Kielce v.0.8

Turystyka i Podróże
Lapidarium w Pińczowie

 drukuj stron�
Turystyka i Podróże Świętokrzyskie
Wys�ano dnia 01-11-2005 o godz. 17:00:00 przez pala2 397

W Pińczowie na cmentarzu przy parafii świętego Jana Apostoła znajduje się cmentarne muzeum. W lapidarium zgromadzono 80 nagrobków z XIX wieku. Najstarszy pochodzi z 1803 roku.

Lapidarium wyznaczono w najstarszej części cmentarza 30 lat temu. Większość zabytkowych nagrobków znajdowała się właśnie w tym miejscu. Tylko nieliczne zostały przeniesione. Nagrobek Mojowskiego z 1803 roku jest najstarszą mogiłą w województwie świętokrzyskim. Obok pomników bardzo zniszczonych, zachowały się również takie, na których wyraźnie widać klepsydry, a nawet herby.

Większość nagrobków udekorowana jest elementami wykonanymi z pińczowskiego kamienia. W lapidarium nie brakuje także krzyży prawosławnych. Pochodzą one z mogił carskich urzędników i ich rodzin.

W cmentarnym muzeum spoczywa rodzina właściciela Pińczowa, duchowni, urzędnicy, sędziowie, a także profesorowie. Ale lapidarium to nie jedyne miejsce w Pińczowie, gdzie zachowane są stare nagrobki. Już w połowie XV wieku zmarłych chowano przy dawnym kościele paulinów. A 200 lat później, w czasach zarazy i epidemii grzebano zmarłych na wzgórzu świętej Anny.




Komentarze

Error connecting to mysql