Kielce v.0.8

Turystyka i Podróże
Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich

 drukuj stron�
Turystyka i Podróże Polska Cywilizacja
Wys�ano dnia 19-08-2005 o godz. 11:00:00 przez pala2 327

Siedem latarń morskich zachodniego wybrzeża Polski udostępniono za darmo zwiedzającym - okazją stał się Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich. Zwiedzającym udostępniono latarnie w Świnoujściu, Czołpinie, Niechorzu, Gąskach, Darłowie, Jarosławcu i Ustce.

Nad wszystkimi tymi obiektami pieczę sprawuje Stowarzyszenie Miłośników Latarń Morskich. W sezonie latarnie zachodniego wybrzeża zwiedza około 100 tys. turystów. W Polsce jest 15 latarń morskich. Najstarszą i najwyższą jest latarnia w Świnoujściu. Światło jej 68-metrowej wieży sięga na odległość 25 mil morskich. Wybudowana w drugiej połowie XIX wieku jest najwyższą latarnią nie tylko naszego wybrzeża, ale również najwyższą na Bałtyku oraz jedną z najwyższych na świecie.

Latarnia morska (bliza, baka, far, faros, torma) to stały znak nawigacyjny w postaci wieży, z umieszczonym na wierzchołku światłem o dużym natężeniu, zasięgu od kilku do kilkudziesięciu mil morskich i określonej charakterystyce światła, nie powtarzającej się w promieniu wielu mil morskich. Buduje się je na brzegach morskich, na wyspach, czasem bezpośrednio na dnie morskim.

W nocy latarnie morskie są identyfikowane na podstawie charakterystyki światła, która jest dokładnie opisana w tzw. locjach i spisach świateł, w dzień natomiast, na podstawie wyglądu, tj. kształtu, konstrukcji, koloru wieży.

Źródło światła latarni morskiej umieszczone jest w wieńczącej wieżę przeszklonej kopule (jest to tzw. laterna) i zasilane teraz energią elektryczną. Dawniej używano innych źródeł światła np. drewna, węgla, nafty, oleju, gazu, smoły (latarnia morska na Helu była kiedyś opalana węglem i smołą). Dzięki latarniom można określać m.in. pozycję statku na wodach przybrzeżnych.

Najstarszymi znanymi latarniami morskimi były ognie płonące na specjalnych kolumnach w pobliżu wejścia do portu w Pireusie (IV wiek p.n.e.). Spośród znanych około dwudziestu latarni morskich w starożytności najsłynniejszymi były: latarnia na wyspie Faros u wejścia do Aleksandrii (zniszczona przez trzęsienie ziemi w XIV w.) i latarnia mająca postać posągu Heliosa na wyspie Rodos (III w. p.n.e.).

Najstarsze latarnie morskie w Europie Zachodniej zostały zbudowane przez Rzymian w Dover, Boulogne i Ostii w I w. n.e. Od początku XIX w., już na wszystkich ważnych szlakach żeglugowych widoczne były światła latarń morskich. Obecnie na świecie jest ich kilka tysięcy.




Komentarze

Error connecting to mysql