Kielce v.0.8

Teatr
Legenda Abby na deskach

 drukuj stron�
Teatr Kielce
Wys�ano dnia 30-03-2012 o godz. 20:14:21 przez rafa 3226

Zapowiadana premiera „Mojej Abby” coraz bliżej. Póki co, czwartkowa konferencja dotyczÄ…ca spektaklu daÅ‚a obraz tego, czego my, widzowie możemy spodziewać siÄ™ po tej sztuce.



Konferencja odbyÅ‚a siÄ™ tuż po powrocie z 32. Warszawskiego Spotkania Teatralnego na którym - jak zaznaczyÅ‚ dyrektor naczelny i artystyczny, Piotr Szczerski - spektakl pt. "Joanna Królowa Szalona" spotkaÅ‚ siÄ™ z bardzo pozytywnym przyjÄ™ciem : "Jest to dla nas duże wyróżnienie. W koÅ„cu na przeglÄ…d do Teatru Powszechnego wybierane sÄ… najbardziej interesujÄ…ce propozycje sezonu. Nasz spektakl to spektakl kontrowersyjny, także pojawiaÅ‚y siÄ™ również negatywne opinie. Jednak w przeważajÄ…cej części spotkaliÅ›my siÄ™ z dobrym odbiorem, a przy peÅ‚nej sali widzów aktorzy otrzymali dÅ‚ugie owacje na stojÄ…co".

Tomasz Man - reżyser "Mojej Abby" zdradziÅ‚ jaka historia zawiera siÄ™ w tej sztuce: "Jest to opowieść o kobiecie w ,Å›rednim wieku, z maÅ‚ego miasteczka, dla której przeÅ‚omowym wydarzeniem byÅ‚ koncert Abby w 1976 roku. WpÅ‚ynÄ…Å‚ on na niÄ… znamiennie - od tej pory staÅ‚a siÄ™ ogromnÄ… fankÄ… formacji a pasjÄ™ dzieliÅ‚a ze swym chÅ‚opakiem. To wÅ‚aÅ›nie z nim próbowaÅ‚a uciec z Polski na koncert zespoÅ‚u. A podróż ta miaÅ‚aby siÄ™ odbyć na odrzutowcu !"
BohaterkÄ™ spotykamy po 30 latach, jest żonÄ… innego, ma córkÄ™ i statecznÄ… pracÄ™ w szkolÄ™. Rodzina wyÅ›miewa jej pasjÄ™ jednak wciąż Å›piewa dla przyjemnoÅ›ci, a w szkole uczy gÅ‚ównie o Abbie. Dyrektorstwo ma o to niemaÅ‚e pretensje, ostatecznie jÄ… zwalniajÄ…c. Ale nastÄ™puje też coÅ› pozytywnego - do tego oto miasteczka przybywa reżyser, który zauważa naszÄ… bohaterkÄ™ na balkonie Å›piewajÄ…cÄ… "Take a chance on me". To wydarzenie odmienia jej los. Jak siÄ™ okazuje staje siÄ™ ono przepustkÄ… do speÅ‚nienia najwiÄ™kszego marzenia, wyjazdu do Muzeum Abby w Sztokholmie.
W spektaklu zobaczymy JoannÄ™ Kasperek w roli Å»ony, MirosÅ‚awa BieliÅ„skiego odgrywajÄ…cego Męża i TatÄ™, DagnÄ™ DywickÄ… jako CórkÄ™ i DziewczynÄ™ oraz Wojciecha Niemczyka wystÄ™pujÄ…cego w roli Reżysera i ChÅ‚opaka gÅ‚ównej bohaterki.
Jak wspomniaÅ‚ reżyser, odtwórczyni gÅ‚ównej roli wybierana byÅ‚a ze wzglÄ™du na możliwoÅ›ci wokalne: "Joanna Kasperek te umiejÄ™tnoÅ›ci posiada, jak wiemy zdobyÅ‚a również nagrodÄ™ w PPA. A Å›piewajÄ…cego i grajÄ…cego na gitarze zobaczymy Wojciecha Niemczyka, którego przeszÅ‚ość w kapeli rockowej również miaÅ‚a niemaÅ‚y wpÅ‚yw na wybór obsady”.

Man mówi też o tym jak bardzo muzyka wpÅ‚ynęła na niego. Sztuka napisana jest biaÅ‚ym wierszem, a każda scena opiera siÄ™ na rytmie muzyki Abby. On sam również piszÄ…c poszczególne kwestie sÅ‚uchaÅ‚ ich utworów. Co - jak twierdzi- byÅ‚o przyjemnoÅ›ciÄ…, w koÅ„cu sam jest ich fanem i to od najmÅ‚odszych lat. Jako 8-letni chÅ‚opiec znalazÅ‚ przyniesionÄ… przez mamÄ™ pÅ‚ytÄ™ Abby, której kolorowa okÅ‚adka z Rolls-royce'em przykuÅ‚a dużą uwagÄ™. Wychowany w szarym rzeszowskim blokowisku zapytaÅ‚ wówczas mamy - "Czy to jest raj?".

ScenografiÄ… spektaklu zajęła siÄ™ żona reżysera - Anetta Piekarska - Man : " W czasach gdy styl Abby jest tak czÄ™sto podrabiany, czysta historia tego zespoÅ‚u jest zagrożona. Dlatego w scenografii brak nadmiaru barw, jednak nawiÄ…zanie do teledysków jest spore. W koÅ„cu znakiem charakterystycznym byÅ‚o wyeksponowanie sylwetek muzyków na biaÅ‚ym tle, co ma również odbicie w spektaklu".

"Moja Abba" to gÅ‚ównie historia o czÅ‚owieku. Opowieść o kobiecie zakochanej w Abbie i przy Abbie. Sztuka Å‚Ä…czy czasy wspóÅ‚czesne z przeszÅ‚oÅ›ciÄ…. "Jestem ogromnie ciekaw odbioru, który zapewne w przeważajÄ…cej części zależeć bÄ™dzie od tego jak Abba i jej mit funkcjonuje w umysÅ‚ach widzów. Na pewno zupeÅ‚nie inaczej odbiorÄ… jÄ… mÅ‚odzi a inaczej starsi - ci którzy te czasu PRL-u przeżyli.

"W sztuce nawiÄ…zaÅ„ do PRL- u jest sporo, jednak nie jest to opowieść realistyczna. Nie jest to również obraz spójny, to raczej zbitka kadrów i fleszy, które powinny docierać do umysÅ‚u widza na zasadzie skojarzeÅ„. Sposób odbioru nie może by realistyczny, gdyż gÅ‚ównÄ… cechÄ… sztuki jest jej nie-realizm a gatunkowo najbliżej jej do groteski" - zapowiada Szczerski.
Na premierę zapraszamy już w sobotę 31 marca do Teatru Stefana Żeromskiego.


Magdalena Mazur


Komentarze

Error connecting to mysql