Kielce v.0.8

Kuchnia
Kurczak, ale … inaczej!

 drukuj stron�
Kuchnia Świat
Wys�ano dnia 06-06-2010 o godz. 08:00:00 przez sergio 5582

Na naszym stole coraz częściej gości mięso z kurczaka - jest dostępne, stosunkowo tanie oraz szybkie i łatwe w przyrządzaniu. Proponuję urozmaicić nasze menu i przedstawiam Wam, Drodzy Czytelnicy, ostatnio próbowane przeze mnie potrawy, które wywarły na mnie duże wrażenie. Są zaskakujące zarówno pod względem smakowym, jak i doborem składników.

CZACHO BILLY (danie kuchni kaukaskiej)
Składniki:
kurczak ok. 1 kg (najlepiej nóżki)
2 duże cebule
4 duże marchewki
1/2 płaskiej łyżki vegety
1 czubata łyżka cukru
1/2 łyżeczki pieprzu
2 czubate łyżki koncentratu pomidorowego
5-8 ząbków czosnku
1 czubata łyżka mąki
margaryna Kasia

Wykonanie:
Cebulę pokroić w piórka. Wrzucić do nagrzanego garnka i odparować (2-3 min. ciągle mieszając). Następnie dodać tłuszcz i porządnie zeszklić - nie przypalić! Trzymając wciąż tę samą temperaturę, do cebuli dodać startą na tarce marchewkę (na grube wiórka). Mieszamy i dusimy pod przykryciem do momentu aż marchewka będzie miękka (ma mieć konsystencję sosu - w razie potrzeby dodajemy tłuszcz).
Rozgarniamy zawartość garnka na boki a na środek dodajemy: 2 łyżki przecieru pomidorowego, pieprz i 1 łyżkę cukru - wszystko dokładnie mieszamy. Teraz do sosu dodajemy pokrojonego na małe porcje kurczaka i dokładnie mieszamy przez chwilę na większym ogniu. Całość zalewamy zimną wodą (tak, by zakryć mięso - ok. 1/2 do 1 szklanki wody) i dusimy na małym ogniu pod przykryciem, mieszając co jakiś czas, aż kurczak będzie odchodził od kości. Na koniec dodajemy starty lub wyciśnięty czosnek oraz mąkę rozrobioną wcześniej w zimnej wodzie (1/3 szklanki). Gotujemy jeszcze przez około 5 minut również na małym ogniu.
Polecam z ryżem na sypko (najlepiej smakuje mieszanka biały + dziki).

SZASZŁYKI Z PIERSI KURCZAKA W KEFIRZE (danie kuchni kaukaskiej)
Składniki:
4 piersi z kurczaka
1/2 litra kefiru
margaryna Kasia
2-3 ząbki czosnku
szczypta cukru, sól, pieprz

Wykonanie:
Piersi pokroić na szaszłykowe kawałki (2x3 cm i nie grubsze niż centymetr). Do kefiru dodać cukier – stopniowo – ale tylko tyle, by zneutralizować kwaśność kefiru (nie może być słodki).
Dodać szczyptę soli, pieprzu i starty czosnek do smaku. Kawałki kurczaka wrzucić do tak przyrządzonej zalewy, całość wymieszać, szczelnie zamknąć. Wstawić do lodówki na min. 12 godzin. Następnie mięso nabić na szaszłykowe patki (niezbyt ściśle) i smażyć na patelni na średnim ogniu, obracając na każdą z czterech stron. Nie oczyszczamy mięsa z zalewy! W razie potrzeby dodajemy tłuszczu. Kiedy szaszłyki się przyrumienią, przykrywamy całość pokrywką i dusimy ok. 1-2 minut.
Podajemy z pieczywem lub ryżem. Polecam jako dodatek sałatkę z cukinii lub pomidor w ćwiartkach.

SAŁATKA Z PIERSI KURCZAKA
Składniki:
pierś z kurczaka, cebula, kapusta i marchewka – po skrojeniu w równych proporcjach
(np. 2 piersi kurczaka, 2 spore cebule, ¼ główki niedużej kapusty, 2 średnie marchewki)
margaryna Kasia
sól, vegeta

Wykonanie:
Białą kapustę siekamy bardzo drobno na wiórki, solimy, zgniatamy rękami i odstawiamy na ok. 20 min. Piersi z kurczaka lekko posolić, skroić w niedużą kostkę, usmażyć do miękkości – smażymy na margarynie. Cebulę pokroić w piórka. Wrzucić do nagrzanego garnka lub patelni i odparować. Następnie dodać niewielką ilość margaryny, 1/2 łyżeczki vegety i zeszklić. Trzymając wciąż tę samą temperaturę, do cebuli dodajemy startą na tarce marchewkę (na wiórki). Mieszamy i dusimy pod przykryciem do momentu aż marchewka będzie miękka (w razie potrzeby dodać tłuszczu).
Następnie łączymy razem i mieszamy wszystkie składniki: kapustę, obsmażone mięso i gorącą zeszkloną cebulę z marchewką.
Dodajemy sól i szczyptę pieprzu do smaku. Można podawać na gorąco lub jako zimną sałatkę. Doskonale smakuje z bagietką posmarowaną masłem.

I tak oto mamy 3 nowe dania z kurczaka, które na pewno uda się Wam przyrządzić i którymi zaskoczycie swoją rodzinę lub gości. Chcę jeszcze zwrócić Waszą uwagę na margarynę „Kasię”, która została użyta do smażenia w tych daniach. Sama byłam zaskoczona. Dała ona potrawom bardzo ciekawy smak.
Okazuje się, że dawniej wiele gospodyń używało w kuchni właśnie margaryny. Twierdziły, że sosy w potrawach tak smażonych są smakowite za sprawą tego właśnie tłuszczu. O nieziemsko pysznych sosach przyrządzanych na margarynie przez nasze babcie wiele słyszałam - teraz rozumiem i polecam!

Wasza Frog!


Komentarze

Error connecting to mysql