapewnia Roman Gutek, absolutnie unikatowy. - Tak szerokiej retrospektywy nowozelandzkie kino nie miało jeszcze na żadnym festiwalu. Tamtejsza kinematografia liczy około 250 tytułów, z których my pokażemy niemal 30 filmów długich i ponad 40 krótkich. Na wyświetlenie dwóch dokumentów o Maorysach musieliśmy nawet zdobyć specjalne zgody wodzów plemion, o których w nich mowa. Kosztowało nas to sporo wysiłku - opowiada "Przekrojowi" Gutek.
Znalezienie się w letniej filmowej stolicy Polski, a więc na prostokącie między wrocławskimi kinami: Helios, Warszawa a Teatrem Lalek i Teatrem Muzycznym "Capitol", będzie was kosztować 250 złotych (cena karnetu) plus drugie tyle na noc-leg (średnia cena za noc w hostelu to 25 złotych). Kinofilom zalecamy też odłożenie pieniędzy na zakupy płyt DVD i książek. Odejście ze świetnie zaopatrzonego sklepiku w Mediatece (centrum festiwalowe) z pustymi rękoma może popsuć nastrój nawet po najbardziej udanym seansie.
www.enh.pl

2.Festiwal Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi", Kazimierz Dolny i Janowiec nad Wisłą, 2-9 sierpnia
Nowy festiwal odbywający się w Kazimierzu Dolnym oraz leżącym po drugiej stronie Wisły Janowcu stawia na różnorodność. Będziemy mogli obejrzeć projekcje filmów, wystawy plastyczne, fotograficzne, posłuchać muzyki, a nawet wróżb lokalnej Cyganki. Filmy są pogrupowane w cykle, wśród nich: "I Bóg stworzył aktora" (poświęcony twórczości Janusza Gajosa) i "Muzyka moja miłość" - tu zobaczycie najnowsze dzieło Carlosa Saury "Fados". Będzie też retrospektywa Gusa Van Santa. Przed projekcjami będą wyświetlane krótkometrażówki.
Organizatorzy Dwóch Brzegów stawiają też na aktywne spotkania ze sztuką, możecie więc trafić na warsztaty fotograficzne, plastyczne oraz cykl spotkań "Lekcja kina - spowiedź twórcy filmowego", podczas których zaproszeni twórcy (Sławomir Idziak, Wojciech Marczewski i Sławomir Grunberg) zwierzą się ze swojej kinowej pasji. Podczas festiwalu odbędzie się też Dzień Kultury Żydowskiej - pokaz filmu w języku jidysz, koncert z muzyką na żywo oraz prezentacja twórców żydowskich.
www.dwabrzegi.pl

9. Letnia Akademia Filmowa Zwierzyniec, 8-17 sierpnia
Jak zwykle idzie pod prąd, z dala od głównego nurtu i jak zwykle zapewnia oryginalny program, jakiego nie uświadczycie na innym festiwalu. Eksplorująca małe kultury, zafascynowana kinem Europy Wschodniej Akademia w Zwierzyńcu zaprasza w tym roku między innymi na poświęcony słynnej Papuszy poetycko-filmowy cykl "Cygańskie wersety". Zakochani w czeskich produkcjach zobaczą zaś, skąd wzięli się Zelenka czy Hrebejk - bohaterami jednej z retrospektyw będą bowiem Evald Schorm i Elo Havetta, współtwórcy czeskiej szkoły filmowej. Także Węgrzy doczekali się przeglądu, w cyklu o niepokojącej nieco nazwie "Kino jak egri bikavér". Czemu niepokojącej, wie każdy, kto smakował tego nieszczególnie wyrafinowanego trunku. Chyba wolelibyśmy kino jak tokaj. A skoro przy trunkach jesteśmy, nie sposób w Zwierzyńcu nie skosztować piwa z lokalnego browaru. I potem na luzie pooglądać "Najgorsze filmy świata", na przykład niezwykłe dokonania mistrza kiczu Eda Wooda. Wbrew "akademii" w tytule atmosfera na LAF jest zdecydowanie wakacyjna, a i tak wiele możecie się tu nauczyć.
www.laf.net.pl

27. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film", 17-21 czerwca
Dwa festiwalowe dni wypełnią pokazy etiud studenckich między innymi Romana Polańskiego, Witolda Leszczyńskiego, Krzysztofa Kieślowskiego i Jerzego Skolimowskiego. A wszystko to z okazji podwójnego jubileuszu: 60-lecia łódzkiej filmówki i 30-lecia Wydziału Radia i Telewizji w Katowicach. Z tej także okazji dyrekcja festiwalu wyprawia dla studentów, władz szkół i specjalnych gości specjalne przyjęcie.
www.mif.org

14. Festiwal Filmowy i Artystyczny "Lato Filmów" 8-13 lipca, Warszawa
"Lato Filmów" po wyprowadzce z Torunia ląduje w stolicy. Jednym z największych atutów jest fakt, że na wszystkie projekcje, koncerty i imprezy wstęp jest bezpłatny (!). Można będzie obejrzeć między innymi filmy twórców francuskiej Nowej Fali - Jeana-Luca Godarda, Claude'a Chabrola, Francois Truffaut - oraz filmy kubańskie i koreańskie. Wśród gości znaleźli się Agnieszka Holland, Daniel Olbrychski i Marcel Łoziński. Chętni mogą także zgłosić się na ScriptFestival - ogólnopolskie warsztaty scenariuszowe z udziałem zagranicznych wykładowców.
www.latofilmow.pl

12.Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych, Lubomierz 15-17 sierpnia
Impreza dla fanów swojskich klimatów. W Lubomierzu jak zawsze będziecie mogli zobaczyć polskie komedie, a najlepszym możecie przyznać nagrody: Złoty, Srebrny i Brązowy Granat. Jeśli ktoś jeszcze nie miał okazji, niech wpadnie do Muzeum Kargula i Pawlaka. To właśnie Lubomierz gościł ekipę filmów o zwaśnionych chłopach. Na lokalnych kramach z mydłem i powidłem zakupicie też Gołąbki Krużewnickie, a nawet woreczki z ziemią Kargula i Pawlaka (za jedyne trzy złote).
www.sami-swoi.com.pl

TEATR

Bielsko-Biała, 2. Wiosenny Festiwal Teatralny, 7-12 czerwca

Niewielki, ale smakowity festiwalik południowopolski, na który zaproszono kilka spektakli tyleż kameralnych, ile nieco lżej-szych gatunkowo - głównie komedii, jak to na wiosenną, prawie letnią porę. Zobaczymy "Piaskownicę" z miejscowego Polskiego, z Katowic przyjedzie Teatr Korez z "Kolegą Mela Gibsona" i "Underground" ze Śląskiego, krakowska Bagatela przywiezie "Małe zbrodnie małżeńskie", warszawski Polski zaś - "Cyjanek o piątej".
www.teatr.bielsko.biala.pl

4. Świętokrzyski Festiwal Teatrów Lalkowych "Brzechwa i Inni...", 15-21 czerwca, Kielce
Miejmy nadzieję, że skończyły się raz na zawsze niedawne pseudolustracyjne wydziwiania nad Brzechwą, że był zdrajcą, świnią i stalinistą, a na domiar złego Żydem. Na czwartą edycję arcysympatycznego kieleckiego festiwalu lalkowego zapowiedziała się spora część czołówki polskiej w zakresie lalkarstwa. W Kielcach będziemy mieli okazję zobaczyć między innymi miejscowy zespół w "Odysei", Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum" w "Alkasynie i Nikolecie", sławny Baj Pomorski z Torunia w "Kandydzie" i wreszcie supergwiazdę w tej konkurencji - Białostocki Teatr Lalek z "Valérie".

33. Zamojskie Lato Teatralne, 22 czerwca-6 lipca, Zamość
Impreza sięgnęła wieku chrystusowego, ale trzyma się mocno. Nie jest jednorodna stylistycznie, różne formy w niej się mieszają, od konwencjonalnych spektakli, przez występy plenerowe, po konkursy i koncerty. Polecamy nienowy już, ale nadal chętnie oglądany i słuchany recital pieśni Włodzimierza Wysockiego w wykonaniu Mariana Opani, a także poznańskie Biuro Podróży, które zgodnie z nazwą sporo tego lata podróżuje po kraju i świecie. W Zamościu pokaże głośnego, nagradzanego "Makbeta" na motocyklach. Niektóre imprezy, zwłaszcza plenerowe, gratis.

18. Festiwal Malta, 23-28 czerwca, Poznań
Malta jak to Malta - wielogatunkowa i gigantyczna jak na polskie warunki. Ponad sto teatralnych wydarzeń to nie przelewki, zwłaszcza jeśli wśród nich takie rodzynki, jak owacyjnie przyjęta na ubiegłorocznej Malcie włoska Compagnia Pippo Delbo-no, francuskie Compagnie OFF i Theéatre Dromesko, argentyński teatr powietrzny Pujo i amerykański New World Performance Laboratory (jednym z jego duchowych patronów jest Jerzy Grotowski). Z polskich głównie poznańska czołówka alternatywna: Biuro Podróży, Usta Usta, Teatr Ósmego Dnia oraz Porywacze Ciał, a także eksportowy ostatnio Teatr imienia Heleny Modrzejewskiej z Legnicy z "Łemkiem". Zwieńczeniem Malty ma być wielkie multimedialne widowisko pod kierunkiem Elvisa Costella, o którym powiedzieć, że jest jednym z największych muzyków rockowych naszych czasów i prywatnie mężem Diany Krall, to jakby ledwo coś szepnąć.
Sporo imprez darmowych, co nie bez znaczenia.
www.malta-festival.pl

4. Brave Festival, 4-12 lipca, Wrocław
Niezwykły festiwal, jakiego nie ma gdzie indziej w Polsce. Organizowany od kilku lat przez znakomity Teatr Pieśń Kozła poświęcony jest ginącym rytuałom i obrzędom różnych kultur świata. Tym razem - afrykańskim. Zaproszono ludzi z plemion Nuna, Fula, Mossi, Wagogo, będą Tuaregowie, wszyscy z prezentacją rytuałów swoich starych kultur. Nowoczesny akcent, dla kontrastu, przyjedzie z Ugandy, z lokalnymi wersjami break dance i hip-hopu. Ale na Afryce się nie kończy. Zaproszono też Pakistańczyków śpiewających pieśni sufickie oraz Greków i Korsykan. Polskę będzie reprezentować oczywiście gospodarz festiwalu Pieśń Kozła oraz Teatr Tańca "Arka", również wrocławski. Będą filmy dokumentalne i warsztaty muzyczno-reżyserskie pod przewodnictwem wybitnej dokumentalistki Marii Zmarz-Koczanowicz. Bardzo polecamy.
www.bravefestival.pl

Festiwal Wybrzeże Sztuki, 11-18 lipca, Gdańsk
Multidyscypinarna debiutancka impreza z teatrem w roli głównej. I intrygującym tematem przewodnim: "Sztuka a polityka - wzajemne uwodzenie". Festiwal otworzy premiera sławnych "Onych" Witkacego (reżyseria Jarosław Tumidajski) w Teatrze Wybrzeże. Będzie też kilka projektów przygotowanych specjalnie na festiwal: warsztat studentów krakowskiej szkoły teatralnej na motywach kilku dramatów politycznych (łącznie z socrealistyczną "Brygadą szlifierza Karhana"!), widowisko słowno-choreograficzno-muzyczne poświęcone paryskiej studenckiej rewolcie majowej z 1968 roku, dyskusje i sesje teatrologiczne poświęcone stykom sztuki i polityki. Większość imprez za darmo.
www.teatrwybrzeze.pl

12. Festiwal Szekspirowski, 2-10 sierpnia, Gdańsk
Czołowe letnie przedsięwzięcie teatralne. Festiwal nabiera coraz większego rozmachu, a tradycyjny konkurs na najlepszą polską realizację szekspirowską powolutku schodzi na dalszy plan. W tym roku organizatorzy zamierzają zaprosić takie teatry, jak: Shakespeare's Globe z Londynu, Replica Teatro z Madrytu, Ryutopia Theatre z Niigata, Transversal Theater z Kalifornii oraz spektakle z Japonii, Rumunii, Ukrainy, Armenii i oczywiście Polski. Planowane są też pokazy studentów uczelni teatralnych z London Metropolitan University (Wielka Brytania), Real Escuela Superior de Arte Dramático (Hiszpania) i warszawskiej akademii teatralnej. Tydzień na to wszystko może być za krótki, ale - znając życie - nie wszystko się uda do Gdańska ściągnąć, więc pozostaje trzymać kciuki, bo a nuż się uda.
www.teatr-szekspir.gda.pl

LITERATURA

Houellebecq nad Wisłą i Odrą

Budzący u nas wielkie emocje pisarz francuski odbędzie - na zaproszenie wydawnictwa W.A.B. i Instytutu Francuskiego - minitournée po Polsce. 10 czerwca spotka się z czytelnikami w siedzibie "Gazety Wyborczej" (Czerska 8/10) w Warszawie, 11 lub 12 będzie podpisywał książki w księgarni Matras przy krakowskim Rynku, a 13 znów w księgarni Matras, ale we Wrocławiu. 14 czerwca, tamże, zaszczyci przedstawienie teatralnej adaptacji swych "Cząstek elementarnych" (w reżyserii Wiktora Rubina, prapremiera 7 czerwca, Teatr Polski), a po spektaklu weźmie udział w dyskusji z publicznością.

Nagroda Literacka Gdynia, 13-14 czerwca
Jak już wszyscy wiedzą, Nagroda Literacka Gdynia od tego sezonu postanowiła przyspieszyć bieg rzeczy. Ledwo prze-brzmiały nominacje, a już 13 i 14 czerwca wydarzą się Literaturomanie, czyli dni NLG, których finałem będzie uwieńczenie laureatów. Większość zaplanowanych imprez odbędzie się w Redłowie, w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Program tych dwu dni jest gęsto wypełniony spotkaniami autorskimi, dyskusjami, wystawami, kiermaszami i koncertami. Stawią się (by czytać i podpisywać lub tylko podpisywać) - obok nominowanych do nagrody - Tulli, Bonowicz, Chwin, Myśliwski, Rylski, Środa i inni. Zagrają Świetliki i będzie turniej jednego wiersza. Czyli bardzo ładnie. Ma się też - i to jest może najbardziej ekscytująca wiadomość - ukazać "Dodatek literacki" NLG w nowej oprawie graficznej i pod redakcją świetnego poznańskiego poety (niegdyś redaktora świętej pamięci dwutygodnika "Nowy Nurt") Mariusza Grzebalskiego. Kolejny numer dodatku ma się znów pojawić jesienią, a od przyszłego roku - uwaga! teraz! - z efemerydy przepoczwarzyć w regularny kwartalnik albo i dwumiesięcznik. Czego sobie i państwu życzę.
www.nagrodaliterackagdynia.pl

Fantaści Na Zamku
Nie byle co, bo Międzynarodowy Festiwal Fantastyki - wszelakiej, ale jak wynika z programu, z niejakim naciskiem na fantastykę książkową - od 12 do 15 czerwca nie byle gdzie, bo na krzyżackim zamku w Nidzicy. Długa lista gości - za międzynarodowość odpowiadają w tym roku Amerykanie John Crowley i Laurie Block, a w roli polskich gospodarzy wystąpią po-między wieloma innymi: Jacek Komuda, Maja Lidia Kossakowska, Marek Oramus, Łukasz Orbitowski, Andrzej Pilipiuk. Będą też gry, biesiady, turniej łuczniczy i temu podobne.
Uwaga! Organizatorzy pobierają od gości różne opłaty, więc nim rzucą się państwo w kierunku fantastycznego zamczyska, proszę wejść na stronę i zobaczyć co i jak.
www.festiwal.sola-risnet.pl

Herbert Na Fasadzie
I wreszcie, już w pełni wakacji, w ramach Roku Zbigniewa Herberta odbędzie się - oddajmy zresztą głos prowadzonej przez Instytut Adama Mickiewicza stronie www.culture.pl - "26 lipca, na dwa dni przed 10. rocznicę śmierci poety, odbędzie się kilkugodzinny spektakl plenerowy i pokaz multimedialny na fasadzie Pałacu Rzeczypospolitej na warszawskim placu Krasińskich". Nieco, przyznaję, strapiony zachodzę w głowę, jak też to będzie wyglądać.

Notatka: Przekrój


Komentarze

Error connecting to mysql