Kielce v.0.8

Nauka Technika
Mamy pierwszÄ… szczepionkÄ™ na raka

 drukuj stron�
Nauka Technika Åšwiat Cywilizacja
Wys�ano dnia 16-06-2006 o godz. 12:00:00 przez agape 1060

W USA zarejestrowano właśnie pierwszą antynowotworową szczepionkę. Amerykanie planują obowiązkowe szczepienia dziewczynek w wieku 11-12 lat, aby ochronić je przed rakiem szyjki macicy.

Nowotwory nie są chorobami zakaźnymi. Nie można ich "złapać" od chorego człowieka. Jednak rak szyjki macicy jest w większości przypadków spowodowany przez zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). A wirusa złapać można. Prace nad szczepionką chroniącą nas przed brodawczakiem, a zatem również rakiem, trwały od ponad dziesięciu lat. W czwartek Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zgodziła się na wprowadzenie na rynek owoców tej pracy - gardasilu - pierwszej szczepionki zapobiegającej rakowi szyjki macicy i innym nowotworom układu płciowo-moczowego. USA są drugim krajem na świecie, który wprowadza szczepionkę. Kilka dni wcześniej uczynił to Meksyk.

Rekomendowany wiek podawania szczepionki to 9-26 lat.

O tym, czy dopuścić ją także na rynek europejski, będzie debatować specjalna komisja jeszcze w tym roku. Jeśli się zgodzi, szczepionka (pod nazwą handlową silgard) będzie do kupienia także w polskich aptekach na początku 2007 r.

Wirusy śmierci

Wirusami brodawczaka ludzkiego jest zakażonych na świecie ok. 630 milionów osób. Szacuje się, że jego nosicielami jest w USA 80 proc. kobiet kończących 50 lat. Piąta dekada życia to także okres, kiedy rak szyjki atakuje najczęściej. Co roku z taką diagnozą musi się pogodzić 500 tys. kobiet. Co roku ponad 250 tys. umiera. Rak ten zajmuje niechlubne drugie miejsce (po raku piersi) wśród nowotworowych morderców kobiet na świecie (w Polsce siódme).

Pięć Polek każdego dnia

Zarazek HPV ma ponad sto "twarzy" (typów), ale tylko dwa jego oblicza są naprawdę śmiertelne - HPV typ 16 i 18. To właśnie one odpowiadają za 70 proc. wszystkich przypadków raka szyjki macicy. Pozostałe są w większości nieszkodliwe i ludzki układ odpornościowy potrafi sobie z nimi poradzić.

Szczepionka gardasil jest czterowalentna, tzn. została stworzona na podstawie czterech typów wirusa - opisanych już HPV16 i 18 oraz typów 6 i 11 odpowiedzialnych za 90 proc. przypadków brodawek płciowych. W badaniach nad gardasilem wzięło udział ponad 20 tys. kobiet z 13 krajów, w tym 400 Polek.

Wprowadzenie na rynek akurat takiej szczepionki to dla nas bardzo ważna informacja, ponieważ rak szyjki macicy, jak mówią onkolodzy, to "hańba polskiej medycyny". Jesteśmy pod tym względem europejskim, a nawet światowym reliktem - dla porównania w 300-milionowych Stanach na ten nowotwór zapada 10 tys. kobiet rocznie, w 38-milionowej Polsce 4 tys. (rocznie dwa tysiące z nich umiera). Kiedyś stomatolodzy ze Skandynawii przyjeżdżali do nas, żeby zobaczyć, czym jest próchnica, teraz przyjeżdżają zobaczyć Polki umierające na raka szyjki macicy. Raka, którego można uniknąć, robiąc raz na parę lat proste i bezbolesne badanie cytologiczne - twierdzą lekarze. - Ale Polki tego nie robią i nie jest to kwestia pieniędzy - w większości przypadków cytologię można wykonać bezpłatnie - mówi "Gazecie" prof. Marek Sikorski z Polskiego Towarzystwa Profilaktyki Zakażeń HPV. - Nie robią badań, bo nic o nich nie wiedzą, wstydzą się lub nie chcą wiedzieć o chorobie. Mówi się, że w Polsce profilaktyka raka szyjki macicy kuleje, a jak ma nie kuleć, jeśli same zainteresowane nie chcą z niej skorzystać? - tłumaczy prof. Sikorski.

Bo rak szyjki macicy to rak niewiedzy. Widać to wyraźnie w danych opublikowanych w najnowszym raporcie o nowotworach złośliwych w Polsce. Wynika z niego, że kobiety mające podstawowe wykształcenie umierają na raka szyjki macicy 12 razy częściej niż kobiety wykształcone! Czy zatem nowa szczepionka coś zmieni? Dopóki nie będzie szczepień obowiązkowych, raczej nie. Przeszkodą dalej pozostanie niewiedza, a do tego pieniądze. Niemałe, zważywszy na to, że koszt gardasilu będzie wynosił kilkaset złotych. - Sprawa dla Polek jest tak ważna, że będziemy się starali namawiać decydentów do refundacji szczepionki i wprowadzenia jej z czasem do grafiku powszechnych szczepień - powiedział "Gazecie" Maciej Gajewski z koncernu Merck.

- Szczepionka musi być bezpłatna, bo inaczej znowu będą, tak jak obecnie z cytologii, korzystały z niej kobiety świadome, i tak już dbające o zdrowie. To niczego nie zmieni. - zgadza się prof. Sikorski. - A koszty? Oczywiście, że będą. Ale pamiętajmy, o jakim koszcie mówimy. To koszt przedłużenia ludzkiego życia - podsumowuje prof. Sikorski.

Problemem może być też niechęć niektórych środowisk, w których uznano, że szczepionka może zachęcać młode dziewczyny do wcześniejszego rozpoczęcia życia seksualnego i rozwiązłości. Wirusem można się bowiem zakazić jedynie drogą płciową.

- Jest dla mnie całkiem niezrozumiałe, jak można tak uważać - komentuje Maciej Gajewski. - Wirus brodawczaka zabija rocznie setki tysięcy kobiet. Powinno się z nim walczyć za wszelką cenę - dodaje.Właśnie, za jaką?

Za drogo nawet dla Amerykanów?

Nowa szczepionka - mimo że stworzona w słusznej sprawie, może mieć problemy. W Stanach gardasil będzie kosztował 360 dolarów - to oznacza jedną z najdroższych szczepionek, jakie kiedykolwiek stworzono. Amerykańscy wakcynolodzy chcą, by podawać ją wszystkim dziewczynkom między 11. a 12. rokiem życia, zanim jeszcze rozpoczną współżycie (w USA średni wiek inicjacji seksualnej dziewczyn wynosi 15 lat).

Wprowadzenie powszechnych szczepień będzie więc nie lada obciążeniem. - Nie wiem, jak to ma się udać - powiedziała na łamach "New York Times'a" dr Leah Devlin, dyrektor ds. zdrowia Karoliny Północnej. - Nasz stan wydaje na siedem refundowanych szczepionek dla dzieci ok. 11 mln dolarów rocznie. Jeśli będziemy musieli finansować także gardasil, trzeba będzie wydać kolejne 10 mln - tłumaczy. Gotowość do pokrycia kosztów wyraziły już towarzystwa ubezpieczeniowe, ale o tym, kto będzie szczepiony "z urzędu", zdecyduje niezależny panel ekspertów z Centrum Kontroli Chorób i Prewencji. Decyzja zostanie ogłoszona 29 czerwca.

Pracę nad podobną szczepionką kończy także firma GlaxoSmithKline - zgoda FDA w sprawie wprowadzenia jej na rynek jest spodziewana na ostatni kwartał tego roku.




Komentarze

Error connecting to mysql