Kielce v.0.8

Świętokrzyskie
Kultura sprzed 2 tysięcy lat w Nowej Słupi

 drukuj stron�
Świętokrzyskie Dymarki,Nowa Słupia,Cywilizacja Kultura Turystyka i Podróże
Wys�ano dnia 22-08-2012 o godz. 09:15:41 przez rafa 4308

Pokazy wytopu żelaza metodą sprzed 2 tys. lat, walki rzymskich legionistów i gladiatorów i występy zespołów estradowych oraz ludowych - oglądali liczni turyści z całego kraju w dniach 18 – 19 sierpnia br. w Nowej Słupi na 46. Dymarkach Świętokrzyskich. Impreza odbywała się na terenie otwartego przed rokiem Centrum Kulturowo-Archeologicznego.



Liczna widownia oklaskiwała pokazy wytapiania żelaza w wykonaniu ekip związanych z hutnictwem ze Śląska, Mazowsza. Wydarzeniem było rozbicie pieca na „piecowisku”. Towarzyszyły temu wykłady dotyczące starożytnych metod wytopu i ich historii, rozbijania pieców i obkuwania łupki żelaznej.

Zainteresowanie wzbudzał pokaz mody antycznej z dokładną prezentacją stroju i uzbrojenia ludności celtyckiej i germańskiej, inscenizacja ciałopalenia, próba rekonstrukcji obrządku pogrzebowego. W Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego można było obejrzeć m.in. eksponaty Muzeum Techniki Naczelnej Organizacji Technicznej w Warszawie.

Podczas dymarkowego festynu odbywał się także przegląd zespołów folklorystycznych, młodzieżowych i estradowych. Na scenie prezentowały się grupy z Nowej Słupi: Wesołe Kumoszki, Koła Gospodyń Wiejskich z Mirocic, Rudek, „Świętokrzyskie Diabliki” z Gminnego Ośrodka Kultury, zespoły „ Jeszcze nie” oraz „Berkut”. Gwiazdami imprezy były grupy MASTERS i VIDEO. Dużym zainteresowaniem cieszyły się liczne kiermasze z potrawami regionalnymi i dziełami twórców ludowych.

W tegorocznej imprezie uczestniczyły delegacje samorządów węgierskich - Budapesztu i Csengele, z którymi Nowa Słupia utrzymuje kontakty partnerskie.
Dymarki Świętokrzyskie, to impreza plenerowa regionu świętokrzyskiego, która odbywa się od 1967 roku u podnóża Świętego Krzyża. Ma ona na celu popularyzację wiedzy o dawnych technikach otrzymywania żelaza. Jest też okazją do promocji kultury regionu Gór Świętokrzyskich. Organizator – Gmina Nowa Słupia - odwołuje się w niej do bogatych tradycji przeszłości metalurgicznej, duchowej i kulturalnej. Obok zrekonstruowanych starożytnych pieców hutniczych prezentowane są stragany twórców ludowych i ich twórczość muzyczna i literacka.

Na Świętym Krzyżu (Łyścu, Łysej Górze), górującym nad Nową Słupią można odnaleźć ślady kultu pogańskiego, m.in.: wały kultowe, mające formę dwóch łuków otaczających szczyt od strony wschodniej i zachodniej. Otaczały one pogańskie sanktuarium. Przypuszczenia te potwierdzają badania archeologiczne, w trakcie których znaleziono przedmioty sprzed IX wieku, a wiek wału ustalano na okres około VIII w. W czasach starożytnych w miejscowościach u podnóża góry rozwijał się także przemysł metalurgiczny.


Apis

Dymarki 2012. Nowa Słupia


...

  Album Dymarki 2012. Nowa Słupia


Komentarze

Error connecting to mysql